Do pierwszej kolejki rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwa Polski pozostały dwa tygodnie. To właśnie z drużyną FOGO Unii Leszno podopieczni Piotra Palucha zmierzą się na inaugurację sezonu Enea Ekstraligi 1 kwietnia 2013 r.

 

Unia Leszno jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w kraju. W swoim dorobku posiadają aż 27 medali Drużynowych Mistrzostw Polski. Zespół leszczyńskiej Unii to z pewnością jeden z największych przegranych sezonu 2012. Przez wielu ekipa z Wielkopolski uważana była za faworyta do medali DMP. Niestety sport jest bardzo nieprzewidywalny i na koniec sezonu żużlowcy z bykiem na plastronie zostali sklasyfikowani na piątym miejscu.

 

Po dwóch medalowych latach w sezonie 2010 i 2011 drużyna leszczyńskiej Unii miała ponownie powalczyć w 2012 r. o najwyższe cele. Na początku czerwca podczas Grand Prix Danii w Kopenhadze poważnej kontuzji doznał Jarosław Hampel w wyniku starcia z Kennethem Bjerre. Popularny „Mały” zawody zakończył z kontuzją nogi, która wyeliminowała go z jazdy do końca sezonu. Stało się jasne, że wicemistrzowie Polski z sezonu 2011 będą mieli ogromny kłopot z wywalczeniem awansu do fazy play off. Drużyna do ostatniej kolejki liczyła się w grze o wielką czwórkę, lecz ostatecznie się w niej nie znalazła.

 

Transfery i odejście Jarosława Hampela

 

Tuż po zakończeniu sezonu w ekipie leszczyńskiej mówiło się o zatrzymaniu Jarosława Hampela, jednak stało się zupełnie inaczej. Hitem transferowym oprócz odejścia Tomasza Golloba ze Stali Gorzów do Unibaxu Toruń był także transfer Jarosława Hampela do Stelmetu Falubazu Zielona Góra. Popularny „Mały” podpisał dwuletni kontrakt i tym samym Unia Leszno została bez lidera. Kolejnym zawodnikiem, który podzielił losy Hampela okazał się jego kolega z drużyny Kamil Adamczewski. 20-letni zawodnik nie mógł liczyć na pewne starty w ekipie „Byków”, dlatego też podpisał kontrakt w Zielonej Górze. Niemal przesądzone było odejście Chorwata Juricy Pavlica, który zasilił szeregi PGE Marmy Rzeszów. Po sześciu sezonach barwy klubowe postanowił zmienić Australijczyk Troy Batchelor, który w 2013 startować będzie w Betardzie Sparcie Wrocław. Warto nadmienić, że Pavlic, Batchelor jak i Hampel startowali w Unii Leszno począwszy od 2007 roku.

 

Ważny kontrakt z klubem posiada Tobiasz Musielak. Pierwszym zawodnikiem, z którym przedłużono kontrakt był Damian Baliński. W zespole nadal będą występować bracia Piotr i Przemysław Pawliccy. Starszy z braci Pawlickich po odejściu Jarosława Hampela został nowym kapitanem leszczyńskiej drużyny.

 

Okres transferowy był z pewnością bardzo interesujący. Tej zimy działacze Unii Leszno sprowadzili do klubu Fredrika Lindgrena, Kennetha Bjerre oraz Grzegorza Zengotę. 27-letni Lindgren w sezonie 2012 startował we wrocławskiej Sparcie, w której to obok Tomasza Jędrzejaka legitymował się najlepszą średnią biegową. Bjerre oraz Zengota w ostatnim roku bronili barw Włókniarza Częstochowa. Ostatnim zawodnikiem, który uzupełnił kadrę klubu z Wielkopolski został Mikkel Michelsen, dla którego będzie to pierwszy sezon na polskich torach.

 

Fogo Unia Leszno

 

Warto dodać, iż włodarze ekipy z Leszna w trakcie sezonu zimowego pozyskali tytularnego sponsora, którym jest firma FOGO wspierająca klub w poprzednich sezonach. Po raz pierwszy w historii 75-letniego klubu z Wielkopolski nazwa sponsora została umieszczona w nazwie drużyny. Umowa sponsorska została podpisana na dwa lata.

 

Trudno podsumować na co stać leszczyńskie „Byki” w zbliżającym się nowym sezonie. Największą stratą dla zespołu jest odejście Jarosława Hampela do Zielonej Góry, dlatego też ciężko jest prorokować na podstawie rezultatów z zeszłego roku. Niewątpliwie skład zespołu jest młody i perspektywiczny, trudno w nim wytypować lidera. Dużo będzie zależało od tego ile punktów są w stanie dorzucić nowo zatrudnieni zawodnicy, m. in: Kenneth Bjerre, Fredrik Lindgren oraz Grzegorz Zengota.

 

Fogo Unia Leszno 2013:

 

Seniorzy:

Damian Baliński 6.89

Kenneth Bjerre (Dania) 7.20

Fredrik Lindgren (Szwecja) 6.95

Przemysław Pawlicki 6.91

Grzegorz Zengota 5.93

 

Juniorzy:

Daniel Kaczmarek 2.50

Mikkel Michelsen (Dania) 6.50

Tobiasz Musielak 4.73

Marcin Nowak 2.50

Piotr Pawlicki 5.92

Michał Piosicki 2.50

Pawel Urbański 2.50

Damian Michalski 2.50

Filip Marach 2.50

 

Trener: Roman Jankowski

 

Przybyli: Kenneth Bjerre (Częstochowa), Fredrik Lindgren (Wrocław), Grzegorz Zengota (Częstochowa), Marcin Nowak (Ostrów)

 

Odeszli: Jarosław Hampel (Zielona Góra), Kamil Adamczewski (Zielona Góra), Jurica Pavlic (Rzeszów), Troy Batchelor (Wrocław)

 

 

Udostępnij