Tegoroczny cykl przedstawiający rywali Stali Gorzów rozpoczynamy od Beniaminka PGE Ekstraligi – ROW Rybnik.

Dwunastokrotny Drużynowy Mistrz Polski (ostatni tytuł w 1972 r.) po dziesięciu latach przerwy powraca do Ekstraligi. Drużyna z Rybnika sezon 2015 zakończyła na etapie półfinałów, zajmując ostatecznie 3. miejsce w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Nie mogli przez to liczyć na bezpośredni awans do najlepszej żużlowej ligi świata. Lokomotiv Daugavpils, triumfator Nice PLŻ, nie spełnił jednak wymogów PGE Ekstraligi. Drużyna z Ostrowa, zajmująca drugie miejsce, odrzuciła ofertę awansu. Tym samym rybniczanie stanęli przed szansą startów w Ekstralidze, z której skorzystali. Powtarza się więc historia sprzed 10 lat, kiedy to zespół zielono-czarnych do Ekstraligi awansował z trzeciego miejsca.

Drużyna tegorocznego Beniaminka PGE Ekstraligi wygląda bardzo ciekawie. Szczególnie interesująco przedstawia się skład juniorski. Kacper Woryna już niejednokrotnie udowodnił swoją jazdą, że potrafi pokonać notowanych wyżej od siebie rywali. Poza Kacprem dużo oczekiwać można od Roberta Chmiela i Kamila Wieczorka.

Wśród seniorów duże nadzieje rybniczan budzi Max Fricke, który zadebiutuje w PGE Ekstralidze. Drugim Australijczykiem, który będzie zdobywać punkty dla zielono-czarnych, jest Dakota North. W minionym sezonie był on jednak najsłabszym sklasyfikowanym seniorem tej drużyny. Do zespołu dołączyli Grigorij Łaguta, Andreas Jonsson i Rune Holta. O ile o zdobycze punktowe Łaguty można być spokojnym, to dyspozycja Jonssona i Holty pozostaje pod znakiem zapytania. W założeniu mają oni pełnić funkcję zawodników, na których spoczywać będzie ciężar zdobywania punktów. Zakontraktowanie Rune Holty przekreśliło szanse Tomasza Gapińskiego na starty w Rybniku. Kolejny rok w drużynie Beniaminka spędzi Damian Baliński, który ponownie został wypożyczony z leszczyńskiej Unii. Na Górnym Śląsku zobaczymy również Rafała Szombierskiego. Prezes Krzysztof Mrozek bierze za ten skład całkowitą odpowiedzialność.

Zmiany w Rybniku dotykają nie tylko składu drużyny, ale i samego toru. O koniecznej przebudowie mówiło się już od jakiegoś czasu. Awans do Ekstraligi i organizacja finałowej rundy Indywidualnych Mistrzostw Europy w nadchodzącym sezonie tylko te prace przyspieszają. Zmieni się geometria na łukach. Poszerzone zostaną wejścia i wyjścia. W marcu, gdy rozpoczną się treningi, owal ma być już w pełni gotowy.

Seniorzy:
Damian Baliński (Polska)
Troy Batchelor (Australia)
Roman Chromik (Polska)
Ilja Czałow (Rosja)
Max Fricke (Australia)
Rune Holta (Polska)
Andreas Jonsson (Szwecja)
Grigorij Łaguta (Rosja)
Dakota North (Australia)
Rafał Szombierski (Polska)

Juniorzy:
Robert Chmiel (Polska)
Michał Schmidt (Polska)
Kamil Wieczorek (Polska)
Kacper Woryna (Polska)

Trener: Piotr Żyto

Fot. Arkadiusz Siwek – SportoweFakty.pl

Udostępnij