Unibax Toruń nieprzerwanie od 2007 roku znajduje się w ścisłej czołówce polskich klubów żużlowych. Ostatnie mistrzostwo zostało wywalczone przez Krzyżaków w 2008 roku po dwumeczu z Unią Leszno. Obecnie ten klub kojarzy się przede wszystkim z zeszłoroczną ucieczką z finału Drużynowych Mistrzostw Polski z Zielonej Góry. Pomijając ten fakt, Anioły dość udanie zakończyły sezon 2013, pomimo wszystko zdobywając srebrny medal.

Po rozgłosie wokół spektakularnego transferu bydgoszczanina Tomasza Golloba, zakończeniu kariery Ryana Sullivana oraz utrzymaniu trzonu zespołu z 2012 roku torunianie byli gotowi po raz kolejny rozpocząć rywalizację w ENEA Ekstralidze. Współzawodnictwo układało się niezwykle owocnie, bowiem Apator od samego początku znajdował się na szczycie ligowej tabeli. Niestety, w pewnym momencie sezonu zaczęły przytrafiać się kontuzje, co w żużlu na nieszczęście jest kwestią niemalże naturalną. Główne osłabienie spowodowała permanentna absencja Indywidualnego Mistrza Świata 2012 – Chrisa Holdera – który już w połowie sezonu odniósł poważny uraz w meczu angielskiej Elite League. W konsekwencji Krzyżakom wiodło się później ze zmiennym szczęściem, lecz po ponadprzeciętnie emocjonującym półfinale z Włókniarzem Częstochowa, udało im się wejść do wielkiego finału rozgrywek. Pierwsze spotkanie na MotoArenie nieznacznie padło łupem podopiecznych Jana Ząbika, natomiast drugie…tutaj spuśćmy kotarę milczenia.

 

Przed sezonem 2014 torunianie znacznie wzmocnili swój skład, pozyskując rosjanina – Emila Sajfutdinowa, a także gnieźnieńskiego młodzieżowca – Oskara Fajfera. Podobnie jak przed rokiem zapowiadają walkę o najwyższe cele – i nie ma co się temu dziwić, gdyż piątkę wspaniałych seniorów (Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, Chris Holder, Darcy Ward, Emil Sajfutdinow), dodatkowo wspieraną przez juniorską parę Paweł Przedpełski – Oskar Fajfer stać w teorii na odnoszenie zwycięstw praktycznie wszędzie. Jak będzie z aspektem praktycznym? Tego dowiemy się już niebawem. Warto zaznaczyć, iż w obliczu kilku mniej spektakularnych transferów oraz wyszkoleniu sporej ilości zawodników poniżej 21. roku życia, kadra Aniołów jest bardzo szeroka.

 

Unibax Toruń 2014

Seniorzy:

Tomasz Gollob
Adrian Miedziński
Chris Holder
Darcy Ward
Emil Sajfutdinow
Wiktor Kułakow
Max Fricke
Karol Ząbik
Łukasz Przedpełski

Juniorzy:
Paweł Przedpełski
Oskar Fajfer
Oskar Ajtner – Gollob
Dawid Krzyżanowski
Paweł Wolender
Mateusz Kwiatkowski
Bartosz Pietrykowski
Patryk Rumiński
Tomasz Beyger
Wojciech Gołost
Mateusz Krywald
Dawid Mroczkowski
Mateusz Piernikowski
Tomasz Przywieczerski
Patryk Sikora
Adrian Śliwiński

Trener: Jan Ząbik
Menedżer: Mirosław Kowalik

Udostępnij