19 września startuje premierowy sezon PLFA J-11. Na ciekawe rozwiązania zdecydowała się drużyna Stali Gorzów, która wystąpi w tych rozgrywkach po intensywnych przygotowaniach.

 

Żółto-niebiescy” postanowili połączyć siły z ekipami Bielawa Owls oraz Gryfitami Szczecin, co znacząco zwiększy siłę rażenia. Wszyscy staną jednak pod szyldem Stali Gorzów. – Pomysł zrodził się przypadkiem, od słowa do słowa stwierdziliśmy, że mogłoby to być fajne rozwiązanie na stworzenie silnej drużyny – wyjaśnił Paweł Sołtysiak, trener bielawian.

 

Skąd w ogóle wziął się pomysł fuzji? – Wynikało to z tego, że my nie mieliśmy tylu zawodników, by móc wystartować w takiej lidze, a dzięki takiemu połączeniu stało się to realne – dodał szkoleniowiec „Sów”. Podobne powody mieli szczecinianie. – Z inicjatywą o połączeniu dwóch ekip wyszedł Emil Mikuła. Z powodu braku kompletnego składu, Gryfici nie mieli szans wzięcia udziału w sezonie PLFA J-11. Dość bliskie położenie miast, z których pochodzą obie drużyny, było jednym z powodów, dla których, po propozycji od Emila Mikuły, trenerzy ze Szczecina zgodzili się na połączenie dwóch ekip. Wieść o połączeniu się z nami również drużyny Bielawa Owls była dość szokująca, ale też i ucieszyła zawodników ze Szczecina – stwierdził jeden z zawodników Gryfitów – Patryk Brączkowski.

 

Połączenie to szereg korzyści dla każdego z zespołów. – Dzięki tym rozgrywkom Gryfici pewniej zasilą seniorską drużynę Cougars Szczecin w przyszłym roku – przyznał gracz ze Szczecina. – Dla mnie osobiście to kolejne ciekawe, życiowe doświadczenie – stworzyć jedną drużynę z trzech różnych miast Polski. Emil to mój bardzo bliski przyjaciel. Szanuję go jako trenera i doceniam to, co osiągnął, dlatego taka możliwość pracy z innym szkoleniowcem jest dla mnie bardzo pozytywnym aspektem – powiedział z kolei Sołtysiak.

 

W najbliższych dniach odbędzie się także wspólny obóz, który w polskich warunkach jest czymś wyjątkowym. Wszyscy pojadą do Bielawy, gdzie będą trenować i walczyć o miejsce w składzie na rozgrywki PLFA J-11. – Dzięki zaangażowaniu trenerów Emila Mikuły oraz Pawła Sołtysiaka udało się zorganizować camp w Bielawie, który będzie okresem przygotowawczym na tegoroczne rozgrywki – mówił Brączkowski. – Camp jest konieczny abyśmy mogli cokolwiek osiągnąć. Jeżeli chodzi o zawodników, to już wiem, że dysponujemy świetną kadrą. Grunt to się dograć i wypaść jak najlepiej w sezonie – stwierdził trener Bielawa Owls.

 

Bardzo szeroko na temat całego przedsięwzięcia wypowiedział się również Emil Mikuła, trener Stali Gorzów. – PLFA J-11 to nowy projekt Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, który ma gromadzić kluby najbardziej angażujące się w szkolenie i rozwój futbolu juniorskiego w naszym kraju. W rozgrywkach wezmą udział głównie przedstawiciele najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli Topligi. Drużyna juniorska w rozgrywkach PLFA J-11 to dla nas bardzo ważny projekt, który ma wprowadzić klub w realia formuły jedenastoosobowej. Jest pierwszym i myślę, że najważniejszym krokiem, który pozwoli zebrać doświadczenie, mogące w nie dalekiej przyszłości przyczynić się do udanych startów w seniorskich rozgrywkach PLFA II. Od początku chcieliśmy by było to coś więcej, co pozwoli stworzyć odpowiednią atmosferę, która sprawi, że sport ten stanie się jeszcze ważniejszą częścią życia i pasją dla każdego z zawodników. Jeszcze w czasie rozgrywek juniorskich do lat 17 rozmawialiśmy o współpracy z trenerami Cougars Szczecin, a już po rozgrywkach udało mi się porozumieć z Pawłem Sołtysiakiem, trenerem Bielawa Owls i osobą, dzięki której poznałem futbol amerykański. Dzięki temu powstał projekt gromadzący ponad 80 zawodników z trzech drużyn. Zespół przygotuje się do sezonu na specjalnie przygotowanych obozach treningowych, podczas których każdy zawodnik będzie musiał udowodnić swoją wartość. Do kadry meczowej dostanie się 40 graczy. Nie da się przecenić wartości całego przedsięwzięcia. Zdobyte umiejętności i zebrane doświadczenie pozwoli młodym zawodnikom w przyszłości grać z sukcesami w drużynach seniorskich – powiedział opiekun „żółto-niebieskich”.

 

Nam pozostaje tylko zaprosić do kibicowania naszym drużynom. Przypominamy, że 22 sierpnia seniorzy rozpoczną grę w PLFA 8. Turnieje eliminacyjne rozegrają na wyjeździe, ale finałowe starcia odbędą się w Gorzowie w okolicach października. Juniorzy zaczną zaś 20 września we Wrocławiu, by tydzień później zagrać u siebie z Tychami Falcons.

Udostępnij