Stalowcy rozpoczęli znakomicie – Vaculik otworzył swój sobotni występ trójką, Zmarzlik i Iversen w pierwszych biegach przyjeżdżali na ostatniej pozycji, ale za to w następnych wyścigach przestali być chłopcami do bicia. 6. gonitwa dnia była okraszona niesamowitą szarżą gorzowiana. Popularnego „F-16” po starcie wyniosło na szeroką i został w tyle, ale starczyło jedno okrążenie, by zdołał przedrzeć się na drugą pozycję. Zmarzlik konsekwentnie się rozpędzał, by na drugim łuku trzeciego kółka bezpardonowo ominąć swojego klubowego kolegę – Martina Vaculika – po szerokiej.

Kuriozalna sytuacja miała miejsce w biegu 12. Zawodnicy spod taśmy w tej gonitwie puszczali sprzęgła aż 4 razy! Najpierw dzięki lotnemu startowi Lindgrena, który w konsekwencji otrzymał ostrzeżenie. Później w powtórce upadek zaliczył Peter Kildemand, przez co został wykluczony. Do trzech razy sztuka? Nie w Daugavpils! Tym razem taśma nie poszła w górę od krawężnika. Zmęczeni już tym zawodnicy, odjechali w końcu bieg od początku do końca za czwartą próbą. Sajfutdinow wygrał start i pewnie gnał do mety, a Zmarzlik, który początkowo był na ostatniej pozycji, trafił na miejsce na torze, które wyniosło jego motocykl do góry. Dzięki temu udało mu się przedrzeć na drugie miejsce.

Zawody na Łotwie były bardzo emocjonujące, ale pojawiło się też sporo zażenowania i wpadek związanych z organizacją. W drugiej części turnieju wszyscy zgromadzeni na stadionie rzadko oglądali podczas przerw urządzenia odpowiadające za kosmetykę toru. Owal zaczynał robić się coraz bardziej niebezpieczny, co pokazał bieg 17. Miał tam miejsce makabryczny upadek Macieja Janowskiego, Mateja Zagara oraz Bartosza Zmarzlika. „Magic” był na pierwszej pozycji, gdy na przeciwległej prostej podniosło mu koło. Wrocławian szybko wypuścił maszynę z rąk, ale niefortunnie wjechał w niego Zagar, a o jego motocykl przewrócił się jeszcze Zmarzlik. Na stadionie panowała grobowa cisza, a na tor wyjechała karetka. Wszystkim zawodnikom udało się jednak wrócić o własnych siłach do parku maszyn. Janowski został wykluczony, ale w powtórce wyścigu niestety tylko dwóch żużlowców dojechało do mety. Gorzowianin przegrał start i po chwili zrezygnował z walki. Starał się dowieźć jeszcze darmowy punkt, ale ból sprawił, że dał za wygraną i zjechał na murawę. Jak pisze na swoim fanpage’u prezes Stali, Ireneusz Maciej Zmora Zmora, Bartosz jest już w rękach fizjoterapeuty Stali, Jerzego Buczaka i trwa walka o jego występ podczas lubuskich derbów.

Na osłodę na polskich kibiców czekał jednak niesamowity finał. Grono trójki orłów dopełniał Jason Doyle, którego motocykl zanotował defekt, gdy ten jechał na trzecim miejscu! Tym sposobem w Daugavpils na oczach całego żużlowego świata pisała się historia. Piotr Pawlicki wygrał swój pierwszy w życiu turniej, a Patryk Dudek został liderem klasyfikacji Grand Prix. Wszyscy zawodnicy na podium dumnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a polscy kibice liczą na powtórkę już 10 czerwca w Pradze.

Wyniki:

1. Piotr Pawlicki (1,2,3,3,3,3,3) 18 + 1. miejsce w finale

2. Patryk Dudek (1,1,3,3,3,3,2) 16 + 2. miejsce w finale

3. Maciej Janowski (3,3,3,1,w,2,1) 13 + 3. miejsce w finale

4. Jason Doyle (2,1,d,2,3,2,0) 10 + 4. miejsce w finale

5. Emil Sajfutdinow (2,3,3,3,1,1) 13

6. Matej Zagar (2,2,1,2,3,0) 10

7. Tai Woffinden (3, 1,2,2,0,1) 9

8. Maksim Bogdanow (3,0,w,3,2,0) 8

9. Martin Vaculik (3,2,1,1,1) 8

10. Niels Kristian Iversen (0,3,2,0,2) 7

11. Bartosz Zmarzlik (0,3,2,1,d) 6

12. Greg Hancock (1,0,2,2,0) 5

13. Fredrik Lindgren (1,0,1,1,2) 5

14. Chris Holder (2,2,0,0,0) 4

15. Antonio Lindbaeck (0,1,1,0,2) 4

16. Peter Kildemand (0,0,w,d,1)

17. Kjastas Puodżuks – ns

18. Jewgienij Kostygow – ns

 

Bieg po biegu:

1. Woffinden, Zagar, Lindgren, Iversen

2. Janowski, Doyle, Hancock, Kildemand

3. Bogdanow, Holder, Pawlicki, Zmarzlik

4. Vaculik, Sajfutdinow, Dudek, Lindbaeck

5. Sajfutidnow, Zagar, Doyle, Bogdanow

6. Zmarzlik, Vaculik, Woffinden, Hancock

7. Iversen, Holder, Lindbaeck, Kildemand

8. Janowski, Pawlicki, Dudek, Lindgren

9. Dudek, Hancock, Zagar, Holder

10. Pawlicki, Woffinden, Lindbaeck, Doyle (w)

11. Janowski, Iversen, Vaculik, Bogdanow (u/w)

12. Sajftudinow, Zmarzlik, Lindgren, Kildemand (u/w)

13. Pawlicki, Zagar, Vaculik, Kildemand

14. Sajfutdinow, Woffinden, Janowski, Holder

15. Dudek, Doyle, Zmarzlik, Iversen

16. Bogdanow, Hancock, Lindgren, Lindbaeck

17. Zagar, Lindbaeck, Zmarzlik (d), Janowski (w)

18. Dudek, Bogdanow, Kildemand, Woffinden

19. Pawlicki, Iversen, Sajfutdinow, Hancock

20. Doyle, Lindgren, Vaculik, Holder

21. Pawlicki, Janowski, Woffinden, Bogdanow

22. Dudek, Doyle, Sajfutdinow, Zagar

23. Pawlicki, Dudek, Janowski, Doyle

 

Sędzia: Jesper Steentoft

Wyniki za: Canal+

Udostępnij