Dziś startujemy z nowym cyklem poświęconym zawodnikom startującym w gorzowskim turnieju Grand Prix. Pierwszym żużlowcem, którego sylwetkę zaprezentujemy jest Emil Sajfutdinow.

Emil Sajfutdinow już od pierwszych lat startów uważany był za jeden z największych talentów w światowym żużlu. Młody Rosjanin miał świetną szansę na dobry start, bo szybko pod swoje skrzydła przejął go Tomasz Suskiewicz, były mechanik kończącego właśnie karierę Tony’ego Rickardssona. Emil w 2007 roku podpisał kontrakt w Polonii Bydgoszcz, gdzie jeździł przez sześć sezonów. W tym samym roku zdobył swój pierwszy tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów, a po roku – jako pierwszy zawodnik w historii – obronił go. Wtedy zdecydował, że kończy z zawodami juniorskimi i skupi się głównie na występach ligowych oraz cyklu Grand Prix, w którym zadebiutował w 2009 roku. Dwudziestoletni wówczas Sajfutdinow świetnie zaczął rozgrywki i równie dobrze je zakończył. Został brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata, mając przed sobą jedynie, lub aż, Tomasza Golloba i Jasona Crumpa. Rok później nie mógł skutecznie rywalizować z resztą stawki, bowiem dopadła go groźna kontuzja, przez którą wystąpił jedynie w czterech turniejach. Dwa ostatnie lata to jednak systematyczny powrót Rosjanina, który stale utrzymuje się w światowej czołówce. W bieżących rozgrywkach Sajfutdinow znajduje się w czołówce całego cyklu i jest na dobrej drodze aby spełnić marzenie wszystkich zawodników startujących na żużlu.

„Rosyjska torpeda”, jak zwykli nazywać go kibice, w Gorzowie czuje się naprawdę dobrze. Na inaugurację cyklu Grand Prix w mieście nad Wartą w 2011 roku Emil zajął trzecie miejsce, a zawody zostały wówczas przerwane po czterech seriach startów. W ubiegłym roku było nieco słabiej, choć siódmego miejsca i przegranej w półfinale z późniejszym mistrzem świata, Chrisem Holderem, oraz wspaniałym tego dnia Bartoszem Zmarzlikiem, porażką nazwać nie można. Podczas rozgrywek ligowych Sajfutdinow miał w ostatnich latach niewiele okazji aby ścigać się na Stadionie im. Edwarda Jancarza. Rok temu, gdy przyjechał do Gorzowa z Polonią Bydgoszcz, zdobył aż szesnaście punktów, będąc najlepszym zawodnikiem meczu. Biorąc zatem pod uwagę aktualną formę Emila Sajfutdinowa, zdecydowanie należy go zakwalifikować do najściślejszej czołówki faworytów gorzowskiego turnieju Grand Prix.

DOSSIER

Data i miejsce urodzenia: 26 października 1989 r., Saławat, Rosja.
Wzrost/waga: 170cm/67kg
Kluby: Dospel Włókniarz Częstochowa, Indianerna Kumla, Turbina Bałakowo

Hobby: Motocross, gry komputerowe, filmy

Sportowy idol: Tony Rickardsson

Pseudonim: Rosyjska Torpeda

Ulubiony tor: —

Najmniej lubiany tor: —

Największe sukcesy: brązowy medal IMŚ (2009)

Marka busa: MERCEDES BENZ E-COUPE

Menedżer: Tomasz Suskiewicz

Tuner: Emil Racing

Mechanicy: Mariusz Barciński, Michał Stankiewicz

Silnik: GM

Rama: JRM

Kombinezon: KW Products

Ochraniacz: Forcefield

Kask: Arai

Gogle: Oakley

Rękawice: TBC

Buty: TCX

STATYSTYKI W GRAND PRIX

Sezony w GP: 5
Biegi: 242
Wygrane biegi: 83
Punkty: 449
Finały: 12
Turnieje GP: 41
Wygrane turnieje: 5

Udostępnij