Drużyna Falubazu Zielona Góra od wielu lat zalicza się do ścisłej ligowej czołówki. Po zdobyciu brązowych krążków w 2008 roku (były to pierwsze medale zielonogórzan od złotego sezonu 1991), żużlowcy ścigający się z Myszką Miki na plastronach przez trzy kolejne lata regularnie stawali na podium Drużynowych Mistrzostw Polski, zdobywając jeszcze dwa złote i jeden srebrny medal. Passa ta została przerwana w ubiegłym sezonie, gdy podopieczni debiutującego Rafała Dobruckiego zajęli czwarte miejsce.

Ekipa naszych południowych sąsiadów była jedną z tych, w które uderzył przepis o jednym zawodniku z cyklu Grand Prix w meczowym składzie. Falubaz musiał pożegnać się z Gregiem Hancockiem, a po tym jak na pozostanie w Częstochowie zdecydował się Grigorij Łaguta (zdaniem mediów był on pewniakiem do uzupełnienia luki po Hancocku), Robert Dowhan tak naprawdę nie miał w czym przebierać. Podpisał więc kontrakt z Rune Holtą, który po słabym sezonie odszedł z Torunia. Jak się później okazało, Norweg nie poprawił swoich osiągów w Zielonej Górze. Mimo, że typowano go na prowadzącego drugą parę, tym lepszym był osiemnastoletni Sasza Łoktajew, a pałeczkę trzeciego lidera przejął młodzieżowiec Patryk Dudek (do pewnego momentu jeden z czołowych zawodników Enea Ekstraligi). Na papierze skład Falubazu wyglądał obiecująco. W play offach zielonogórzanie po raz kolejny trafili na Stal Gorzów, lecz tym razem to gorzowianie okazali się być górą.

Teraz Falubaz planuje powrócić na szczyt. Zarząd klubu pod wodzą Roberta Dowhana i Marka Jankowskiego, wykonał ciężką pracę w bardzo intensywnym okienku transferowym. Zielonogórzanie doprowadzili do skutku jeden z najgłośniejszych transferów nie tylko tego okienka, ale też kilku ostatnich sezonów. Po paru latach z Leszna odszedł bowiem Jarosław Hampel i jako kurs obrał właśnie Zieloną Górę. Rafał Dobrucki posiada więc w swoich szeregach trzech silnych liderów i czołowego polskiego juniora. Nic więc dziwnego, że Falubaz jednym tchem jest wymieniany wśród największych ligowych faworytów obok Włókniarza Częstochowa i Unibaxu Toruń.

Jarosław Hampel nie jest jednak jedynym wzmocnieniem Falubazu. Klub podpisał też umowy z osiemnastoletnim Mikkelem B. Jensenem, jednym z autorów sukcesu reprezentacji Danii w ubiegłorocznej edycji Pucharu Świata, oraz z Kamilem Adamczewskim, który przy transferach macierzystej Unii Leszno i wciąż piekielnie mocnej linii juniorskiej klubu, miałby niewielkie szanse na regularne występy. Wychowanek „Byków” wciąż będzie jednak stanowił o solidnej formacji młodzieżowej, bo przecież ostatni rok w gronie juniorów spędzi Patryk Dudek i zanosi się na to, że zielonogórzanie będą bardzo mocni nie tylko dzięki wspaniałym liderom, ale też świetnym juniorom.

Trudno spodziewać się, aby przy dostępie do pełnej kadry Rafał Dobrucki miał okazję skorzystać z usług wspomnianego Duńczyka, Mikkela Jensena. KSM najlepszej czwórki Falubazu (Jonsson, Hampel, Protasiewicz, Dudek) wynosi 33,51 punktu, więc na dwóch żużlowców pozostaje zaledwie 7,49 punktu. Jensen z kolei legitymuje się stosunkowo wysokim współczynnikiem 6,50, który przydziela się zawodnikom zagranicznym nieklasyfikowanym w ligowych statystykach. Duńczyk to jednak inwestycja w przyszłość, co potwierdza dwuletni kontrakt, który po tym czasie z pewnością zostanie przedłużony. Jensen w tym roku skończy dziewiętnaście lat i można spodziewać się, że w planach działaczy z Zielonej Góry jest on typowany, obok Dudka czy Aleksandra Łoktajewa (roczne wypożyczenie do Polonii Bydgoszcz), na jednego z przyszłych liderów klubu, ewentualnych następców Jonssona, Protasiewicza i Hampela.

Uzupełnieniem składu powinni być zatem mający bardzo niski KSM Jonas Davidsson (2,95) i Krzysztof Jabłoński (2,50). O ile Szwed w ubiegłym roku podpisał się paroma dobrymi meczami i może być czarnym koniem zielonogórskiego składu, o tyle w przypadku Jabłońskiego kibice Falubazu spodziewają się raczej częstych zmian pod postacią Patryka Dudka. Czy to wystarczy aby kibice z południowej części województwa lubuskiego ponownie ujrzeli swój klub na podium Drużynowych Mistrzostw Polski?

Falubaz Zielona Góra 2013:

 

Seniorzy:

Andreas Jonsson (Szwecja) 9,11

Jarosław Hampel 8,75

Piotr Protasiewicz 8,18

Mikkel B. Jensen (Dania) 6,50

Jonas Davidsson (Szwecja) 2,95

Krzysztof Jabłoński 2,50

 

Juniorzy:

Patryk Dudek 7,47

Kamil Adamczewski 2,91

Remigiusz Perzyński 2,50

Alex Zgardzińśki 2,50

 

Trener: Rafał Dobrucki

Przybyli: Jarosław Hampel (Leszno), Mikkel B. Jensen (Rybnik), Kamil Adamczewski (Leszno)

 

Odeszli: Rune Holta (Częstochowa), Aleksandr Łoktajew (Bydgoszcz), Adam Strzelec (Częstochowa), Łukasz Jankowski (Gorzów)

 

 

Udostępnij