Grand Prix w Pradze, u naszych południowych sąsiadów, rozpoczęło się dla Stalowców zwycięstwem Bartosza Zmarzlika. Junior Gorzowskiej Stali w drugim wyścigu zawodów wygrał ze wszystkimi rywalami, mając nad nimi znaczną przewagę. W tym samym biegu jeden punkt przy swoim nazwisku zapisał Matej Zagar. Polscy kibice, zgromadzeni w stolicy Czech, po radości ze zwycięstwa Zmarzlika, nie musieli długo czekać na kolejny powód do zadowolenia: dwa punkty w swoim pierwszym wyścigu przywiózł do mety Piotr Pawlicki. Pierwszą serię startów zakończył bieg z udziałem Nielsa Kristiana Iversena i Macieja Janowskiego. Duńczyk, broniący na co dzień barw klubu z Gorzowa, pokazał doskonałą dyspozycję, jadąc przez długi czas na drugiej pozycji, wyprzedził na ostatnich metrach Fredrika Lindgrena, czym dał żółto-niebieskim kibicom powód do radości. Maciej Janowski, bez możliwości nawiązania kontaktu z rywalami, przyjechał na ostatniej pozycji.

 

Początek drugiej serii niestety był również początkiem upadków w stolicy Czech. Doyle na pierwszym wirażu ostro powalczył z Pedersenem. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Australijczyk, a Duńczyk spadł na ostatnią pozycję. Na wyjściu z drugiego łuku po ataku Kildemanda upadł Harris. Z powtórki biegu piątego został wykluczony Kildemand. W drugiej odsłonie tego biegu triumfował Doyle, za nim przyjechali Pedersen i Harris. Szósty bieg niestety przyniósł zero przy nazwisku Mateja Zagara, jednak emocji kibicom dostarczyły liczne mijanki zawodników. Na drugim kółku Polaka odważnie zaatakował Lindgren, który wyprzedził reprezentanta naszego kraju. Pawlicki atakował Szweda, ale równocześnie musiał uważać na Lindbaecka, który ostatecznie go ominął. Bieg siódmy z udziałem dwóch Polaków: Zmarzlika i Janowskiego – musiał zostać powtórzony z powodu nierównego startu. Przez większość wyścigu Polacy jechali na ostatnich pozycjach. Bartosz Zmarzlik na końcowych metrach wyprzedził Grega Hancocka, zdobywając cenne dwa punkty. Defekt motocykla zaliczył Maciej Janowski – zwycięzca poprzednich zawodów Grand Prix nadal pozostawał bez punktów w Pradze. Niels Kristian Iversen zwyciężył bieg ósmy, czym z pewnością ucieszył wszystkich kibiców Stali Gorzów, którzy w takiej formie chcieliby go oglądać w zawodach ligowych.

 

Trzecia seria startów rozpoczęła się od stalowego pojedynku. W biegu dziewiątym ramię w ramię stanęli pod taśmą Matej Zagar i niepokonany dotąd Niels Kristian Iversen. Zwycięzcą okazał się Słoweniec, który „pogodził” Iversena i Woffindena, przez co ci po raz pierwszy w tych zawodach nie wygrali swojego biegu. Bartosz Zmarzlik w biegu dwunastym do swojego dorobku dopisał dwa punkty. Pozostali Polacy w trzeciej serii zaprezentowali się następująco: pierwsze punkty Macieja Janowskiego – dwa oczka w biegu dziesiątym i zero Piotra Pawlickiego w wyścigu dwunastym.

 

Kolejna seria startów rozpoczęła się pod znakiem Bartosza Zmarzlika. Gorzowski junior z miażdżącą przewagą wygrał bieg trzynasty, czym mocno zbliżył się do jazdy w półfinale czeskiego turnieju. W piętnastym wyścigu dnia, który z powodu nierównego startu Pawlickiego musiał zostać powtórzony, zwyciężył Hancock. Dwa punkty przypadły Polakowi, któremu Niels Kristian Iversen deptał „po piętach” do ostatnich centymetrów. Wwycigu zamykającym tę serię zawodów triumfatorem, ku uciesze wszystkich Polaków, okazał się Maciej Janowski. Niestety, kibice z Gorzowa nie mogli cieszyć się z udanego startu Mateja Zagara, który do mety dojechał tylko z jednym oczkiem.

 

Bieg siedemnasty pogrzebał nadzieje Macieja Janowskiego i Piotra Pawlickiego na start w półfinale czeskiego turnieju. Bartosz Zmarzlik swój udział  w kolejnej fazie zawodów w Pradze przypieczętował, zdobywając dwa punkty w osiemnastym wyścigu dnia. Niels Kristian Iversen do swojego rezultatu dopisał jeden punkt, który pozwolił ma na start w półfinale. Tego samego nie można niestety powiedzieć o Mateju Zagarze, który w swoim ostatnim wyścigu dojechał do mety na ostatniej pozycji.

 

Z pierwszego półfinału awans wywalczył Greg Hancock i zawodnik Stali Gorzów – Niels Kristian Iversen. Dobrym startem zaimponował Amerykanin, który do mety nie oddał prowadzenia. Iversen początkowo musiał bronić się przed atakami Lindgrena, zaś Pedersen zanotował defekt na końcu stawki. Drugi półfinał okazał się pechowy dla Bartosza Zmarzlika. Na wyjściu z drugiego wirażu Woffinden wypchnął juniora Stali Gorzów, który zanotował upadek. Z powtórki wykluczony został Brytyjczyk, ale niestety Bartosz Zmarzlik nie zdołał wywalczyć awansu do finału, do którego z drugiego półfinału weszli Jason Doyle i Chris Harris. W finale Grand Prix w Pradze świetnym startem mógł się poszczycić Hancock. Na drugim łuku zaatakował go Doyle i wyprzedził Amerykanina. Hancock do końca próbował minąć Doyle’a, ale nie zdołał wyprzedzić Australijczyka. Harris na dystansie wykorzystał błąd Iversena i zapewnił sobie miejsce na podium. Niestety zawodnik Stali Gorzów nie zdołał stanąć na podium sobotnich zawodów.

                                                                                                                                                            

Wyniki:

 1. Jason Doyle (Australia) – 17 (1,3,3,2,2,3,3) + 1. miejsce w finale
 2. Greg Hancock (USA) – 18 (3,1,3,3,3,3,2) + 2. miejsce w finale
 3. Chris Harris (Wielka Brytania) – 10 (1,1,0,2,3,2,1) + 3. miejsce w finale
 4. Niels Kristian Iversen (Dania) – 11 (3,3,1,1,1,2,0) + 4. miejsce w finale
 5. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 13 (3,2,2,3,2,1)
 6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 11 (2,3,1,2,2,1)
 7. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 9 (3,3,2,0,1,w)
 8. Nicki Pedersen (Dania) – 8 (2,2,d,1,3,d)
 9. Andreas Jonsson (Szwecja) – 6 (0,2,3,0,1)
 10. Peter Kildemand (Dania) – 6 (2,w,1,0,3)
 11. Piotr Pawlicki (Polska) – 6 (2,1,0,2,1)
 12. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 5 (0,2,0,3,0)
 13. Maciej Janowski (Polska) – 5 (0,d,2,3,0)
 14. Matej Zagar (Słowenia) – 5 (1,0,3,1,0)
 15. Chris Holder (Australia) – 4 (0,0,2,1,2)
 16. Vaclav Milik (Czechy) – 3 (1,1,1,0,0)

 

 1. Josef Franc (Czechy) – brak startów
 2. Eduard Krcmar (Czechy) – brak startów

 

Bieg po biegu:

 1. Hancock, Pedersen, Milik, Lindbaeck
 2. Zmarzlik, Kildemand, Zagar, Holder
 3. Woffinden, Pawlicki, Harris, Jonsson
 4. Iversen, Lindgren, Doyle, Janowski
 5. Doyle, Pedersren, Harris, Kildemand (w)
 6. Lindgren, Lindbaeck, Pawlicki, Zagar
 7. Woffinden, Zmarzlik, Hancock, Janowski (d)
 8. Iversen, Jonsson, Milik, Holder
 9. Zagar, Woffinden, Iversen, Pedersen (d)
 10. Jonsson, Janowski, Kildemand, Lindbaeck
 11. Hancock, Holder, Lindgren, Harris
 12. Doyle, Zmarzlik, Milik, Pawlicki
 13. Zmarzlik, Lindgren, Pedersen, Jonsson
 14. Lindbaeck, Doyle, Holder, Woffinden
 15. Hancock, Pawlicki, Iversen, Kildemand
 16. Janowski, Harris, Zagar, Milik
 17. Pedersen, Holder, Pawlicki, Janowski
 18. Harris, Zmarzlik, Iversen, Lindbaeck
 19. Hancock, Doyle, Jonsson, Zagar
 20. Kildemand, Lindgren, Woffinden, Milik

 

 

Półfinały:

 1. Hancock, Iversen, Lindgren, Pedersen (d)
 2. Doyle, Harris, Zmarzlik, Woffinden (w)

 

Finał:

 1. Doyle, Hancock, Harris, Iversen

 

Sędzia zawodów: Jim Lawrence

Wyniki za: nc+

Udostępnij