W tym tygodniu odbyły się Mistrzostwa Świata w żużlu na motocyklach o pojemności 250 cc – FIM Speedway Youth World Championships 250 cc. Z wielką radością możemy ogłosić, że srebrny medal zdobył wychowanek Stali Gorzów, Mateusz Bartkowiak.

Droga do tego sukcesu wiodła przez półfinały w Gdańsku, które odbyły się w środę. Miniżużlowy mistrz Polski z 2015 roku nienajlepiej zaczął rywalizację, bo od trzeciego miejsca. Później jednak już tylko raz widział plecy rywala, co dało mu 12 punktów, drugie miejsce i pewny awans do finału. W nim znalazł się również inny Polak, wicemistrz świata z zeszłego roku i jeden z lepszych młodzieżowców Nice 1. Ligi Żużlowej, Karol Żupiński, do którego niektórzy zaczęli już porównywać Bartkowiaka. Ponadto dziką kartę otrzymał Filip Nizgorski, któremy dwa pechowe upadki odebrały szansę na awans do finału. Tam jednak nie odegrał większej roli.

W decydującym starciu, które miało miejsce w Toruniu, Mateusz zaczął jeszcze słabiej niż dwa dni wcześniej. Sprzyjała mu jednak formuła zawodów, bowiem z szóstego miejsca awansował do półfinałów. Tam wygrał, pokonując m. in. Żupińskiego, ale już w finale musiał uznać wyższość znakomitego Ben Ernsta. Niemiec stracił punkty tylko w jednym biegu, którego nie ukończył z powodu defektu. Wszystkie pozostałe wygrał.

Srebrny medal Mistrzostw Świata to ogromny sukces tym bardziej, że udało się powtórzyć wyczyn Żupińskiego z zeszłego roku. Postęp Mateusza Bartkowiaka coraz bardziej przypomina więc drogę nieco starszego kolegi z Gdańska. O formację młodzieżową Stali Gorzów nie powinniśmy się więc martwić! -  Ten rok jest dla niego, żeby się rozjeździł, startował w jak największej liczbie imprez. W przyszłym roku jeszcze bardziej się przygotuje fizycznie. To młody, 15-letni chłopak, można powiedzieć jeszcze dzieciak. Okaże się za rok, ale wszystko wskazuje na to, że rozwija się szybciej – mówił niedawno trener Piotr Paluch.