To już dziś! Na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim wielkie żużlowe święto ? jubileuszowe, 100. Derby Ziemi Lubuskiej. Moje Bermudy Stal Gorzów podejmie na własnym owalu odwiecznego rywala ?zza miedzy? ? RM Solar Falubaz Zielona Góra. Start pierwszego wyścigu o godz. 20:30.

Mecze pomiędzy Stalą Gorzów a Falubazem Zielona Góra to nie tylko walka o ligowe punkty, ale również walka o prestiż w regionie. Jak wspomina jazdę w lubuskich derbach Bogusław Nowak? – To były zawody sezonu. Zawsze specjalnie mobilizowało się, żeby przynajmniej u siebie koniecznie wygrać. Atmosferę derbów było czuć już tydzień przed meczem. Kibice nakręcali tą całą sprawę i nie wyobrażali sobie, żeby przegrać z Falubazem i to nas również zobowiązywało do tego, żeby wyjść zwycięsko z tego pojedynku. Przygotowania i starania do derbów były jeszcze większe niż zazwyczaj. Wiadomo, że do każdego meczu przygotowywaliśmy się, jak najlepiej, ale w przypadku derbów ta mobilizacja była jeszcze większa.

Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w ostatnią niedzielę sierpnia, ale ze względu na niekorzystne prognozy pogody władze ligi podjęły decyzję o przełożeniu meczu na środę, 2 września.

Gorzowska Stal po pechowym początku sezonu jest obecnie na fali wznoszącej z pięcioma zwycięstwami na koncie i pewnie kroczy w górę tabeli. Stalowcy są piekielnie mocni na własnym torze o czym przekonali się, m.in. wicemistrzowie Polski z Wrocławia, czy lubelski Motor. Były zawodnik Stali Gorzów nie ma wątpliwości kto wyjdzie zwycięsko z dzisiejszego starcia – Faworytem może być tylko i wyłącznie Stal. Widzimy, że drużyna już się pozbierała i wreszcie weszła na właściwe tory. Początek był wręcz tragiczny, nic nam nie sprzyjało, ani sportowo, ani sędziowie, którzy sędziowali przeciwko nam, ani pogoda, wszystko było przeciwko Stali. W tej chwili wydaje się, że to wszystko jakby odwróciło się drugą stronę. Myślę, że meczem z Falubazem przypieczętujemy sprawę wejścia do play-offów, jako czwarta drużyna, a dalej to już jest sprawa otwarta. Wszystko będzie zależało od formy całej drużyny ? uważa Bogusław Nowak.

Zielonogórzanie w ostatnim czasie zaliczyli niechlubną wpadkę ? przegrali u siebie z wrocławską Spartą, co znacząco pokrzyżowało szyki naszym sąsiadom z południa województwa lubuskiego. Reakcja włodarzy była natychmiastowa – klub dokonał zakupów na zapleczu ekstraligi. Umowy z Falubazem na starty w roli ?gościa? podpisali Wiktor Kułakow z toruńskiego Apatora oraz Rohan Tungate z łódzkiego Orła. Najpewniej jeden z nich zasili dziś szeregi zielonogórskiego Falubazu. W ekipie dowodzonej przez trenera Piotra Żyto zawodzą Antonio Lindbaeck i Michael Jepsen Jensen. Mocnym punktem drużyny jest Martin Vaculik, który w przeszłości reprezentował barwy ?żółto-niebieskie? i bardzo dobrze zna gorzowski owali. Bez wątpienia Słowak będzie najgroźniejszym rywalem dla miejscowych. Na plus w Falubazie także formacja juniorska, która doskonale czuje się na ?Jancarzu?. Przed rokiem młodzieżowcy z południa wywalczyli w Gorzowie złoto MMPPK.

Pojedynki derbowe to mecze, które rządzą się swoimi prawami, są nieprzewidywalne i każdy wynik w tym spotkaniu jest możliwy. Zapowiada się zatem zacięty i emocjonujący mecz, którego stawką są trzy punkty meczowe. Ponadto drużyna, która dziś zwycięży na owalu przy ul. Śląskiej przybliży się do play-offów.

Z okazji jubileuszowych derbów Klub Sportowy Stal Gorzów przygotował dla kibiców kilka atrakcji w tym sto litrów darmowej grochówki.

W przypadku biletów rodzinnych ? należy pobrać oświadczenie, które trzeba wypełnić danymi kibiców, którzy wchodzą na bilet i przekazać w momencie wejście na Stadion ochronie ? link.

W przypadku przepisania karnetów/biletów na inną osobę ? należy pobrać oświadczenie, wypełnić danymi kibica, który wejdzie na zawody i przekazać w momencie wejście na Stadion ochronie ? link.

Składy:

RM Solar Falubaz Zielona Góra:

1. Antoni Lindbaeck

2. Martin Vaculik

3. Michael Jepsen Jensen

4. Piotr Protasiewicz

5. Patryk Dudek

6. Norbert Krakowiak

7. Mateusz Tonder

Moje Bermudy Stal Gorzów:

9. Szymon Woźniak

10. Bartosz Zmarzlik

11. Krzysztof Kasprzak

12. Anders Thomsen

13. Niels K. Iversen

14. Wiktor Jasiński

15. Rafał Karczmarz

Sędzia: Artur Kuśmierz

Komisarz toru: Jacek Krzyżaniak

Udostępnij