Od czasu powrotu do Ekstraligi w sezonie 2011, w Rzeszowie co roku zapowiadano włączenie się do walki o medale. Było to jednak życzeniowe postrzeganie rzeczywistości, a realnie skład drużyny z Podkarpacia pozwalał wyłącznie na walkę o środkowe pozycje w tabeli.

 

Wygląda jednak na to, że w tym roku ambicje Marty Półtorak i jej współpracowników mogą zostać spełnione, bowiem wobec osłabienia większości drużyn Enea Ekstraligi, siła uderzeniowa PGE Marmy znacznie wzrosła.

 

Klubowy budżet, trzeci rok z rzędu oparty na dwóch solidnych filarach, stwarza niemal cieplarniane warunki dla zawodników startujących z żurawiem na plastronie. Trudno więc się dziwić, że w Rzeszowie oczekiwania były ogromne, a z klubem wiązane były największe nazwiska w polskim i światowym speedwayu. Przed sezonem 2011 pozyskanie Jasona Crumpa było stworzeniem silnego fundamentu, ale był to jedyny hit transferowy PGE Marmy, wobec czego ciężko było oczekiwać zawojowania najwyższej klasy rozgrywkowej. Przed rokiem zapowiedzi były nie mniej szumne, ale ponownie mimo potencjalnie wielu zainteresowanych, na otarcie łez pozostały transfery Grzegorza Walaska i obiecującego Łukasza Sówki.

 

Pierwsze dwa lata w szeregach Ekstraligi nie obfitowały zatem w sukcesy, za to nie brakowało wydarzeń dramatycznych. Niespodziewana śmierć Mateja Ferjana w roku 2011 i tragiczny wypadek Lee Richardsona we Wrocławiu przed rokiem zapisały się czarnymi zgłoskami nie tylko w historii rzeszowskiego, ale całego światowego speedwaya. Śmierć obu zawodników raczej nie miała bezpośredniego przełożenia na wynik drużyny, niemniej jednak z pewnością wpłynęła na nastroje wśród całego żużlowego środowiska na Podkarpaciu.

 

Po zakończeniu rozgrywek A.D. 2012 Marta Półtorak i spółka przystąpili do budowania składu na kolejny sezon. Sytuację, podobnie jak w innych klubach, komplikował niejasny regulamin na sezon 2013, niemniej jednak wśród potencjalnych wzmocnień przewijały się nazwiska Golloba, Hampela, Zagara, Hancocka, Pedersena i innych. Można więc stwierdzić, że podobnie jak w minionych latach rzeszowianie zarzucili sidła na „wszystko”, co najbardziej atrakcyjne na transferowym rynku. Niemal pewnym było pozyskanie Mateja Zagara, z którym wcześniej rozmowy zerwała gorzowska Stal – dotychczasowy klub Słoweńca. Ostatecznie jednak dość niespodziewanie Zagar wybrał ofertę Startu Gniezno. Z rzeszowskiej listy życzeń szybko skreślił się Tomasz Gollob, który zasilił Unibax Toruń. Priorytetem stało się więc pozyskanie Jarosława Hampela, z którym, wg doniesień prasy, prezes Półtorak była już „po słowie”. Okazało się jednak, że kolejny zawodnik wymknął się PGE Marmie z ręki. Hampel ostatecznie zdecydował się na Zieloną Górę, a sytuacja rzeszowian ponownie okazała się podbramkowa.

 

Pierwsze dni grudnia to prawdziwa huśtawka nastrojów nad Wisłokiem. Przedłużające się negocjacje z Crumpem zaczęły się coraz bardziej komplikować, aż w końcu Australijczyk ogłosił zakończenie kariery. Decyzja byłego mistrza świata wymusiła zerwanie rozmów z Gregiem Hancockiem. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bowiem kilkanaście godzin później PGE Marma odkryła karty, a nowymi zawodnikami okazali się najskuteczniejszy zawodnik Ekstraligi w roku 2012 – Nicki Pedersen oraz Jurica Pavlic i wracający po rocznej przygodzie w Tarnowie Dawid Lampart. Rola rezerwowego przypadła reprezentującemu dotąd Spartę Wrocław Dennisowi Anderssonowi.

 

Skład PGE Marmy prezentuje się bardzo solidnie. Zdecydowany lider w osobie Pedersena, silna kadra seniorska składająca się z Walaska, Pavlica i Okoniewskiego, a do tego czołowy junior w kraju (Sówka), gwarantują walkę o czołowe pozycje w nadchodzących rozgrywkach. Kibice z Podkarpacia mają nadzieję, że wyżej wymienieni zawodnicy zagwarantują rzeszowianom miejsce w czołowej czwórce i walkę o upragniony medal.

 

PGE Marma Rzeszów 2013:

 

Seniorzy:

Nicki Pedersen (Dania) 10,40

Grzegorz Walasek 8,71

Rafał Okoniewski 7,51

Jurica Pavlic (Chorwacja) 6,73

Dennis Andersson (Szwecja) 4,54

Dawid Lampart 2,50

 

Juniorzy:

Łukasz Sówka 4,00

Marco Gaschka 2,50

Łukasz Kret 2,50

Kamil Prokop 2,50

Grzegorz Bassara 2,50

 

Trener: Dariusz Śledź

 

Przyszli: Nicki Pedersen (Gdańsk), Jurica Pavlic (Leszno), Dennis Andersson (Wrocław), Dawid Lampart (Tarnów)

 

Odeszli: Jason Crump (koniec kariery), Joonas Kylmaekorpi (Daugavpils), Maciej Kuciapa (Lublin)

 

 

Udostępnij