Numerem jeden został Greg Hancock. W czołowej ósemce cyklu utrzymał się reprezentant Polski – Jarosław Hampel.

 

W inauguracyjnej gonitwie znakomicie wystartował Maciej Janowski, który w tym turnieju zastępował Darcy’ego Warda. Za jego plecami jechał Matej Zagar. Słoweniec z każdym kolejnym metrem zbliżał się do „Magica”, którego zdołał wyprzedzić na trzecim okrążeniu. Zawodnika Betardu Sparty Wrocław wyprzedził także Nicki Pedersen, a chwilę później Polak zanotował defekt motocykla.

 

Krzysztof Kasprzak po raz pierwszy zaprezentował się przed toruńską publicznością w trzecim wyścigu, w którym za rywali miał m.in. Taia Woffindena oraz Jarosława Hampela. W pierwszej odsłonie tej rywalizacji „KK” bardzo dobrze wystartował i szybko objął prowadzenie. Bieg został jednak przerwany z powodu upadku Adriana Miedzińskiego i Woffindena na drugim łuku. W jego powtórce atomowe wyjście spod taśmy Jarosława Hampela, który wyprzedził Brytyjczyka na wyjściu z pierwszego wirażu. Kasprzak początkowo jechał na trzeciej pozycji będąc skutecznie blokowanym przez Taia. Jednak na wejściu w kolejny wiraż, zawodnik Stali Gorzów minął rywala i dowiózł do mety cenne dwa punkty.

 

W czwartym biegu, doszło do groźnego wypadku pomiędzy Fredrikiem Lindgrenem, a Michaelem Jepsenem Jesnenem. Obaj zawodnicy mocno uderzyli o nawierzchnię toruńskiego toru. Szwed wstał o własnych siłach, natomiast Duńczyk został odwieziony karetką pogotowia do szpitala. W powtórce w miejsce młodego reprezentanta Danii wystartował Paweł Przedpełski. Junior Unibaxu Toruń świetnie wyszedł spod taśmy, po czym skutecznie założył się na Chrisa Harrisa. Po wyprzedzeniu Brytyjczyka, toruński żużlowiec z łatwością minął Chrisa Holdera na kolejnym wirażu.

 

Na otwarcie drugiej serii startów, doszło do konfrontacji Kasprzaka, Zagara oraz Hancocka. „Kasper” źle wyszedł spod taśmy zostając z tyłu. Jednak już na przeciwległej prostej, reprezentant Polski wyprzedził młodego Oskara Fajfera i ruszył w pościg za Słoweńcem. Obaj zawodnicy gorzowskiej Stali mijali się na każdym wirażu tocząc zaciętą walkę o dwa punkty. Górą w tej konfrontacji okazał się Krzysiek, ale jako pierwszy linię mety minął Amerykanin, który po kolejnym wyścigu mógł zacząć świętować tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

 

W biegu szesnastym Krzysztof Kasprzak nabrał prędkości po zewnętrznej części toru wyprzedzając najpierw Janowskiego, a następnie na wejściu w pierwszy wiraż drugiego okrążenia przeprowadził fenomenalną akcję mijając Kennetha Bjerre. Kolejne trzy punkty wywalczone przez Krzyśka w biegu osiemnastym zapewniły zawodnikowi Stali Gorzów srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.

 

W dalszej fazie turnieju, dużo słabiej prezentował się Matej Zagar. Słoweniec po zwycięstwie na otwarcie turnieju oraz dwóch kolejnych trzecich miejscach, później już nie zdobywał punktów.

 

Rywalizacja o brązowy medal rozegrała się pomiędzy Taiem Woffindenem, a Nickim Pedersenem. Słabo jadący w tym turnieju Brytyjczyk stracił sporo punktów. Próbował wykorzystać to doświadczony Duńczyk, który po triumfie w wyścigu czternastym wyprzedził Taia. Zawodnik z Wielkiej Brytanii już w kolejnej gonitwie jadąc na pełnym gazie pod samą bandą wygrał wyścig i wrócił na medalową pozycję.

 

Ciekawie było również w walce o czołową ósemkę cyklu, która wystąpi w przyszłorocznym Grand Prix. Jarosław Hampel bardzo dobre występy przeplatał słabymi. Ostatecznie „Mały” zajął ósmą pozycję i wystąpi w Grand Prix 2015.

 

„Kasper” w drugim półfinale rywalizował m.in. z Andreasem Jonssonem oraz Adrianem Miedzińskim. Zawodnik gorzowskiej Stali dobrze wystartował z pierwszego pola i objął prowadzenie. Jednak jeszcze na przeciwległej prostej, po zewnętrznej części toru Kasprzaka minął napędzony Jonsson, który odniósł zwycięstwo.

 

W finale, dobry start Kasprzaka, który przez moment prowadził. Na wejściu w drugi wiraż Krzysztofa po wewnętrznej ostro zaatakował Nicki Pedersen, który uderzył motocyklem nogę Polaka. „KK” wyniósł się mocno pod bandę, zamknął manetkę gazu i po chwili zanotował upadek. Kasprzak szybko wstał o własnych siłach, a z powtórki wyścigu finałowego wykluczony został Duńczyk. W niej ponownie dobry moment startowy Stalowca, który na pierwszym okrążeniu musiał odpierać ataki Andreasa Jonssona. Reprezentant Polski utrzymał pierwszą pozycję do mety powiększając przewagę nad rywalami i wygrał turniej GP w Toruniu. Trzecie miejsce w finale zajął Jarosław Hampel.

 

O brązowym medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata zdecydował wyścig dodatkowy, w którym pewne zwycięstwo odniósł Nicki Pedersen, odpierając ataki po zewnętrznej Taia Woffindena.

 

Wyniki:
1. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 17 (2,2,2,3,3,2,3) + 1. miejsce w finale
2. Andreas Jonsson (Szwecja) – 17 (2,3,3,2,2,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Jarosław Hampel (Polska) – 11 (3,0,1,3,1,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Nicki Pedersen (Dania) – 14 (2,2,3,3,1,3) + wykluczenie w finale
5. Greg Hancock (USA) – 13 (3,3,2,2,3,d)
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 9 (1,1,0,3,3,1)
7. Adrian Miedziński (Polska) – 9 (w,3,2,1,2,1)
8. Kenneth Bjerre (Dania) – 8 (0,0,3,2,3,0)
9. Chris Holder (Australlia) – 7 (2,3,1,1,0)
10. Maciej Janowski (Polska) – 7 (d,2,3,1,1)
11. Troy Batchelor (Australia) – 6 (1,1,2,2,0)
12. Matej Zagar (Słowenia) – 5 (3,1,1,0,0)
13. Paweł Przedpełski (Polska) – 4 (3,1,0)
14. Martin Smolinski (Niemcy) – 4 (1,0,0,1,2)
15. Chris Harris (Wielka Brytania) – 4 (1,1,0,0,2)
16. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 3 (w,2,0,0,1)
17. Oskar Fajfer (Polska) – 0 (0,0)
18. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 0 (u/-,-,-,-,-)

 

Bieg po biegu:
1. Zagar, Pedersen, Smolinski, Janowski (d3)
2. Hancock, Jonsson, Batchelor, Bjerre
3. Hampel, Kasprzak, Woffinden, Miedziński
4. Przepełski, Holder, Harris, Lindgren (w/su) (Jepsen Jensen u/-)
5. Hancock, Kasprzak, Zagar, Fajfer
6. Holder, Pedersen, Woffinden, Bjerre
7. Miedziński, Lindgren, Batchelor, Smolinski
8. Jonsson, Janowski, Harris, Hampel
9. Bjerre, Miedziński, Zagar, Harris
10. Pedersen, Hancock, Hampel, Lindgren
11. Jonsson, Kasprzak, Holder, Smolinski
12. Janowski, Batchelor, Przedpełski, Woffinden
13. Hampel, Batchelor, Holder, Zagar
14. Pedersen, Jonsson, Miedziński, Fajfer
15. Woffinden, Hancock, Smolinski, Harris
16. Kasprzak, Bjerre, Janowski, Lindgren
17. Woffinden, Jonsson, Lindgren, Zagar
18. Kasprzak, Harris, Pedersen, Batchelor
19. Bjerre, Smolinski, Hampel, Przedpełski
20. Hancock, Miedziński, Janowski, Holder

 

Półfinały:
21. Pedersen, Hampel, Woffinden, Hancock (d4)
22. Jonsson, Kasprzak, Miedziński, Bjerre

 

Finał:
23. Kasprzak, Jonsson, Hampel, Pedersen (w/su)

 

Bieg o 3. miejsce w klasyfikacji generalnej:
24. Pedersen, Woffinden

 

Wyniki za: Sportowefakty.pl

Udostępnij