Pod koniec lutego niektórzy zaliczyli już pierwsze treningowe wyjazdy na tor. W marcu niemalże wszyscy mają już za sobą pierwsze kółka. Żółto-niebiescy” jeździli w Rawiczu i Ostrowie. Pojedynczy zawodnicy próbowali swoich sił także na torach południowej Europy czy w Niemczech. Jeden ze Stalowców ma też już za sobą start w zawodach. Niels Kristian Iversen wystąpił w Turnieju pożegnalnym Petera Karlssona w angielskim Wolverhampton, gdzie był jednym z najlepszych żużlowców. Pełne wyniki TUTAJ.

Od piątku, 24 marca, gorzowskich ulubieńców będziemy już regularnie oglądać na żużlowych torach. Tego dnia odbędzie się charytatywny turniej dla Darcy’ego Warda w Poole, gdzie zobaczymy Przemysława Pawlickiego i Krzysztofa Kasprzaka, który do obsady dołączył za kontuzjowanego Macieja Janowskiego. „KK” będzie najbardziej zapracowanym jeźdźcem Stali przed jej pierwszym ligowym starciem. Łącznie wystąpi w 14 imprezach, a ich ilość może się zwiększyć nawet do 15, nie licząc sparingów gorzowskiej ekipy.

Wszystko to za sprawą bogatego kalendarza na Wyspach Brytyjskich. 27 i 29 marca Poole Pirates Kasprzaka będą walczyć o Tarczę Elite League przeciwko Wolverhmapton Wolves. W barwach „Piratów” Krzysiek pojedzie też w Mistrzostwach Par Premiership w Somerset 31 marca. Już w kwietniu natomiast starcia Premiership Knockout Cup z Belle Vue Aces (5 i 7 kwietnia) oraz początek rozgrywek ligowych w Anglii: 8 kwietnia mecz w Leicester z miejscowymi Lions, 14 kwietnia dwa spotkania z Somerset Rebels i dwa dni później wyjazdowy pojedynek ze Swindon Robins.

Do każdych zawodów podchodzę tak samo: jechać na sto procent i wygrywać. Na początku, po zimie, na pewno podejdę spokojniej, ale będę robił wszystko, by jechać jak najlepiej. Tak, by wybrać najlepsze silniki i być przygotowanym na sto procent na 17 kwietnia. Po pierwszych treningach czuję się dobrze i mam nadzieję, że tak zostanie. Mecz dla Darcy’ego jadę, ponieważ jest to mój kolega. Jeździłem z nim w parze w drużynie z Poole i miło będzie pojechać dla niego te zawody. Tak samo jak mecz Zorra czy Memoriał – przyznał w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Kasprzak.

Mimo rezygnacji z rozgrywek Premiership angielscy kibice będą mieli jeszcze okazję zobaczyć Nielsa Kristiana Iversena, bowiem zapowiedział on swój występ w zaplanowanym na 26 marca Testimonialu Simona Lamberta w dobrze sobie znanym Kings Lynn. Potem już jednak Duńczyk głównie skupi się na przygotowaniach z gorzowską drużyną.

Wielka Brytania to jednak nie wszystko. Nie zabraknie też imprez w Polsce. Sezon żużlowy w naszym kraju otworzy I runda Speedway Best Pairs w Toruniu. 25 marca Kasprzak wraz z Antonio Lindbaeckiem i Adrianem Miedzińskim wystąpią w barwach teamu Nice. Na MotoArenie zobaczymy także Bartosza Zmarzlika i Przemysława Pawlickiego, reprezentantów Fogo Power.

30 marca z kolei zaplanowano eliminacje Złotego Kasku. W Rawiczu o awans powalczy Kasprzak, a w Krośnie Pawlicki. Z tych rozgrywek zrezygnował Bartosz Zmarzlik, a przypomnijmy, że zajęcie sześciu czołowych miejsc w finale, który ma odbyć się 14 kwietnia w Zielonej Górze, daje przepustkę do międzynarodowych eliminacji do Grand Prix i SEC.

Przed sezonem rozgrywana jest też cała masa imprez towarzyskich. Oprócz wspomnianego SBP odbędzie się ich jescze kilka. W Primia Aprilis, 1 kwietnia, większość drużyny Stali Gorzów pożegna swojego byłego zawodnika. W Gdańsku odbędzie się turniej pożegnalny Magnusa Zetterstroema „Zorros Final Show”, gdzie z seniorów nie obejrzymy tylko Przemysława Pawlickiego. Dzień później czeka nas zaległy z zeszłego roku mecz Polska vs Reszta Świata. „Biało-czerwonych” reprezentować będą Kasprzak i Zmarzlik, a jednym z ich rywali będzie Iversen.

Jednym z ostatnich testów dla gorzowian będzie XIV Memoriał Edwarda Jancarza. Będzie to o tyle ważna impreza, że tydzień przed ligą żużlowcy Stali mogą sprawdzić się na tle światowej czołówki i to na własnym torze.Te zawody już 9 kwietnia, a dwa dni przedtem żużlowa śmietanka zjedzie do Leszna, by uczcić tamtejszą legendę, Alfreda Smoczyka. W obsadzie znaleźli się Przemysław Pawlicki i Bartosz Zmarzlik.

Okazję do jazdy będą mieli także młodzieżowcy. Juniorzy zapewne utworzą grupę rezerwowych Memoriału, ale poza tym Alana Szczotkę i Huberta Czerniawskiego czeka start w zaległym finale Nice Cup 2016 w Świętochłowicach (1 kwietnia). 12 kwietnia planowane są zaś półfinały Srebrnego Kasku, ale nie wiadomo jeszcze, kto znajdzie się na listach startowych.

W naszym zestawieniu zabrakło Martina Vaculika. Słowak będzie głównie trenował z drużyną lub w swoich ciepłych stronach, dopóki pogoda nie pozwoli na przygotowanie gorzowskiego toru. „Vacul” na pewno pojedzie w Gdańsku dla Zetterstroema oraz w sparingach.

A skoro o nich mowa, to czym byłyby przedsezonowe przygotowania bez test-meczów? Takich Stal Gorzów zaplanowała cztery. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, to już 26 marca zobaczymy „żółto-niebieskich” w akcji na Stadionie im. Edwarda Jancarza, oczywiście po wcześniejszych treningach. Rywalem będzie Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa. Rewizyta 7 kwietnia. Planowany jest także dwumecz z Fogo Unią Leszno – 4 kwietnia w Gorzowie i tydzień później w Wielkopolsce.

Jak więc widać, jazdy nie zabraknie i o formę naszych żużlowców powinniśmy być spokojni. Pozostaje tylko czekać do rozpoczęcia PGE Ekstraligi! 17 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, inauguracyjny mecz z Get Well w Toruniu!

Udostępnij