Po zimowej przerwie żużlowcy wrócili do ścigania o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Pierwsze zawody cyklu Grand Prix odbyły się w nowozelandzkim Auckland. Inaugurację wygrał Jarosław Hampel, a tuż za nim uplasował się Tomasz Gollob. Reprezentanci Stali nie awansowali do półfinałów. Krzysztof Kasprzak zdobył 6 punktów, a Niels Kristian Iversen 7.

 

Już w pierwszej gonitwie pod taśmą spotkali się trzej zawodnicy, którzy reprezentowali barwy Stali Gorzów w poprzednim sezonie – Tomasz Gollob, Matej Zagar i Krzysztof Kasprzak. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Gollob, natomiast jako ostatni do mety dojechał kapitan Stali. W drugiej odsłonie, kolejny ze Stalowców – Niels Kristian Iversen musiał uznać wyższość Grega Hancocka oraz Chrisa Holdera. Nieudany debiut zaliczył Jarosław Hampel przyjeżdżając na ostatniej pozycji. Jak się później okazało, były to złe miłego początki. 

 

Druga seria rozpoczęła się od zwycięstwa rewelacyjnie spisującego się na początku zawodów Grega Hancocka, który wygrał z Jonssonem, Gollobem i Pedersenem. Bieg 6 i 7 przejdą do historii bez większego echa. Po prowadzeniu od startu do mety, kolejno swoje gonitwy wygrywali Emil Sajfutdinow i Darcy Ward. Chwilę później pierwszą „trójkę” przy swoim nazwisku zapisał Krzysztof Kasprzak. Na placu boju okazał się lepszy od Nielsa Kristiana Iversena oraz Jarosława Hampela.

 

Swoją trzecią gonitwę do udanych zaliczy Tomasz Gollob. Po udanym starcie i dobrze rozegranym pierwszym łuku objął prowadzenie i z okrążenia na okrążenie powiększał swoją przewagę nad resztą stawki. W jego ślady poszedł Jarosław Hampel, który również nie pozostawił większych szans swoim rywalom. Ciekawą walkę w 11 biegu stoczyli dwaj Duńczycy – Nicki Pedersen oraz reprezentant Stali Niels Kristian Iversen. Ostatecznie o długość szprychy lepszy okazał się 3-krotny Indywidualny Mistrz Świata. W ostatnim wyścigu tej serii triumf odniósł Andreas Jonsson, a tuż za nim zwycięską walkę z Martinem Vaculikiem o drugie miejsce stoczył Krzysztof Kasprzak.

 

W 13 gonitwie mimo, że pod taśmą startową zameldował się zarówno Tomasz Gollob jak i Jarosław Hampel, to najlepszy okazał się Chris Holder. Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło jednak chwilę później, kiedy to wykluczony z biegu został Niels Kristian Iversen. Po niebezpiecznym ataku Darcy’ego Warda na Andreasa Jonssona obaj stracili panowanie nad swoimi motocyklami. Tuż za ich plecami jechał Duńczyk. W obawie przed ewentualnym karambolem, położył on dla bezpieczeństwa swój motocykl, by nie wjechać w swoich kolegów. Jak się jednak okazało, jedynym żużlowcem, który upadł okazał się… Iversen. W powtórce bez problemów wygrał Tai Woffinden. W 15 biegu Krzysztof Kasprzak przez trzy okrążenia walczył o zwycięstwo z Nickim Pedersenem. Niestety po małym błędzie został jeszcze nieoczekiwanie wyprzedzony przy krawężniku przez Fredrika Lindgrena.

 

Ostatnia seria rozpoczęła się od zwycięstwa Tomasza Golloba. Tuż za nim na mecie zjawił się Niels Kristian Iversen. Obaj tym startem zapewnili sobie udział w półfinałach. Ta sama sztuka udała się Nickiemu Pedersenowi, który do ostatnich metrów walczył z powodzeniem o zwycięstwo z Tai’em Woffindenem. Duńczyk w ten sposób odrodził się jak feniks z popiołów. Po dwóch zerach na początku, wygrał trzy kolejne biegi z rzędu. W 19 wyścigu pierwszą swoją „trójkę” zapisał na swoim koncie Matej Zagar, a tuż za nim uplasował się Jarosław Hampel. W ostatniej gonitwie rundy zasadniczej piękną walkę stoczyli dwaj młodzi zawodnicy – Darcy Ward i Emil Sajfutdinow. Ostatecznie górą był Australijczyk. Na ostatniej pozycji przyjechał Krzysztof Kasprzak i w ten sposób zakończył swój udział w nowozelandzkim Grand Prix z dorobkiem 6 punktów.

 

Tego się nikt nie spodziewał! W pierwszym półfinale niespodziewanie z czwartej pozycji wygrał Jarosław Hampel, który atakiem przy bandzie wyprzedził startujących z wewnętrznych pól Darcy’ego Warda i Nickiego Pedersena. Chwilę później ta sama sztuka udała się Tomaszowi Gollobowi. Nie pozostawił on żadnych złudzeń swoim rywalom i pewnie prowadził od samego startu do mety. Finał również należał do Polaków. Pewne zwycięstwo odniósł Jarosław Hampel, a tuż za nim uplasował się Tomasz Gollob, który przez dwa okrążenia musiał odpierać ataki Nickiego Pedersena. W walce o miejsce na podium nie liczył się Greg Hancock.

 

Wyniki:
1. Jarosław Hampel (Polska) – 15 (1,1,3,2,2,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Tomasz Gollob (Polska) – 15 (3,1,3,0,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Nicki Pedersen (Dania) – 12 (0,0,3,3,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Greg Hancock (USA) – 11 (3,3,1,1,1,2) + 4. miejsce w finale
5. Darcy Ward (Australia) – 12 (3,3,1,1,3,1)
6. Andreas Jonsson (Szwecja) – 11 (3,2,3,2,1,0)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 9 (2,2,0,3,2,0)
8. Chris Holder (Australia) – 9 (2,2,0,3,1,1)
9. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 8 (2,1,2,2,1)
10. Niels Kristian Iversen (Dania) – 7 (1,2,2,w,2)
11. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 6 (0,3,0,1,2)
13. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 6 (1,0,2,3,0)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 6 (0,3,2,1,0)
14. Matej Zagar (Słowenia) – 5 (1,0,1,0,3)
15. Martin Vaculik (Słowacja) – 5 (2,0,1,2,0)
16. Jason Bunyan (Wielka Brytania) – 1 (0,1,0,w,0)

17. Sean Mason (Nowa Zelandia) – NS
18. Dale Finch (Nowa Zelandia) – NS

Bieg po biegu:

1. Gollob, Woffinden, Zagar, Kasprzak
2. Hancock, Holder, Iversen, Bunyan
3. Ward, Vaculik, Hampel, Pedersen
4. Jonsson, Lindgren, Lindbaeck, Sajfutdinow
5. Hancock, Jonsson, Gollob, Pedersen
6. Sajfutdinow, Woffinden, Bunyan, Vaculik
7. Ward, Holder, Lindgren, Zagar
8. Kasprzak, Iversen, Hampel, Lindbaeck
9. Gollob, Lindbaeck, Ward, Bunyan
10. Hampel, Lindgren, Hancock, Woffinden
11. Pedersen, Iversen, Zagar, Sajfutdinow
12. Jonsson, Kasprzak, Vaculik, Holder
13. Holder, Hampel, Sajfutdinow, Gollob
14. Woffinden, Jonsson, Ward, Iversen (w)
15. Lindbaeck, Vaculik, Hancock, Zagar
16. Pedersen, Lindgren, Kasprzak, Bunyan (w)
17. Gollob, Iversen, Lindgren, Vaculik
18. Pedersen, Woffinden, Holder, Lindbaeck
19. Zagar, Hampel, Jonsson, Bunyan
20. Ward, Sajfutdinow, Hancock, Kasprzak

Półfinały:

21. Hampel, Pedersen, Ward, Woffinden
22. Gollob, Hancock, Holder, Jonsson

Finał:

23. Hampel, Gollob, Pedersen, Hancock

Wyniki za sportowefakty.pl

Udostępnij