Szóstą rundę Grand Prix w duńskiej Kopenhadze wygrał Niels Kristian Iversen i zajmuje on trzecie miejsce w klasyfikacji przejściowej Indywidualnych Mistrzostw Świata. Krzysztof Kasprzak oraz Matej Zagar nie zdołali zakwalifikować się do półfinałów.

Już w inauguracyjnej gonitwie wieczoru doszło do kolejnego pojedynku pomiędzy Nicki Pedersenem a Matejem Zagarem. Obaj zawodnicy zostali ukarani finansowo za ostatni incydent w półfinale GP Szwecji. Słoweniec na szczycie pierwszego wirażu przesunął się na trzecią pozycję. Zagar do samego końca musiał uważać na Pedersena, ale ostatecznie przywiózł do mety jeden punkt.

Bardzo dobrze zawody rozpoczęli Niels Kristian Iversen i Krzysztof Kasprzak. Obaj „żółto-niebiescy” stanęli pod taśmą w drugim wyścigu. Duńczyk po dobrym starcie objął pewne prowadzenie, którego nie oddał przez cztery okrążenia. „Kasper” po wyjściu z pierwszego łuku jechał jako trzeci, ale na drugim okrążeniu wykorzystał błąd Woffindena i przesunął się na drugie miejsce.

Kapitan gorzowskiej Stali miał zbyt wolne maszyny, aby skutecznie walczyć o zwycięstwo. Mimo dobrych startów, Kasprzak na dystansie musiał walczyć o punktowane pozycje. Dopiero w trzeciej serii startów, „Kasper” po zmianie motocykla znalazł receptę na duński tor. Mimo zewnętrznego pola, reprezentant Polski jeszcze na pierwszym okrążeniu zdołał objąć prowadzenie. Kasprzak zdobył pierwsze trzy punkty w turnieju, ale musiał uważać na napędzającego się Petera Kildemanda. W kolejnej serii, maszyna Krzysztofa Kasprzaka straciła swoją moc. Okazało się, że do motocykla Polaka zostało wlane zbyt dużo benzyny. „Kasper” przyjechał daleko za rywalami.

Niels Kristian Iversen po dwóch pewnych tryumfach, w wyścigu dwunastym startował z niekorzystnego pola i musiał walczyć o punktowaną pozycję. Duńczyk wyprzedzając Fredrika Lindgrena przywiózł do mety jeden punkt, przyjeżdżając m.in. za plecami rewelacyjnego w tym dniu Troya Batchelora. Doświadczony reprezentant Danii zdobył w ostatnich dwóch startach cztery „oczka” i zapewnił sobie udział w półfinałach.

Do półfinałów nie awansowali natomiast Matej Zagar i Krzysztof Kasprzak. Słoweniec jeździł dość nierówno. W biegu dziewiętnastym, Matej prowadził po starcie, ale stracił pierwszą pozycję na rzecz Batchelora, który w rundzie zasadniczej turnieju nie przegrał z żadnym z rywali. Kapitan Stali Gorzów całkowicie pogubił się z ustawieniami sprzętowymi zdobywając ostatecznie siedem punktów w duńskim turnieju cyklu Grand Prix.

Tor w Kopenhadze nie należy do najdłuższych, w związku z czym zawodnicy jeździli w kontakcie. Nawierzchnia duńskiego owalu była jednak bardzo zdradliwa. Żużlowcy często wpadali w nierówności ratując się przed upadkiem.

Niels Kristian Iversen startował w drugim półfinale, a za rywali miał dwóch kolegów z reprezentacji: Petera Kildemanda i Michaela Jepsena Jensena. „PUK” po wyjściu spod taśmy stoczył walkę z Kildemandem. Na wyjściu z pierwszego wirażu podniosło nieco motocykl Iversena. Duńczyk opanował sytuację, ale musiał uważać na jadącego za nim Taia Woffindena. Brytyjczyk mimo wielkich starań musiał uznać wyższość bardziej doświadczonego reprezentanta gospodarzy.
Wielki finał należał do zawodnika Stali Gorzów. Niels Kristian Iversen mimo tego, że został zablokowany z obu stron przez rywali, zdołał objąć prowadzenie już na szczycie pierwszego wirażu. Duńczyka gonił Troy Batchelor, ale na mecie lepszy był Iversen.

Wyniki:
1. Niels Kristian Iversen (Dania) – 16 (3,3,1,3,1,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Troy Batchelor (Australia) – 20 (3,3,3,3,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Greg Hancock (USA) – 11 (2,0,2,1,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Peter Kildemand (Dania) – 15 (3,2,2,3,2,3,0) + 4. miejsce w finale
5. Jarosław Hampel (Polska) – 10 (1,2,3,1,3,0)
6. Darcy Ward (Australia) – 10 (1,3,2,2,0,1)
7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 9 (1,0,1,3,3,1)
8. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 8 (2,2,2,2,0,0)
9. Matej Zagar (Słowenia) – 7 (1,3,0,1,2)
10. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 7 (2,1,3,0,1)
11. Andreas Jonsson (Szwecja) – 6 (3,1,0,0,2)
12. Nicki Pedersen (Dania) – 5 (0,1,1,1,2)
13. Martin Smolinski (Niemcy) – 5 (0,1,1,2,1)
14. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 4 (2,2,0,0,0)
15. Kenneth Bjerre (Dania) – 3 (0,t,3,0,0)
16. Chris Harris (Wielka Brytania) – 3 (0,0,0,2,1)
17. Mikkel Michelsen (Dania) – 0 (0)
18. Mikkel Bech (Dania) – NS

Bieg po biegu:
1. Kildemand, Lindgren, Zagar, Pedersen
2. Jonsson, Jensen, Ward, Harris
3. Iversen, Kasprzak, Woffinden, Bjerre
4. Batchelor, Hancock, Hampel, Smolinski
5. Batchelor, Kildemand, Jonsson, Woffinden
6. Iversen, Hampel, Pedersen, Harris
7. Zagar, Jensen, Kasprzak, Hancock
8. Ward, Lindgren, Smolinski, Michelsen (Bjerre – t)
9. Kasprzak, Kildemand, Smolinski, Harris
10. Bjerre, Hancock, Pedersen, Jonsson
11. Hampel, Ward, Woffinden, Zagar
12. Batchelor, Jensen, Iversen, Lindgren
13. Kildemand, Jensen, Hampel, Bjerre
14. Batchelor, Ward, Pedersen, Kasprzak
15. Iversen, Smolinski, Zagar, Jonsson
16. Woffinden, Harris, Hancock, Lindgren
17. Hancock, Kildemand, Iversen, Ward
18. Woffinden, Pedersen, Smolinski, Jensen
19. Batchelor, Zagar, Harris, Bjerre
20. Hampel, Jonsson, Kasprzak, Lindgren
Półfinały:
21. Batchelor, Hancock, Ward, Hampel
22. Kildemand, Iversen, Woffinden, Jensen
Finał:
23. Iversen, Batchelor, Hancock, Kildemand

Wyniki za: Sportowefakty.pl

Autor: Maciej Gaj

Udostępnij