4 dni pozostały do GORZOW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND. Na stadionie im. Edwarda Jancarza o punkty w walce o Indywidualne Mistrzostwo Świata czołowa szesnastka globu zmierzy się po raz czwarty. O wrażenia z poprzednich turniejów zapytaliśmy komentatora telewizyjnego Tomasza Lorka…

 

Z czym Ci się kojarzy Grand Prix w Gorzowie?

Z deszczem podczas inauguracji GP w 2011 roku, gigantycznym obrazem jaki otrzymał wówczas Greg Hancock i problemami jakie spiętrzyły się przed Morganem Hughesem, aby przewieźć ów artystyczny projekt. Gorzów kojarzy mi się z ludźmi oddanymi dla speedwaya. Nie szczędzą wysiłku, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Remik, fan F1, zawsze pozytywnie zakręcony na punkcie żużla, ale z dystansem do życia. Zielas, człowiek, który jest skory do żartów i otworzyłby drzwi domu dla wszystkich potrzebujących miłosierdzia. Guma – mega kreatywny jegomość, wiecznie pełen pomysłów, Władysław Komarnicki – wielki fan tenisa i miłośnik dobrego humoru, Maciej Zmora uwielbiający perfekcję i sekretarka Edytka – Wodniczka, a więc łagodność w pełnej krasie.

Już od kilku lat współpracujesz z klubem Stali przy organizacji Grand Prix. Jak wspominasz poprzednie cykle, jakie zmiany zauważyłeś?

Klub ewoluuje. W klubie nikt nie zadowala się dobrymi notami za poprzedni turniej GP. Znakomicie ubarwia gorzowską rundę GP didżej Pawełek, który ma niezwykłe wyczucie odnośnie oprawy muzycznej. Wbrew pozorom jest to trudna sztuka: wiedzieć kiedy puścić Psi Vojaci, a kiedy zagrać AC/DC. Stadion pięknieje z roku na rok. Marzę o tym, aby konferencja prasowa odbyła się w towarzystwie roznegliżowanych dziewcząt rodem z GP Malezji na F1, ale zagajnik przy klubowym budynku też wspaniale nadaje się do tego celu, o czym przekonaliśmy się podczas tegorocznej edycji World Speedway League.

29-ego sierpnia po raz kolejny do Gorzowa zawitają najlepsi na świecie – masz swoje typy, kto może tutaj namieszać?

Myślę, że arcytrudno wskazać faworyta gorzowskiej rundy GP. Greg Hancock wygrał w 2011, sensację sprawił rok później Słowak z Żarnovicy, Martin Vaculik. Jarek Hampel pokazał klasę w 2013 roku, a rok temu Bartosz Zmarzlik błysnął niesamowitym talentem. Nie mam nic przeciwko temu, aby edycję 2015 wygrał wrocławianin Maciej Janowski, który miał ogromnego pecha w Horsens. Chciałbym, aby Magic udał się w długą, acz miłą podróż na Etihad Stadium, mając realne szanse na medal w cyklu GP. Niech obejrzy sobie Moto GP na Phillip Island, które odbędzie się 17 października (Maciej kibicuje Vale Rossiemu), a potem zatopi wzrok w przepięknej przyrodzie Tasmanii i wspomni wygraną na stadionie imienia Edwarda Jancarza odniesione 5 lipca podczas finału IMP.

Dzień przed mistrzostwami świata na gorzowskim bulwarze odbywa się MotoRacing Show – miałeś okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu w poprzednich latach? Jeżeli tak, jak to oceniasz?

MotoRacing Show to cudowny pomysł. Wedle mojej oceny, mistrzami obudowywania imprez są Australijczycy. Koncerty muzyczne, salony fryzjerskie, gry komputerowe, zręcznościowe, cyrk, interakcje z kibicami – tą sztukę kangury doprowadziły do perfekcji. Niezależnie czy rzecz dotyczy wyścigu w Albert Park, wielkoszlemowego Australian Open, wyścigu koni – Melbourne Cup czy pokazu Nitro Circus Live. Cieszę się, że Zielas zręcznie ogarnia MotoRacing Show. Drift i freestyle motocross w wieczór poprzedzający GP to trafiony pomysł. Miasto musi tętnić życiem i nie zasypiać z chwilą zamknięcia Sphinxa w galerii Askana. Pierogi i shoarma są arcyważne, ale z Jackiem Teklakiem, zdolnym fotopstrykiem rodem z Jeleniej Góry, zakochanym w Gorzowie Wielkopolskim, warto popatrzeć na cordoba flip i tsunami nad nurtem Warty…

Udostępnij