Podczas gdy możemy emocjonować się amerykańską ligą NFL, w gorzowskim futbolu amerykańskim trwają przygotowania do kolejnych rozgrywek. Stal Gorzów rozpoczęła już treningi w kategorii U-17, o czym więcej opowiedział nam trener drużyny.

Sezon 2016 to będzie kolejny, trzeci już, rok startów w rozgrywkach juniorskich dla naszej drużyny. Do tej pory za każdym razem udawało nam się osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Kończyliśmy rozgrywki PLFA J-8 odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu – przekazał nam Emil Mikuła.

PLFA J-8 to liga futbolu ośmioosobowego dla juniorów. Do niedawna były to jedyne rozgrywki dla młodszych, ale w sezonie 2015 powstała jeszcze PLFA J-11. Na razie gorzowianie skupiają się jednak na ósemkach”, a jest sporo do zrobienia. – Największym wyzwaniem, przed jakim stajemy po zakończeniu każdego sezonu, jest odbudowanie kadry. Wielu zawodników w każdym roku osiąga wiek uprawniający do grania w drużynach seniorskich. Można powiedzieć, że każdy sezon jest dla sekcji juniorskich w całej Polsce nowym rozdaniem, dlatego cały czas pracujemy nad ciągłością programu, werbując i zaczynając prace z zawodnikami w coraz młodszym wieku – przyznaje szkoleniowiec „żółto-niebieskich”.

Chłopcy w wieku 14-17 lat mają za sobą już pierwsze zajęcia. – Drużyna przygotowująca się do następnego sezonu rozpoczęła treningi pod koniec października. Na początku była to 10-osobowa grupa złożona z graczy, którzy mieli już okazję trenować i zagrać w poprzednich latach. Kilku z nich zdobywało brązowy medal w roku 2014. Niewątpliwie to oni będą filarami tej drużyny. Futbol to w końcu sport, w którym doświadczenie jest najważniejsze. Przez dwa pierwsze tygodnie na treningach pojawiło się wiele nowych osób. W tej chwili kadra liczy 22 zawodników. Do końca tego miesiąca planujemy prowadzić otwarte treningi, na które może przyjść każdy w wieku od 14 do 17 lat, czyli rocznik 1999 – zachęca Mikuła.

To nie koniec działań gorzowskiego klubu. W całej Polsce poszczególne zespoły przeprowadzają rekrutację. Takiej nie zabraknie w Gorzowie. Potem pozostaje przygotowywać się do sezonu. –  Na początku grudnia przeprowadzimy również rekrutację. Przez okres zimowy zespół czeka duża dawka treningów ogólnorozwojowych. Każdy z zawodników musi posiadać bazę w postaci dobrego przygotowania fizycznego, która na późniejszym etapie pozwoli uniknąć kontuzji. Zima to również okres, w którym uczymy się podstawowych technik związanych z futbolem, takich jak tacklowanie, czy blokowanie. Ten program, uzupełniony o sesje teoretyczne, na których każdy z zawodników dowie się o zasadach gry, naszej taktyce, powinien sprawić, że w kwietniu będziemy kolejny raz cieszyć się świetną grą naszej drużyny, a w przyszłości wielu z tych zawodników zobaczymy w ekipie seniorskiej – zakończył Emil Mikuła.

Przed futbolistami jeszcze wiele pracy, a przypomnijmy, że drużyna na PLFA J-8 to jedna z trzech ekip, jaką Stal Gorzów wystawi do przyszłorocznych rozgrywek. „Żółto-niebiescy” zagrają też w PLFA J-11 oraz seniorskiej PLFA II, gdzie będą debiutantami.

Informacji o kolejnych treningach, rekrutacjach szukajcie na facebookowym fanpage’u „Stal Gorzów – futbol amerykański„.

Udostępnij