To nie będzie zwykła zapowiedź nowego wydawnictwa o tematyce żużlowej. W piątek odbędzie się prezentacja książki Roberta Borowego pt. Żużel nad Wartą 1990-2014″. Na spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie serdecznie zapraszamy także kibiców.

 

Podczas prezentacji autor publikacji przedstawi kilka wybranych fragmentów ze swojej książki o najnowszej historii Stali Gorzów i „czarnego sportu” w naszym mieście. – W tym spotkaniu wezmą udział dyrektor biblioteki i autor książki, czyli Robert Borowy. Będzie on opowiadał o wybranych sześciu wątkach z książki. Na bazie cytatów, które wyświetlimy, rozwinie poszczególne fragmenty i będzie odpowiadał na pytania kibiców, których także serdecznie zapraszamy. Z wielu wątków, przesłanych przez autora, wybraliśmy sześć. Są one naprawdę ciekawe, warto je poruszyć i o nich porozmawiać. Książka jest wspaniała, ponieważ dzieje w niej opisane dotyczą także tych najmłodszych kibiców, w latach, gdy niemal każdy interesował się już żużlem – wyjawił Jacek Gumowski.

 

Ponadto, fani będą mogli zadawać pytania dotyczące wydanej przez WiMBP publikacji. Dla najbardziej aktywnych kibiców przewidziano nagrody. – Spośród kibiców zadających pytania minimum pięć osób otrzyma książki w postaci nagrody – dodał marketing menedżer Stali Gorzów.

Książka wydana zostanie w dwóch wersjach: w miękkiej i w twardej okładce, czyli podobnie, jak to miało miejsce w przypadku dzieła Jana Delijewskiego. Sprzedaż rusza od piątku, a książki będzie można nabywać m. in. w sklepie klubowym w Centrum Handlowym NoVa Park. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą ceny, gdyż klub pracuje także nad ofertą łączoną, aby kibice mogli na swoje półki położyć obie części opowiadającej o historii Stali publikacji.

 

Sam autor przyznaje, że podjął się bardzo wielu wątków, nie skupiając się na samych wynikach, lecz na różnych historiach zebranych podczas 25 lat pracy jako dziennikarz. Książka „Żużel nad Wartą 1990-2014” nie jest napisana więc w jednym, określonym stylu. Znajdziemy tam anegdoty, różne historie, wyniki, statystyki i oczywiście zdjęcia. – Wszystko jest wrzucone i połączone. Książka dzieli się na 26 rozdziałów, z czego ostatni to statystyki. Aby było łatwo czytać, to każdy z nich poświęcony jest jednemu sezonowi. Starałem się z każdego roku wyciągnąć najbardziej charakterystyczne rzeczy z danego sezonu, i te dobre, i te złe, nie opisując dokładnie wszystkich wyników – przyznał Robert Borowy.

 

Warto zauważyć, że powyższy tytuł nie powstał z okazji zdobycia Drużynowego Mistrzostwa Polski. Książka była gotowa wcześniej, a i tak miała ujrzeć światło dzienne, niezależnie od tegorocznych wyników. Jan Delijewski już podczas prezentacji swojej książki wspomniał, że napisania kolejnej części podejmie się Robert Borowy – To było już wtedy uzgodnione i książka nawet była. Wymagała jedynie szlifu. Bardzo się jednak cieszę, że wyszła ona dopiero po dwóch latach. Spełniło się takie dziennikarskie marzenie. Autor zawsze chce, by książka była jak najlepsza, a ta byłaby uboga, gdyby żaden rozdział nie był poświęcony zdobyciu tytułu mistrza Polski. Jestem przekonany, że gdyby wyszła wcześniej, to miałaby tę „wadę”. Czegoś po prostu by brakowało. U Jasia Delijewskiego tych tytułów jest mnóstwo i historię niektórych dotyka tylko pobieżnie. Na okładce są zresztą mistrzowie Polski, co jest dodatkowym smaczkiem. Rozmawialiśmy z prezesem i już w połowie sezonu zapadła decyzja, że książka ta ukaże się w okresie „martwym”. Wtedy nikt z nas nie wiedział, czy będzie mistrzostwo Polski, czy nie. Wobec tego, nawet bez złotego medalu by się ukazała, ale nie byłaby w pełni satysfakcjonująca, bo czytelnicy czytaliby o straconych szansach, a ani razu o mistrzostwie Polski – dodaje autor drugiej części.

 

Wątek złotego medalu Stali Gorzów pozwolił jednak na stworzenie pięknej klamry historycznej, na początku której znajduje się złota ekipa z roku 1983 na czele z Bogusławem Nowakiem i Jerzym Rembasem, a na jej końcu mistrzowie sezonu 2014 kierowani przez trenera Piotra Palucha. – Prezes Zmora powiedział, że chcą pisać nową historię, nie zapominając o tej starej. Książka jest więc takim zamknięciem starej i otwarciem nowej historii. Miejmy nadzieję tak bogatej jak ta, która do tej pory była – powiedział Robert Borowy.

 

Spotkanie z dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie, Edwardem Jerzym Jaworskim, oraz Robertem Borowym odbędzie się w piątek w WiMBP. Początek o godzinie 16.

Udostępnij