Drugie zawody cyklu Grand Prix zawitały do Bydgoszczy. Oczy kibiców Stali Gorzów były zwrócone przede wszystkim na Krzysztofa Kasprzaka, który w ostatnim okresie czasu jest w wyśmienitej formie.

Oprócz „Kaspera”, w bydgoskim turnieju wystąpili także dwaj pozostali Stalowcy: Niels Kristian Iversen i Matej Zagar.
Kapitan gorzowskiej Stali, startował już w inauguracyjnym biegu turnieju. „KK” fantastycznie wyszedł spod taśmy, założył się na rywali na pierwszym wirażu i pewnie pojechał do mety po pierwsze zwycięstwo. W swoim drugim starcie, miał za przeciwników prawdziwą „śmietankę” światowego speedwaya. Za rywali miał mistrza świata – Taia Woffindena, a także dwóch Australijczyków: Chrisa Holdera oraz Darcy’ego Warda. Krzysztof po raz kolejny wygrał start, trzymając się wewnętrznej części toru. Kasprzak zdobył kolejne trzy punkty. Natomiast za jego plecami toczyła się walka o drugą pozycję między Australijczykami, którą wygrał Chris Holder.

Turniej także dobrze układał się dla zagranicznego lidera Stali Gorzów Nielsa Kristiana Iversena. „PUK” po dwóch startach miał dwie „dwójki”. W jedenastym biegu, w którym uczestniczył, rywalizował m.in. z Woffindenem a także swoim rodakiem Nickim Pedersenem. Po upadku Pedersena, Niels w powtórce wyścigu stoczył ambitną rywalizację z Australijczykiem Troy’em Batchelorem. Duńczyk na drugim okrążeniu wyprzedził Troya, jednak ten nie dał za wygraną odzyskując prowadzenie szarżą przy kredzie na ostatnim łuku czwartego okrążenia.

W biegu dwunastym wystąpiło dwóch zawodników klubu z Gorzowa Wielkopolskiego: Krzysztof Kasprzak i Matej Zagar. W pierwszej odsłonie tego wyścigu, Adrian Miedziński na pierwszym łuku drugiego okrążenia wpadł na tylnie koło motocykla Słoweńca. W powtórce znów świetnie pojechał KK, zostawiając za sobą rywali. Po trzech seriach kapitan gorzowskiej Stali miał komplet dziewięciu punktów.

Matej Zagar wystąpił również w kolejnym biegu po przerwie na kosmetykę toru. Po słabym początku zawodów, w swoim czwartym starcie Słoweniec stoczył wyrównaną walkę z Batchelorem. Matej znalazł sposób na Australijczyka dopiero na ostatnim łuku czwartego okrążenia, kiedy to jazdą przy krawężniku minął swojego młodszego rywala.

Przed startem Iversena i Kasprzaka w wyścigu szesnastym zaczął padać deszcz. Reprezentant Polski tylko przez dwa okrążenia toczył równy bój o drugą pozycję z Duńczykiem. W późniejszej fazie wyścigu, Krzysztof tracił prędkość, a Iversen jadąc konsekwentnie po zewnętrznej części toru, dojechał do mety na drugiej pozycji. Mimo wpadki, Krzysztof Kasprzak wciąż utrzymywał drugą pozycję w turnieju.

W biegu osiemnastym doszło natomiast do konfrontacji Nielsa Kristiana Iversena z Matejem Zagarem. Słoweniec, aby awansować do półfinału potrzebował zwycięstwa. Gorzowianie stoczyli ze sobą zaciętą walkę o drugą pozycję. W rywalizację wmieszał się także Szwed Fredrik Lindgren. Cała trójka zawodników kilka razy zamieniała się pozycjami. Zagar z Iversenem wjechali na linię mety niemal równocześnie, a tuż za kreską Duńczyk wypchnał klubowego kolegę na zewnętrzną. Po analizie powtórek, sędzia zadecydował, że szybszy był „PUK”, który tym samym zapewnił sobie udział w półfinale.

Do wyścigów półfinałowych turnieju Grand Prix w Bydgoszczy zakwalifikowało się dwóch żużlowców Stali: Krzysztof Kasprzak i Niels Kristian Iversen, a także drugi reprezentant Polski – Jarosław Hampel.

W pierwszym półfinale bydgoskiego turnieju, rywalizowało dwóch Stalowców, ale również Jarosław Hampel. KK jako pierwszy wybierał pole startowe i ku zaskoczeniu wszystkich, wybrał pierwsze pole, a nie czwarte, które według statystyk wydawało się korzystniejsze. Krzysztof Kasprzak tym razem słabo wyszedł ze startu i musiał gonić rywali. Nasz kapitan szybko uporał się ze swoim duńskim kolegą z zespołu i udał się w pogoń za Andreasem Jonssonem. Polak dwoił się i troił, ale ostatecznie na pierwszym łuku ostatniego okrążenia wyprzedził Szweda przy krawężniku. Tym samym do wielkiego finału turnieju awansowało dwóch „biało-czerwonych”, bowiem jako pierwszy linię mety minął Jarek Hampel.

Tym razem, Krzysztof Kasprzak przed finałem wybierał kolory kasków jako przedostatni i ponownie ku zaskoczeniu, wybrał najmniej korzystne trzecie pole. Z początku, po słabym starcie Krzyśka wydawało się, że nie zdoła nawiązać walki o zwycięstwo w Grand Prix w Bydgoszczy. „KK” po wyjściu z pierwszego łuku pierwszego okrążenia pojechał pod bandą wyprzedzając Darcy’ego Warda, dołączając tym samym do swojego rodaka. „Kasper” stoczył zaciętą walkę z Jarosławem Hampelem, a w polską rywalizację wmieszał się jeszcze Australijczyk. Ward szybko minął obu Polaków, ale wciąż czuł oddech Krzyśka. Kapitan Stali Gorzów nie rezygnował i na ostatnim łuku wyprzedził „Kangura”, wygrywając swój pierwszy turniej Grand Prix w karierze. Najniższy stopień podium zajął lider Falubazu Zielona Góra Jarosław Hampel.

Następna runda cyklu Grand Prix odbędzie się 17 maja w finlandzkim Tampere.

Wyniki:
1. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 18 (3,3,3,1,3,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Darcy Ward (Australia) – 16 (2,1,3,3,3,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Jarosław Hampel (Polska) – 14 (3,1,2,3,1,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Greg Hancock (USA) – 16 (3,3,3,2,2,3,0) + 4. miejsce w finale
5. Chris Holder (Australia) – 11 (1,2,2,3,2,1)
6. Andreas Jonsson (Szwecja) – 10 (1,3,2,3,0,1)
7. Niels Kristian Iversen (Dania) – 10 (2,2,2,2,2,0)
8. Martin Smolinski (Niemcy) – 7 (1,3,1,0,2,0)
9. Matej Zagar (Słowenia) – 6 (2,0,1,2,1)
10. Adrian Miedziński (Polska) – 5 (3,2,w,w,0)
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (0,0,1,1,3)
12. Nicki Pedersen (Dania) – 5 (0,1,w,1,3)
13. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 5 (2,1,0,2,0)
14. Troy Batchelor (Australia) – 4 (0,0,3,1,0)
15. Kenneth Bjerre (Dania) – 4 (0,2,1,0,1)
16. Chris Harris (Wielka Brytania) – 2 (1,0,0,0,1)
17. Szymon Woźniak (Polska) – NS
18. Paweł Przedpełski (Polska) – NS

Bieg po biegu:
1. Kasprzak, Lindgren, Harris, Pedersen
2. Hancock, Zagar, Jonsson, Woffinden
3. Miedziński, Iversen, Holder, Bjerre
4. Hampel, Ward, Smolinski, Batchelor
5. Hancock, Iversen, Hampel, Harris
6. Jonsson, Miedziński, Lindgren, Batchelor
7. Smolinski, Bjerre, Pedersen, Zagar
8. Kasprzak, Holder, Ward, Woffinden
9. Ward, Jonsson, Bjerre, Harris
10. Hancock, Holder, Smolinski, Lindgren
11. Batchelor, Iversen, Woffinden, Pedersen (w/u)
12. Kasprzak, Hampel, Zagar, Miedziński (w/u)
13. Holder, Zagar, Batchelor, Harris
14. Hampel, Lindgren, Woffinden, Bjerre
15. Ward, Hancock, Pedersen, Miedziński (w/u)
16. Jonsson, Iversen, Kasprzak, Smolinski
17. Woffinden, Smolinski, Harris, Miedziński
18. Ward, Iversen, Zagar, Lindgren
19. Pedersen, Holder, Hampel, Jonsson
20. Kasprzak, Hancock, Bjerre, Batchelor

Półfinały:
21. Hampel, Kasprzak, Jonsson, Iversen
22. Hancock, Ward, Holder, Smolinski

Finał:
23. Kasprzak, Ward, Hampel, Hancock

Relacja na podstawie Canal + Family HD

Wyniki za: Sportowefakty.pl

Autor: Maciej Gaj

Udostępnij