Krzysztof Kasprzak zajął czwarte miejsce w prestiżowym turnieju cyklu Grand Prix w Cardiff. Zawody w Wielkiej Brytanii wygrał Greg Hancock. Niels Kristian Iversen odpadł w półfinale.


Słabo zawody w Cardiff rozpoczął Matej Zagar. Słoweniec startował w inauguracyjnej gonitwie, ale nie nawiązał walki z rywalami i przyjechał na ostatniej pozycji. Głównym problemem słabej postawy Mateja w tym biegu, był brak mocy w silniku jego motocykla.


Znacznie lepszy początek mieli Niels Kristian Iversen i Krzysztof Kasprzak. Duńczyk wykorzystał atut najbardziej wewnętrznego pola i pewnie wygrał wyścig. Reprezentant Polski na pierwszym wirażu przeprowadził skuteczny atak po zewnętrznej części toru i przesunął się na drugą lokatę.


Iversen w drugim swoim starcie, początkowo jechał na trzeciej pozycji, ale po błędach Grega Hancocka zakończył wyścig jako drugi. Na torze w Cardiff działo się bardzo wiele. Zawodnicy często zamieniali się pozycjami na dystansie.


W biegu ósmym zawodnicy mieli wyraźne problemy z nawierzchnią brytyjskiego toru. Na wejściu w pierwszy wiraż, Krzysztof Kasprzak został mocno wywieziony pod bandę i musiał zamknąć gaz, aby uniknąć upadku. Okrążenie później, w tym samym miejscu motocykla nie opanował Darcy Ward, który z impetem upadł na tor. Australijczyk wstał o własnych siłach, a wyścig był kontynuowany, w którym jeden punkt kosztem upadku rywala przywiózł „Kasper”. Krzysztof Kasprzak pierwsze zwycięstwo odniósł w biegu dziesiątym, w którym startował z pierwszego pola. Polaka próbował atakować Andreas Jonsson, ale kapitan gorzowskiej Stali skutecznie obronił swoją pozycję.


W wyścigu piętnastym, zawodnicy Stali Gorzów do mety dojechali na dwóch pierwszych pozycjach. Niels Kristian Iversen tylko przez chwilę, na wejściu w drugi łuk pierwszego okrążenia spadł z pierwszej na trzecią pozycję, jednak szybko odzyskał prowadzenie. Jadący z tyłu Matej Zagar, jeszcze na pierwszym okrążeniu wykorzystał błędy rywali i ostatecznie przyjechał na linię mety jako drugi. Wciąż jednak widać było, że Słoweniec walczył ze swoim sprzętem.


Iversen wygrał także w biegu siedemnastym, zapewniając sobie udział w półfinałach. Duńczyk zaliczył w rundzie zasadniczej tego turnieju jedną wpadkę, kiedy to nie liczył się w walce o punktowane pozycję od startu do mety.


W wyścigu dziewiętnastym, zaciętą walkę stoczył Krzysztof Kasprzak z Matejem Zagarem. „KK” potrzebował przynajmniej jednego punktu, aby zająć ósmą pozycję w turnieju, która dałaby awans do półfinałów. Słoweniec przez trzy okrążenia jechał na drugiej pozycji przed reprezentantem Polski. Kasprzak wyprzedził Mateja na pierwszym łuku czwartego okrążenia, ale tylko na moment, bowiem Zagar dzięki odważnej jeździe odzyskał drugą lokatę.


Kapitan Stali Gorzów zdołał awansować do półfinału, w którym rywalizował z Nielsem Kristianem Iversenem. O awansie „Kaspera” zadecydował wyścig dziesiąty, w którym pewnie zwyciężył wygrywając z Andreasem Jonssonem.


Krzysztof Kasprzak w półfinale rywalizował m.in. z Iversenem. Początkowo obaj zawodnicy gorzowskiej Stali jechali na trzeciej i czwartej pozycji. Krzysztof udał się w pogoń za jadącym na drugiej pozycji Michaelem Jepsenem Jensenem. Wspomniany Duńczyk na pierwszym łuku trzeciego okrążenia, wpadł w nierówność na torze, upadł, ale po chwili wstał i zjechał na murawę, dzięki czemu Kasprzak awansował do finału. Iversen zajął trzecie miejsce w półfinale, a w zawodach był ostatecznie piąty.


W wyścigu finałowym sporo się działo. Krzysztof Kasprzak po słabym wyjściu spod taśmy, stracił szansę na miejsce w pierwszej trójce i zajął czwartą lokatę. Kapitalna rywalizacja toczyła się o miejsca na podium. Greg Hancock po małych kłopotach na pierwszym okrążeniu, objął prowadzenie. Amerykanina próbowali wyprzedzić zarówno Tai Woffinden, jak również Darcy Ward. Najbliżej odebrania zwycięstwa „Jankesowi” był Brytyjczyk, ale doświadczony Greg nie oddał prowadzenia do samej mety.


W klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Świata, liderem jest Tai Woffinden z przewagą trzech punktów nad Gregiem Hancockiem. Na czwartej pozycji jest Niels Kristian Iversen, dwie pozycje niżej Matej Zagar, a na ósmym miejscu jest Krzysztof Kasprzak. Kolejna runda cyklu Grand Prix odbędzie się w łotewskiej Rydze za ponad miesiąc.


Wyniki:

1. Greg Hancock (USA) – 15 (1,1,3,3,2,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 18 (3,3,1,3,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Darcy Ward (Australia) – 15 (3,u,2,3,3,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 10 (2,1,3,1,1,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Niels Kristian Iversen (Dania) – 12 (3,2,0,3,3,1)
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 10 (1,3,2,2,1,1)
7. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 9 (2,2,3,2,0,u)
8. Martin Smolinski (Niemcy) – 8 (2,2,1,0,3,0)
9. Andreas Jonsson (Szwecja) – 8 (1,3,2,1,1)
10. Nicki Pedersen (Dania)- 8 (3,1,1,1,2)
11. Chris Harris (Wielka Brytania) – 6 (1,3,2,0,d)
12. Matej Zagar (Słowenia) – 6 (0,1,1,2,2)
13. Jarosław Hampel (Polska) – 5 (0,2,3,0,0)
14. Kenneth Bjerre (Dania) – 4 (0,0,0,2,2)
15. Troy Batchelor (Australia) – 3 (d,0,0,1,2)
16. Craig Cook (Wielka Brytania) – 2 (2,0,0,0,0)

17. Ben Barker (Wielka Brytania) – NS
18. Jason Garrity (Wielka Brytania) – NS

 


Bieg po biegu:

1. Ward, Jepsen Jensen, Jonsson, Zagar
2. Pedersen, Cook, Lindgren, Hampel,
3. Iversen, Kasprzak, Harris, Batchelor (d4)
4. Woffinden, Smolinski, Hancock, Bjerre
5. Woffinden, Jepsen Jensen, Pedersen, Batchelor
6. Jonsson, Iversen, Hancock, Cook
7. Harris, Hampel, Zagar, Bjerre
8. Lindgren, Smolinski, Kasprzak, Ward (u1)
9. Jepsen Jensen, Harris, Smolinski, Cook
10. Kasprzak, Jonsson, Pedersen, Bjerre
11. Hancock, Lindgren, Zagar, Batchelor
12. Hampel, Ward, Woffinden, Iversen
13. Hancock, Jepsen Jensen, Kasprzak, Hampel
14. Woffinden, Lindgren, Jonsson, Harris
15. Iversen, Zagar, Pedersen, Smolinski
16. Ward, Bjerre, Batchelor, Cook
17. Iversen, Bjerre, Lindgren, Jepsen Jensen
18. Smolinski, Batchelor, Jonsson, Hampel
19. Woffinden, Zagar, Kasprzak, Cook
20. Ward, Pedersen, Hancock, Harris (d4)


Półfinał:

21. Woffinden, Hancock, Lindgren, Smolinski
22. Ward, Kasprzak, Iversen, Jepsen Jensen (u3)


Finał:

23. Hancock, Woffinden Ward, Kasprzak

Autor: Maciej Gaj

Udostępnij