W rozegranym w minioną sobotę (14 września) we francuskim Morizes Indywidualnym Młodzieżowym Złotym Trofeum 125 ccm triumfował obrońca tytułu – Zach Wajtknecht z Wielkiej Brytanii. W swoim debiutanckim występie w tej prestiżowej imprezie bardzo dobrze spisał się zawodnik GUKS Speedway Wawrów – Marcel Studziński, który zajął piąte miejsce, będąc najlepszym z reprezentantów Polski.

Drugie miejsce zajął reprezentant Niemiec, niepokonany w rundzie zasadniczej Lukas Fienhage, a miejsce na najniższym stopniu podium zajął reprezentant Holandii Darrel de Vries, występujący z licencją niemiecką.

Dwunastoletni Marcel Studziński, który był jednym z najmłodszych uczestników imprezy w Morizes, w znakomitym stylu zaprezentował się w rundzie zasadniczej, podczas której wywalczył 11 punktów, zwyciężając w dwóch wyścigach, a w jednym przyjeżdżając na drugiej pozycji. Niestety, w wyścigu finałowym po błyskawicznym wyjściu ze startu jego motocykl zaczął szwankować, skutkiem czego został wyprzedzony przez pozostałych finalistów. Ten fakt zaważył na tym, iż Marcel stracił szansę walki o jeden z medali. Pomimo tego, jego występ należy uznać za bardzo udany, gdyż w swoim debiucie w zawodach o Indywidualne Mistrzostwo Świata zajął piąte miejsce, wyrównując osiągnięcie, jakie w roku 2012 zanotował torunianin Igor Kopeć-Sobczyński.

Z pozostałych Polaków zdecydowanie lepiej spisał się drugi z polskich debiutantów – Marcin Kościelski z Torunia, który w rundzie zasadniczej zdobył 6 punktów i dzięki trzeciej pozycji w finale C, sklasyfikowany został na trzynastym miejscu. Nieudany występ zaliczył natomiast Igor Kopeć-Sobczyński, który w rundzie zasadniczej zajął przedostatnie – dwudzieste czwarte miejsce z dorobkiem zaledwie jednego punktu. Wynik ten sprawił, że musiał startować w finale E, w którym ostatecznie zwyciężył, dzięki czemu zajął dwudziestą pierwszą lokatę w sobotniej rywalizacji.

W tym miejscu warto przybliżyć formułę zawodów, która nie jest typowa dla rozgrywek, do których jesteśmy przyzwyczajeni. W zawodach na bardzo długim 520-metrowym torze startowało 25 zawodników w biegach pięcioosobowych. Zwycięzca wyścigu inkasował 4 punkty, za kolejne miejsca przyznawano odpowiednio 3, 2, 1 punkty, zaś przegrany zawodnik kończył bieg z dorobkiem 0 punktów. Po trzech seriach startów podsumowano zdobycze punktowe i według stworzonej klasyfikacji przydzielono zawodników do poszczególnych finałów: A, B, C, D oraz E, z czego w finale A jechało pięciu najlepszych zawodników z rundy zasadniczej, a wygrana w nim oznaczała zwycięstwo w zawodach, zaś w pozostałych finałach startowała reszta zawodników i były to finały pocieszenia.