Fantastycznym zwycięstwem Adriana Miedzińskiego zakończyła się ostatnia tegoroczna runda cyklu Grand Prix w Toruniu. Zgodnie z oczekiwaniami najlepszym zawodnikiem globu został Tai Woffinden, a dobre występy zanotowali zawodnicy Stali Gorzów, Krzysztof Kasprzak i Niels Kristian Iversen. Obaj awansowali do półfinałów, a Duńczykowi udało się nawet zakwalifikować do ostatniego biegu dnia. Mimo niepowodzenia w finale, Puk i tak wyjechał z Torunia szczęśliwy – na jego szyi zawisł brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu.

Należy zaznaczyć, że dla duńskiego lidera Stali jest to niebywałe, bo największe jak dotąd osiągnięcie w karierze. Przed toruńskim turniejem spekulowało się, że Iversen może nawet zdobyć srebrny medal! Do drugiego w klasyfikacji generalnej Jarosława Hampela tracił bowiem tylko lub aż sześć punktów. Ostatecznie jednak Polak potwierdził, że także i on prezentuje w ostatnich tygodniach świetną formę. Sam reprezentant naszego kraju mógł jeszcze powalczyć z Taiem Woffindenem o mistrzostwo świata, jednak były to tylko matematyczne szanse. Fani Hampela zwracali uwagę na odnowioną kontuzję brytyjskiego pretendenta. Ten jednak się nie ugiął i już po swoim drugim biegu, po którym między oboma zawodnikami był remis, był już podrzucany przez swoich mechaników, Darcy’ego Warda i Grega Hancocka.

Amerykanin zresztą w tym samym momencie miał jeszcze szanse na walkę o trzecie miejsce z Iversenem. Hancock przed zawodami miał osiem punktów straty do Duńczyka, choć niewielu tak naprawdę wierzyło, że ktoś poza trójką Woffinden – Hampel – Iversen zawalczy o medale w tegorocznym cyklu Grand Prix. Herbie w Toruniu miał jednak niesamowite starty i znakomicie radził sobie na dystansie. Przy ewentualnym komplecie dwudziestu jeden punktów – a ten był w zasięgu Amerykanina – Iversen musiał zdobyć aż czternaście oczek. Po trzeciej serii startów Puk miał sześć punktów na swoim koncie i jasne stało się, że dogonienie Hampela (siedem punktów) będzie nie lada wyczynem, a należy skupić się też na będącym tuż za plecami Hancocku.

Ostatecznie jednak Iversen znalazł receptę na toruński tor i w swoich ostatnich wyścigach dorzucił do dorobku jeszcze pięć punktów. Wpadkę zanotował z kolei Hancock, który w swoim piątym wyścigu dojechał do mety trzeci. Amerykanin mógł więc zremisować w klasyfikacji generalnej z Duńczykiem, jednak przede wszystkim musiał wygrać półfinał i finał, a sam Iversen dojechać w swoim półfinale na ostatniej pozycji. Puk stanął na wysokości zadania i nie tylko zdobył punkty w swojej szóstej gonitwie, ale awansował też do najważniejszego wyścigu dnia. W finale mu się nie powiodło, lecz z Torunia na pewno wyjechał szczęśliwy.

Słabo na początku radził sobie z kolei Krzysztof Kasprzak, który po dwóch wyścigach miał zaledwie punkt na swoim koncie. Całe szczęście już po trzeciej gonitwie z udziałem Kaspera kibice usłyszeli dobrze wszystkim znany hit zespołu Weekend, który zwiastował zwycięstwo naszego kapitana. Ostatecznie zawodnik Stali zdobył do końca zawodów osiem punktów i podobnie jak Iversen wystąpił w półfinale. W tym jednak zaprezentował się słabo i Polska w finale miała dwóch reprezentantów.

Wyniki:
1. Adrian Miedziński (Polska) – 15 (3,2,1,2,2,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Greg Hancock (USA) – 18 (3,3,3,3,1,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Jarosław Hampel (Polska) – 17 (3,1,3,3,3,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Niels Kristian Iversen (Dania) – 13 (3,2,1,3,2,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Darcy Ward (Australia) – 13 (2,2,2,3,3,1)
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 10 (1,3,3,1,1,1)
7. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 9 (1,0,3,2,3,0)
8. Nicki Pedersen (Dania) – 8 (1,3,0,1,3,0)
9. Leon Madsen (Dania) – 7 (2,1,2,2,0)
10. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 6 (2,3,w,0,1)
11. Martin Vaculik (Słowacja) – 6 (0,2,2,0,2)
12. Troy Batchelor (Australia) – 6 (1,1,1,2,1)
13. Andreas Jonsson (Szwecja) – 5 (2,0,2,1,0)
14. Matej Zagar (Słowenia) – 3 (0,0,0,1,2)
15. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 2 (0,1,1,0,0)
16. Ales Dryml (Czechy) – 0 (0,0,0,0,0)
17. Paweł Przedpełski (Polska) – NS
18. Kamil Pulczyński (Polska) – NS

Bieg po biegu:
1. Miedziński, Madsen, Batchelor, Lindgren
2. Hancock, Jonsson, Kasprzak, Zagar
3. Iversen, Ward, Woffinden, Vaculik
4. Hampel, Lindbaeck, Pedersen, Dryml
5. Woffinden, Miedziński, Hampel, Kasprzak
6. Hancock, Ward, Madsen, Dryml
7. Lindbaeck, Vaculik, Lindgren, Zagar
8. Pedersen, Iversen, Batchelor, Jonsson
9. Hancock, Vaculik, Miedziński, Pedersen
10. Kasprzak, Madsen, Iversen, Lindbaeck (w)
11. Woffinden, Jonsson, Lindgren, Dryml
12. Hampel, Ward, Batchelor, Zagar
13. Iversen, Miedziński, Zagar, Dryml
14. Hampel, Madsen, Jonsson, Vaculik
15. Ward, Kasprzak, Pedersen, Lindgren
16. Hancock, Batchelor, Woffinden, Lindbaeck
17. Ward, Miedziński, Lindbaeck, Jonsson
18. Pedersen, Zagar, Woffinden, Madsen
19. Hampel, Iversen, Hancock, Lindgren
20. Kasprzak, Vaculik, Batchelor, Dryml

Półfinały:
21. Hampel, Iversen, Woffinden, Kasprzak
22. Hancock, Miedziński, Ward, Pedersen

Finał:
23. Miedziński, Hancock, Hampel, Iversen

Wyniki za: sportowefakty.pl

Udostępnij