Po roku przerwy, cykl Grand Prix powrócił do szwedzkiej Malilli. W ostatnich latach, turniej w małej szwedzkiej miejscowości był wyjątkowo szczęśliwy dla reprezentantów Polski. „Biało-czerwoni” aż pięciokrotnie stawali na podium turnieju.

Krzysztof Kasprzak rozpoczął turniej najgorzej jak tylko mógł. Już w inauguracyjnej gonitwie, nie wytrzymał presji i wjechał w taśmę startową. Kapitan gorzowskiej Stali został wykluczony z powtórki pierwszego biegu. Miejsce „Kaspera” zajął rezerwowy Linus Sundstroem. Młody Szwed był tylko statystą w tym wyścigu jadąc daleko za rywalami nie przywożąc żadnego punktu.

Kasprzak w dalszej fazie turnieju był wyraźnie niedopasowany sprzętowo do nawierzchni toru, która po wczorajszych opadach deszczu była mocno przyczepna. Kapitan gorzowskiej Stali próbował ratować się zmianą motocykli, jednak wszystkie trzy maszyny nie miały dość mocy, aby nawiązać wyrównaną walkę z rywalami. Sporo działo się na trasie, zawodnicy byli szybcy, jeździli w kontakcie i często się mijali.

Zawody dobrze rozpoczęli dwaj pozostali „żółto-niebiescy”. Niels Kristian Iversen i Matej Zagar rywalizowali ze sobą w biegu czwartym. Słoweniec wykorzystał atut wewnętrznego pola startowego i objął prowadzenie. Za nim w pogoń udał się Iversen, który na trzecim okrążeniu minął Mateja. Zagar próbował odzyskać pierwszą pozycję, jednak Duńczyk skutecznie się obronił. Słoweniec konsekwentnie gromadził punkty, które pozwalały realnie myśleć o występie w półfinale.

Będący „w gazie” Iversen, wygrał swój drugi start w tym turnieju wyprzedzając rywali po zewnętrznej części toru. Jednak po przerwie, Duńczyk startował z niekorzystnego drugiego pola startowego i musiał sporo się namęczyć aby zdobyć jeden punkt. W wyścigu piętnastym, Niels Kristian Iversen walczył o drugą pozycję z Chrisem Holderem, jednak na trzecim okrążeniu Duńczyk za mocno wykonturował swój motocykl zaliczając niegroźny upadek. „PUK” szybko wstał i kontynuował jazdę przyjeżdżając na metę jako ostatni. Iversen wygrał także swój piąty start i z dorobkiem dziesięciu punktów, zakwalifikował się do fazy finałowej szwedzkiego turnieju.

Niels Kristian Iversen jechał w pierwszym półfinale z niekorzystnego drugiego pola startowego, a za rywali miał m.in. Grega Hancocka i Taia Woffindena. Duńczyk po słabym starcie początkowo był na ostatniej pozycji, jednak szybko przesunął się na trzecią lokatę mijając bez większych problemów Kennetha Bjerre. Iversen sprytnie odbijając się od dmuchanej bandy gonił jadącego na drugiej pozycji Amerykanina. Zawodnik ze Stanów Zjednoczonych obronił drugą pozycję i awansował do finału.

Drugi półfinał pewnie wygrał Jarosław Hampel, ale jadący na trzeciej pozycji Matej Zagar upadł na tor po niebezpiecznym ataku Nickiego Pedersena. Słoweniec natychmiast wstał z toru, podszedł do Duńczyka i złapał go za kask. Nicki odegrał się i kopnął Mateja w okolice brzucha. Kontynuacja sporu odbyła się w parku maszyn, gdzie obaj zawodnicy obrzucali się wyzwiskami. Decyzją sędziego, winnym całej sytuacji był Duńczyk.

Finał Grand Prix Szwecji wygrał Tai Woffinden, który zostawił za sobą Grega Hancocka, Chrisa Holdera oraz Jarosława Hampela. To dopiero trzecie zwycięstwo Brytyjczyka w karierze.

Wyniki:
1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 17 (3,1,2,3,2,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Greg Hancock (USA) – 16 (1,3,3,2,3,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Chris Holder (Australia) – 15 (2,2,3,2,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Jarosław Hampel (Polska) – 13 (3,1,3,3,0,3,0) + 4. miejsce w finale
5. Niels Kristian Iversen (Dania) – 11 (3,3,1,0,3,1)
6. Nicki Pedersen (Dania) – 11 (1,3,2,2,3,w)
7. Kenneth Bjerre (Dania) – 10 (3,2,2,1,2,0)
8. Matej Zagar (Słowenia) – 10 (2,1,2,3,1,1)
9. Peter Ljung (Szwecja) – 7 (2,0,3,1,1)
10. Darcy Ward (Australia) – 6 (0,2,1,2,1)
11. Troy Batchelor (Australia) – 5 (0,0,0,3,2)
12. Chris Harris (Wielka Brytania) – 5 (1,3,0,0,1)
13. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 5 (0,1,1,1,2)
14. Andreas Jonsson (Szwecja) – 4 (2,2,0,0,0)
15. Martin Smolinski (Niemcy) – 3 (1,t,1,1,0)
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 0 (t,0,0,d,0)

17. Linus Sundstroem (Szwecja) – 0 (0)
18. Dennis Andersson (Szwecja) – 0 (0)

Bieg po biegu:
1. Bjerre, Holder, Pedersen, Sundstroem (Kasprzak – t)
2. Woffinden, Jonsson, Smolinski, Batchelor
3. Hampel, Ljung, Hancock, Ward
4. Iversen, Zagar, Harris, Lindgren
5. Pedersen, Ward, Lindgren, Andersson (Smolinski – t)
6. Harris, Jonsson, Hampel, Kasprzak
7. Hancock, Holder, Zagar, Batchelor
8. Iversen, Bjerre, Woffinden, Ljung
9. Hancock, Pedersen, Iversen, Jonsson
10. Ljung, Zagar, Smolinski, Kasprzak
11. Holder, Woffinden, Ward, Harris
12. Hampel, Bjerre, Lindgren, Batchelor
13. Batchelor, Pedersen, Ljung, Harris
14. Woffinden, Hancock, Lindgren, Kasprzak (d4)
15. Hampel, Holder, Smolinski, Iversen
16. Zagar, Ward, Bjerre, Jonsson
17. Pedersen, Woffinden, Zagar, Hampel
18. Iversen, Batchelor, Ward, Kasprzak
19. Holder, Lindgren, Ljung, Jonsson
20. Hancock, Bjerre, Harris, Smolinski

Półfinały:
21. Woffinden, Hancock, Iversen, Bjerre
22. Hampel, Holder, Zagar, Pedersen (w/su)

Finał:
23. Woffinden, Hancock, Holder, Hampel

Wyniki za: Sportowefakty.pl

Autor: Maciej Gaj

 

Udostępnij