Zwycięstwem Mateja Zagara zakończyła się ósma rudna Grand Prix rozegrana na torze w Gorzowie, Bartosz Zmarzlik był zaś czwarty, jednak cała impreza przebiegła pod znakiem kontuzji Darcy’ego Warda.

 

Już od początku zawodów jasnym było, że na torze będzie się działo.  Już przed pierwszym biegiem Troy Batchelor zanotował pierwszy upadek – pękła mu linka od sprzęgła i mocno uderzył tylnymi częściami ciała w gorzowski tor. Na szczęście nic mu się nie stało i mógł kontynuować zawody. W tym samym biegu nie brakło też mijanek. Autorem pierwszej był Bartosz Zmarzlik, który na pierwszym łuku minął wspomnianego Australijczyka, a następnie podobny manewr wykonał Peter Kildemand na kolejnym okrążeniu.

 

Bieg czwarty rozgrywano aż trzykrotnie. Pierwszy raz przerwany został ze względu na ostrą walkę w pierwszym łuku Woffindena i Doyle’a, w następstwie której upadek zaliczył ten drugi. Druga powtórka to nierówny start. Za trzecim razem w końcu udało się odjechać bieg, gdzie wspaniałą szarżą popisał się Woffinden, który na jednej prostej zostawił za plecami Janowskiego i Doyle’a, a następnie ambitnie ścigał Holdera, którego z łatwością wyprzedził na czwartym okrążeniu.

 

Tak emocjonujących biegów było jeszcze kilka. Na szczególną uwagę zasługuje bieg 8.,w którym na pierwszym łuku Kildemand zablokował Jonssona i Szwed musiał ścigać pozostałych z ostatniej pozycji. Szybko uporał się z Kasprzakiem, a następnie próbował ścigać Doyle’a, jednak ten nie dość, że uciekł, to pokonał jeszcze Kildemanda. Piękną szarżą popisał się też Iversen, który jednym atakiem w biegu 9., pokonał dwóch rywali. To jednak nie dało mu bezpiecznej pozycji, bo musiał się ostro bronić przed atakującym Doylem.

 

Nie zabrakło też mijanek na ostatniej prostej, jak na przykład w biegu szóstym, gdzie Chris „Bomber” Harris na ostatnim wirażu zastosował klasyczne nożyce i wyprzedził rywala dosłownie o błysk szprychy.

 

Podczas zawodów nie zabrakło też chwili grozy. W biegu 18., okropny upadek zaliczyli Zagar i Pedersen. W wejściu w drugi łuk zdecydowanym i lekko nieprzemyślanym atakiem popisał się Doyle, który ściął Nickiego Pedersena. Zabrakło też miejsca dla Mateja Zagara i obaj wylądowali w „dmuchawcach”. Upadek wyglądał na tyle dramatycznie, że maszyna Zagara omal nie trafiła w lecącego bezwładnie Pedersena, a następnie odbiła się od bandy i zatańczyła na niej niebezpiecznie. Na tor wyjechała karetka, ale na szczęście nie była zbyt potrzebna, bo długo leżący Pedersen zszedł do parku maszyn o własnych siłach, natomiast Zagar wysiadł z niej zaraz po zjechaniu z toru i mógł kontynuować zawody. Wstrząśnienia mózgu doznał jednak Duńczyk i nie kontynuował zawodów, na czym skorzystał rezerwowy, Adrian Cyfer. Z biegu zaś wykluczono Doyle’a.

 

Całe zawody jednak upłynęły pod znakiem wsparcia dla Darcy’ego Warda. Jego okropna kontuzja była tematem przewodnim Grand Prix, a zawodnicy podczas gorzowskiej rundy Grand Prix jechali dla niego. Kilkakrotnie z trybun dało się słyszeć gromkie „Darcy Ward”, co dotarło do samego Darcy’ego za pomocą telewizji. Australijczyk był bardzo wzruszony.

 

Wyniki:

Wyniki:

1. Matej Zagar (Słowenia) –  (1,2,3,2,3,2,3) 16+ 1. miejsce w finale

2. Greg Hancock (USA) –  (3,3,3,0,3,3,2) 17+ 2. miejsce w finale

3. Tai Woffinden (Wielka Brytania) –  (3,3,3,3,3,2,1) 18+ 3. miejsce w finale

4. Bartosz Zmarzlik (Polska) –  (2,1,2,3,3,3,0) 14+ 4. miejsce w finale

5. Niels Kristian Iversen (Dania) –  (d,3,2,3,1,1) 10

6. Michael Jepsen Jensen (Dania) –  (3,2,2,2,0,1) 10

7. Peter Kildemand (Dania) – (1,2,2,2,2,0) 9

8. Chris Holder (Australia) –  (2,1,1,2,2,0) 8

9. Nicki Pedersen (Dania) – (3,0,1,3,u/-)7

10. Jason Doyle (Australia) – (1,3,1,1,w) 6

11. Andreas Jonsson (Szwecja) –  (2,1,1,1,1) 6

12. Maciej Janowski (Polska) –  (0,0,3,0,2) 5

13. Chris Harris (Wielka Brytania) –  (2,2,0,1,0) 5

14. Troy Batchelor (Australia) –  (0,1,0,1,2) 4

15. Krzysztof Kasprzak (Polska) –  (0,0,0,0,1) 1

16. Tomas H. Jonasson (Szwecja) –  (1,0,0,0,0) 1

17. Adrian Cyfer (Polska) –  (1) 1

18. Rafał Karczmarz (Polska) – NS

 

Bieg po biegu:

1. Hancock, Zmarzlik, Kildemand, Batchelor

2. Jensen, Harris, Zagar, Kasprzak

3. Pedersen, Jonsson, Jonasson, Iversen (d4)

4. Woffinden, Holder, Doyle, Janowski

5. Hancock, Jensen, Holder, Pedersen

6. Woffinden, Harris, Batchelor, Jonasson

7. Iversen, Zagar, Zmarzlik, Janowski

8. Doyle, Kildemand, Jonsson, Kasprzak

9. Hancock, Iversen, Doyle, Harris

10. Janowski, Jensen, Jonsson, Batchelor

11. Woffinden, Zmarzlik, Pedersen, Kasprzak

12. Zagar, Kildemand, Holder, Jonasson

13. Woffinden, Zagar, Jonsson, Hancock

14. Iversen, Holder, Batchelor, Kasprzak

15. Zmarzlik, Jensen, Doyle, Jonasson

16. Pedersen, Kildemand, Harris, Janowski

17. Hancock, Janowski, Kasprzak, Jonasson

18. Zagar, Batchelor, Cyfer, Doyle (w/su) (Pedersen u/-)

19. Zmarzlik, Holder, Jonsson, Harris

20. Woffinden, Kildemand, Iversen, Jensen

 

Półfinał:

21. Zmarzlik, Woffinden, Jensen, Kildemand

22. Hancock, Zagar, Iversen, Holder

 

Finał:

23. Zagar, Hancock, Woffinden, Zmarzlik

Udostępnij