W tym tygodniu ruszamy z cyklem prezentującym drużyny, z którymi Stal będzie zmagać się w rozgrywkach Speedway Ekstraligi. Zaczynamy od beniaminka z Gdańska…

 

Drużyna gdańskiego Wybrzeża od kilku lat lawiruje pomiędzy najwyższą klasą rozgrywkową a pierwszą ligą. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że gdańszczanie nie potrafią „zmontować” składu mogącego powalczyć w Ekstralidze, z drugiej strony w niższej klasie rozgrywkowej z reguły nie ma na nich mocnych.

 

Sezon 2013 Wybrzeże zakończyło na pierwszym miejscu w pierwszej lidze i dzięki temu klub znad morza uzyskał awans do Speedway Ekstraligi. Jak jednak ciężko jest beniaminkowi, wiele razy podkreślał honorowy już prezes Stali Władysław Komarnicki. Rynek rządzi się swoimi prawami, a wiele klubów dogadało się z topowymi zawodnikami tuż po sezonie, lub jeszcze w trakcie jego trwania. Jak więc prezentuje się siła gdańskiego zespołu? Bądźmy szczerzy: mizernie.

 

W ramach dziennikarskiego obiektywizmu i w duchu sportowego współzawodnictwa nie powinienem skazywać nikogo z góry na porażkę, ale fakty mówią same za siebie. Ekipa z Gdańska prezentuje się najsłabiej na tle reszty ekstraligowych drużyn. W gronie seniorów wyróżniające się postacie to znany gorzowskim kibicom Thomas H. Jonasson, Fredrik Lindgren i Leon Madsen. Do tego Renat Gafurow, Artur Mroczka i 45-letni Peter Karlsson. Są jeszcze bracia Cyprian i Marcel Szymko oraz Mathias Thoernblom. Na juniorce wiele zdziałać może utalentowany Krystian Pieszczek, ale czy znajdzie oparcie w pozostałej czwórce młodzieżowców Wybrzeża?

 

Trener Stanisław Chomski, również doskonale znany gorzowskim kibicom, będzie miał w tym roku ciężkie zadanie przed sobą. Nie zapominajmy jednak, że przed startem sezonu 2013 wiele osób skazywało na porażkę gorzowską Stal, tymczasem nasza drużyna po pierwszych niepowodzeniach prawie weszła do rundy play off. Czy na podobną niespodziankę stać ekipę z Gdańska? To pokażą zapewne już pierwsze kolejki sezonu 2014.

 

Skład Wybrzeże Gdańsk:

 

Seniorzy:

Renat Gafurow  
Thomas H. Jonasson  
Peter Karlsson  
Fredrik Lindgren  
Leon Madsen  
Artur Mroczka  
Cyprian Szymko  
Marcel Szymko  
Mathias Thoernblom 

Juniorzy:
Patryk Beśko 
Dominik Kossakowski
Kamil Matyjas 
Krystian Pieszczek 
Krzysztof Wittstock 

Udostępnij