Do pierwszej kolejki Enea Speedway Ekstraligi pozostało zaledwie kilka tygodni. Kolejnym rywalem naszych żużlowców, którego dziś prezentujemy w ramach w cyklu Rywale Stali” jest drużyna Betardu Sparty Wrocław.

Dla wrocławian sezon 2012 był niezwykle trudny, długi i wyczerpujący. Po słabej rundzie zasadniczej, żużlowcy Sparty zmuszeni byli stoczyć pojedynki o utrzymanie z drużyną Wybrzeża Gdańsk. Po ciężkiej walce, a w szczególności dramatycznym spotkaniu rewanżowym, udało im się wyjść z sytuacji obronną ręką. Zespół Sparty w meczach barażowych z drużyną GTŻ Grudziądz nie pozostawił wątpliwości swoim rywalom. Dzięki wysokiemu zwycięstwu w rewanżu, kibice mogli odetchnąć z ulgą. Ich ulubieńcy uratowali Ekstraligę żużlową dla miasta Wrocławia.

W stolicy Dolnego Śląska liczono, że przed sezonem 2013 uda się skompletować na tyle silną drużynę, która nie będzie miała problemów z utrzymaniem w kolejnych rozgrywkach. Jak się jednak okazało w następnych tygodniach, zbliżający się sezon będzie najtrudniejszym od lat dla ekipy prowadzonej przez trenera Piotra Barona. Po zakończonym okresie transferowym, w opinii większości kibiców sportu żużlowego, drużyna Sparty Wrocław jest głównym kandydatem do opuszczenia najwyższej klasy rozgrywek.

Z zeszłorocznej ekipy odeszli między innymi Sebastian Ułamek i Fredrik Lindgren, a co gorsza, ograniczony budżet nie pozwolił na sprowadzenie do Wrocławia żadnego topowego zawodnika. Nie chcąc podpisywać wirtualnych kontraktów, rządząca od lat twardą ręką prezes Krystyna Kloc, nie ugięła się pod żądaniami zawodników. Jeszcze przed końcem kompletowania drużyny w mediach przewijała się sensacyjna informacja, że jest duża szansa na zakontraktowanie Grega Hancocka. Ostatecznie jednak były mistrz świata nie zdecydował się na powrót do Wrocławia, wybierając ofertę Polonii Bydgoszcz.

Przy takim obrocie spraw, największe nadzieje wrocławscy kibice wiążą ze swoim kapitanem oraz aktualnym Indywidualnym Mistrzem Polski Tomaszem Jędrzejakiem. Mający za sobą najlepszy sezon w karierze popularny „Ogór”, pozostał wierny drużynie z Wrocławia i przedłużył kontrakt. Wydaje się, że o ile w przypadku tego zawodnika trener, kibice oraz działacze mogą być spokojni, o tyle pozostała część kadry Sparty, to już jedna wielka niewiadoma. Kolejny rok we Wrocławiu spędzi również ciągle niespełniona nadzieja brytyjskiego żużla Tai Woffinden oraz powracający po ciężkiej kontuzji Duńczyk Nicolai Klindt. Nowe twarze w ekipie Piotra Barona to wieloletni zawodnik Unii Leszno, aktualny Indywidualny Mistrz Australii Troy Batchelor, mający za sobą bardzo dobry sezon w pierwszoligowym zespole z Grudziądza Szwed Peter Ljung oraz wychowanek Stali Gorzów Zbigniew Suchecki, który ostatni rok startował w Gdańsku. Wśród juniorów największy doświadczenie posiada Patryk Malitowski, który szczególnie na domowym torze potrafił w sezonie 2012 pokonać wyżej notowanego rywala.

Betard Sparta Wrocław 2013

Seniorzy:
Tomasz Jędrzejak 8.31
Tai Woffinden 6.93
Peter Ljung 6.62
Troy Batchelor 6.58
Nicolai Klindt 6.50
Zbigniew Suchecki 4.53

Juniorzy:
Łukasz Bojarski 3.13
Patryk Malitowski 2.53
Patryk Dolny 2.50
Mike Trzensiok 2.50

Trener: Piotr Baron

Bartłomiej Szymczak

Udostępnij