Grand Prix Challenge w Lonigo zakończyło się zwycięstwem Mateja Zagara. Ponadto awans uzyskali Chris Harris i Jason Doyle. Szanse na jazdę w przyszłorocznym cyklu ma też Maciej Janowski.

 

Nienajlepiej zawody zaczął Linus Sundstroem. Słaby start sprawił, że był ostatni, ale udało się wywalczyć jeden punkt na trasie. Bardzo mocna stawka pojawiła się na starcie 3. wyścigu. Ciasno było w pierwszym łuku i ostatecznie to Peter Kildemand wyszedł na prowadzenie i nie oddał go do samej mety. O drugie miejsce walczyli Janusz Kołodziej i Matej Zagar. Słoweniec nie pozostawił jednak Polakowi złudzeń.

 

W piątym biegu szykowała się niespodzianka, bo po drugie już zwycięstwo jechał Chris Harris. Zagar nie ustępował jednak w atakach i ostatecznie wyprzedził Brytyjczyka. Swojego dorobku w drugiej serii nie poprawił natomiast Sundstroem, który za rywali miał, będących w gronie faworytów, Polaków.

 

To z całą pewnością nie był dobry dzień dla gorzowskiego Szweda. Na zupełnie innym biegunie był zaś Harris, bo to właśnie z nim i Nicolai Klindtem przegrał Linus Sundstroem w 9. gonitwie. Do elektryzującego pojedynku doszło w kolejnej odsłonie zawodów. Pod taśmą stanęła dwójka niepokonanych do tamtej pory: Peter Kildemand i Jason Doyle. Z początku sensacyjnie pogodził ich Hans Andersen, ale po chwili został wyprzedzony. Pająk” wplątał się w walkę z Peterem Ljungiem i to Australijczyk Doyle pozostał samodzielnym liderem po trzech seriach. Zagar w swoim trzecim wyjeździe prowadził, ale krótko, bo wyprzedził go… Nicolas Covatti. Zwycięstwo reprezentanta gospodarzy z pewnością można rozpatrywać w kategoriach niespodzianki. Nie było ono jednak przypadkowe, bo Włoch wygrał też w kolejnym swoich starcie!

 

Czwarta seria było dość pechowa. Upadek gonił upadek, a do tego z dalszej rywalizacji wycofał się Janusz Kołodziej, który mocno poobijał się w 12. gonitwie. Do starcia dwóch Stalowców doszło w 16. wyścigu, w którym to także jechał niesamowity Jason Doyle. Australijczyk po raz pierwszy musiał skapitulować, aczkolwiek po słabszym starcie powalczył i zdobył dwa punkty, wyprzedzając Sundstroema. Na Zagara nie znalazł jednak sposobu.

 

Początek ostatniej serii wyjaśnił nam sprawę awansu do Grand Prix. W 17. biegu między sobą pojedynek rozstrzygnęli Harris i Doyle. W 18. wyścigu natomiast awans zapewnił sobie także Matej Zagar, który powinien się utrzymać w mistrzowskim cyklu. Dlatego do końca trwała walka o czwarte miejsce, które – w przypadku pozostania Zagara w GP – będzie oznaczać awans do cyklu. Tę pozycję zapewnił sobie Maciej Janowski w gonitwie nr 19.

 

Dwadzieścia biegów to nie był jednak koniec emocji. Zagar, Doyle i Harris mieli po pięciu startach po 13 punktów, więc w dodatkowym wyścigu rozstrzygnęli, kto stanie na jakim stopniu podium. Najlepszy po bardzo dobrym starcie okazał się Słoweniec, który wygrał z ogromną przewagą.

 

Wyniki:
1. Matej Zagar (Słowenia) – 13+3 (2,3,2,3,3)
2. Jason Doyle (Australia) – 13+2 (3,3,3,2,2)
3. Chris Harris (Wielka Brytania) – 13+1 (3,2,3,2,3)
—–
4. Maciej Janowski (Polska) – 11 (3,2,1,3,2)
5. Thomas H. Jonasson (Szwecja) – 10 (1,1,3,2,3)
6. Nicolas Covatti (Włochy) – 10 (2,1,3,3,1)
7. Peter Kildemand (Dania) – 8 (3,3,2,w,w)
8. Przemysław Pawlicki (Polska) – 10 (2,3,1,1,3)
9. Peter Ljung (Szwecja) – 7 (1,1,1,3,1)
10. Hans Andersen (Dania) – 6 (2,0,0,2,2)
11. Nicolai Klindt (Dania) – 5 (0,2,2,1,0)
12. Linus Sundstroem (Szwecja) – 5 (1,0,1,1,2)
13. Oliver Berntzon (Szwecja) – 4 (d,1,2,d,1)
14. Janusz Kołodziej (Polska) – 3 (1,2,w,-,-)
15. Mads Korneliussen (Dania) – 2 (0,0,0,1,1)
16. Mattia Carpanese (Włochy) – 0 (0,0,0,0,0)
17. Michele Paco Castagna (Włochy) – (0)
18. Nicolas Vicentin (Włochy) – 0 (u)

 

Bieg po biegu:
1. Harris, Covatti, Ljung, Berntzon (d3)
2. Janowski, Andersen, Sundstroem, Korenliussen
3. Kildemand, Zagar, Kołodziej, Carpanese
4. Doyle, Pawlicki, Jonasson, Klindt
5. Zagar, Harris, Jonasson, Andersen
6. Pawlicki, Kołodziej, Ljung, Sundstroem
7. Doyle, Janowski, Covatti, Carpanese
8. Kildemand, Klindt, Berntzon, Korneliussen
9. Harris, Klindt, Sundstroem, Carpanese
10. Doyle, Kildemand, Ljung, Andersen
11. Covatti, Zagar, Pawlicki, Korneliussen
12. Jonasson, Berntzon, Janowski, Kołodziej (w/u)
13. Janowski, Harris, Pawlicki, Kildemand (w/su)
14. Ljung, Jonasson, Korneliussen, Carpanese
15. Covatti, Andersen, Klindt, Castagna
16. Zagar, Doyle, Sundstroem, Berntzon (d4)
17. Harris, Doyle, Korneliussen, Vicentin (u)
18. Zagar, Janowski, Ljung, Klindt
19. Jonasson, Sundstroem, Covatti, Kildemand (w/su)
20. Pawlicki, Andersen, Berntzon, Carpanese

 

Bieg dodatkowy o 1 miejsce:
21. Zagar, Doyle, Harris

 

Na podstawie Radia Elka

 

Udostępnij