Dlaczego chcesz się zaszczepić?
Dla mnie szczepienie to jedna z kluczowych metod, które naprawdę pozwolą wrócić do normalnego funkcjonowania i normalnego życia. Długo na to czekaliśmy. Patrząc na to jak rozwija się ta pandemia, uważam że to dobra decyzja, że wreszcie możemy się zaszczepić.

Czy nie boisz się konsekwencji szczepień, tyle się słyszy dziwnych teorii spiskowych?

Nie, absolutnie nie mam takich obaw bo nie czytam bzdurnych wiadomości z forów internetowych. To wyciągnięte z palca rzeczy. Szczepienie to poważna sprawa więc czytam poważne publikacje ludzi, którzy naprawdę mają coś w tym temacie do powiedzenia. Nie znalazłem w tej literaturze niczego co spowodowałoby zmianę mojego nastawienia do szczepienia przeciwko covid. To normalna szczepionka jak każda inna i powikłania mogące po niej wystąpić są takie jak po każdej innej szczepionce. Znam osobiście kilka osób, które się już zaszczepiły i po rozmowie z nimi uważam, że nie mam się czego obawiać. Na pewno szczepienie przyniesie ludzkości więcej benefitów niż kolejne lata z covid.

Co powiesz na argument o zbyt krótkim czasie tworzenia szczepionki przeciwko covid?

Nie jestem specjalistą w dziedzinie tworzenia szczepionek, nie mam żadnej szkoły w tym kierunku ale ponownie zaznaczę, że dużo czytam. To ważny dla mnie temat więc szukam informacji, staram dowiedzieć się jak najwięcej. Uważam, że technologia mocno wpłynęła na przyspieszenie prac nad szczepionką. Poza tym na cały rok, można przyjąć, że świat się zatrzymał, lub co najmniej zwolnił. Praca wszystkich naukowców, uwaga lekarzy, była skierowana na walkę z pandemią. Myślę że to poczucie ciężaru jakim było wyprodukowanie szczepionki spowodowało że już ją mamy.

Czy w szczepieniu widzisz jedyną możliwość zapobieganiu rozwojowi pandemii

Są też na pewno inne możliwości lecz jest to najwygodniejszy wg mnie sposób dla społeczeństwa. Najbardziej efektywny. Ryzyko śmiertelności w przypadku covid, czy ciężkiego przebiegu tej choroby dotyczy osób z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, z nadwagą, nadciśnieniem, cukrzycą. Zapewne bycie fit, prowadzenie zdrowego stylu życia zmniejszyłoby również ryzyko rozwoju pandemii. Polecam dbanie o własne zdrowie, sylwetkę, ogólnie bycie fit bo w rzeczywistości dla osób które tego nie robią nawet zwykła grypa stanowi już zagrożenie. Mam nadzieję że chociaż część osób w pandemii zaczęła bardziej dbać o swoje zdrowie

Czy na Słowacji podobnie jak w Polsce szczepienia spotykają się z negatywnym odbiorem społeczeństwa?

Chyba nie aż tak chociaż są też wyznawcy teorii o zmianie DNA czy wstrzykiwaniu chipów. Mnie to śmieszy. Oczywiście uważam że powinien być wybór. Ja już go dokonałem i nie mogę doczekać się szczepienia.

Udostępnij