Stal istnieje już 70 lat, a w tym roku klub przygotował serię wydarzeń i uroczystości, by uświęcić tę okrągłą rocznicę powstania. Jednym z działań, podejmowanych przez Stal w tym roku będzie zbiórka i digitalizacja pamiątek, związanych z różnymi sekcjami Stali. Co więcej? – Jesteśmy cały czas w trakcie obchodów 70-lecia Stali Gorzów. Wiele wydarzeń miało już miejsce, a jeszcze kilka jest przed nami. Przypomnę, że mamy już dwa wydawnictwa, mówiące o historii sportu żużlowego nad Wartą. Jedno Jana Delijewskiego, drugie Roberta Borowego. W tej chwili pan Robert Borowy pracuje nad kolejną publikacją, którą chcemy w tym roku wydać, taką, która pokazuje 70 lat Stali Gorzów, ale nie tylko przez pryzmat sportu żużlowego, a raczej Stali Gorzów jako klubu wielosekcyjnego – zaznaczył prezes Stali, Ireneusz Maciej Zmora. – Tegoroczne obchody tego jubileuszu chcemy zakończyć wielką galą w Filharmonii Gorzowskiej. Wszystkie te działania mają na celu, aby nasze środowisko jak najmniej traciło swojej historii, bo niestety wiele rzeczy znika w mrokach przeszłości. Stąd też kolejna inicjatywa, którą podejmujemy z Archiwum Państwowym – wyjaśnił prezes.

 

Polska na dzisiejszych zachodnich terenach istnieje zaledwie 72 lata (od 1945 roku). Sam fakt istnienia klubu tylko dwa lata krócej pokazuje jak ważnym czynnikiem polskotwórczym był klub sportowy, a raczej sport w ujęciu ogólnym. Kibicowanie drużynom sportowym, a także reprezentowanie barw miasta od zawsze jednoczyło mieszkańców, w czym Stal mocno uczestniczyła. – Sport jest ważnym zjawiskiem społecznym. To jednak nie oznacza, że jest skrzętnie dokumentowany. Wiele części tego zjawiska jest niedopowiedzianych, nieznanych zwykłemu człowiekowi. Stąd pomysł, by dopełnić tych informacji. Chcielibyśmy wywołać akcję zbierania i kopiowania dokumentów, pamiątek związanych z historią gorzowskiej Stali – powiedział dyrektor Państwowego Archiwum w Gorzowie, dr hab. Dariusz Rymar. – Gdyby ktoś chciał przekazać taką pamiątkę do Archiwum Państwowego, to oczywiście zapraszamy, chętnie taką do swojego zbioru przyjmiemy – dodał.

 

Oczywiście nie każdy kibic chce rozstawać się ze swoimi pamiątkami, które niejednokrotnie mają ogromną wartość sentymentalną. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy pamiątkę zachować? – Jeśli ktoś chciałby nam tylko wypożyczyć swoje zbiory, to również jest to możliwe, zapraszamy do przyjścia do nas do Archiwum, gdzie zajmiemy się pokazaniem takiej pamiątki – wyjaśnił dyrektor Archiwum Państwowego.

 

Co na celu ma akcja? – Nie wiemy, jaki będzie odzew, ale zakładamy, że w przeciągu czasu, daliśmy sobie na to 2 lata, uda zebrać się taką ilość dokumentów, by zorganizować jakąś wystawę lub być może jakieś wydawnictwo. Zobaczymy, ile tego będzie i czy będzie cieszyło się odzewem społecznym – wyjaśnił dr hab. Rymar.

 

Gorzowski klub, by zachęcić kibiców do podzielenia się swoimi prywatnymi zbiorami, zorganizował pulę biletów na mecz z Włókniarzem Częstochowa, którą przekazał do Archiwum Państwowego w ramach nagrody za przyniesienie pamiątek i dokumentów.

Udostępnij