Stal Gorzów zawsze starała się dbać o wychowanków i pamięć po tych, którzy ścigają się już na niebiańskich torach. Stąd pojawił się wpierw pomysł odciskania dłoni w brązie i dekorowania nimi stadionu im. Edwarda Jancarza, a teraz postawienia drugiego żużlowego pomnika w naszym mieście. – Chcemy przed finałem Indywidualnych Mistrzostw Polski, który planowany jest na 2 lipca, odsłonić pomnik pierwszego Indywidualnego Mistrza Polski ze Stali Gorzów, Edmunda Migosia – powiedział prezes gorzowskiego klubu. Ireneusz Maciej Zmora wie już, gdzie chciałby, żeby pomnik został postawiony: – Planujemy, że stanie on na Zawarciu, tuż przy rondzie przy Spichlerzu, by kibice, idący przez most Staromiejski na stadion, mijali go. Od 18 lutego, czyli od dnia balu Stali Gorzów, rozpoczynamy zbieranie funduszy na to przedsięwzięcie. Przewidujemy, że koszt będzie wynosił około 100 tys. złotych i w tej kwocie chcemy się zmieścić – opowiedział.

 

100 tysięcy złotych to nie mała kwota i Stal liczy na pomoc niezawodnych jak dotąd sponsorów. – Planujemy zebranie środków od 25 fundatorów. Tyle też będzie przygotowanych miniatur z brązu tego pomnika. Każdy fundator, który nabędzie taką miniaturkę, będzie miał ją dla siebie na wyłączność z wygrawerowanymi podziękowaniami dla niego, a jednocześnie jego nazwisko będzie wygrawerowane na pomniku. 25 miniatur to jest maksymalna liczba, którą przewidujemy, więcej nie będzie możliwości do ich nabycia – wyjaśnił prezes Stali. Projektem zajmuje się Tomasz Górnicki, który brał już udział w podobnych projektach, bowiem jest to główny wykonawca odcisków dłoni, które zdobią koronę gorzowskiego stadionu.

 

Skąd pomysł akurat na taki pomnik i w tym czasie? – Dlatego, że Edmund Migoś był pierwszym Indywidualnym Mistrzem Polski, który był wychowankiem Stali Gorzów i zdobył ten tytuł w barwach naszego klubu. A właśnie obchodzimy 70-lecie klubu i te dwa elementy się ze sobą bardzo dobrze łączą. Do tego dochodzi jeszcze trzeci element, czyli to, że Gorzów jest organizatorem finału Indywidualnych Mistrzostw Polski, czyli dokładnie tego turnieju, który wygrał Migoś 47 lat temu – zakończył sternik Stali.

 

Pomnik Migosia to zarówno hołd dla zawodnika, jak i kolejny element świętowania 70-lecia klubu. Kolejnymi wydarzeniami związanymi ze świętowaniem tej okrągłej rocznicy, to choćby Stal Gorzów Handball Cup, rozegrany 13 i 14 stycznia, czy bal Stali Gorzów, który odbędzie się 18 lutego. To jednak nie wszystkie formy świętowania, jakie Stal zaplanowała na ten sezon. O kolejnych będziemy informować w stosownym ku temu czasie.

 

Udostępnij