W dotychczasowej historii rozgrywek Ekstraligi i pierwszej ligi (wcześniej drugiej ligi) zespoły Falubazu Zielona Góra i Stali Gorzów spotykali się ze sobą 101 razy. Do pierwszego pojedynku doszło w 1960 roku w rozgrywkach ówczesnej drugiej ligi, czyli obecnej pierwszej. Na tym poziomie w sumie odbyło się osiem meczów i minimalnie lepszy bilans mają gorzowianie, którzy zwyciężyli czterokrotnie. Trzykrotnie lepsi byli zielonogórzanie, a raz mieliśmy remis.

Na ekstraligowych torach obie ekipy zmierzyły się ze sobą 93 razy i 52 razy wygrywali Stalowcy a 36 zawodnicy spod znaku Myszki Miki. Do tego pięciokrotnie mieliśmy remisy. Sumując wszystkie spotkania, to na 101 meczów Stal zwyciężyła 56 razy, Falubaz 39 i sześć meczów zakończyło się podziałem punktów.

Na obecną chwilę najwyższy wynik jaki padł w historii lubuskich derbów to 66:24 dla Stali w roku 1987 gdy w skład gorzowskiej drużyny wchodziły takie sławy jak Jerzy Rembas, Ryszard Franczyszyn czy Piotr Świst. 

Najdłuższa passa zwycięstw w derbowych pojedynkach również należy do Stali Gorzów, która wygrała 10 spotkań z rzędu przeciwko zielonogórskiemu klubowi w latach 1960-1966, w przełożeniu na dni gorzowska drużyna była niepokonana przez 4338 dni ze względu na brak derbów w latach 1967-1971. Wspaniała passa została przerwana 30 kwietnia 1972 w Zielonej Górze, wówczas drużyna Stali przegrała 39:38. 

Aktualnie zdecydowanym liderami i wychowankami obu klubów są Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) i Patryk Dudek (Marwis.pl Falubaz Zielona Góra). W derbowych starciach mierzyli się oni ze sobą do tej pory 52 razy. Więcej razy górą z tych pojedynków wychodził zielonogórzanin – Patryk Dudek (29). Bartosz Zmarzlik wygrał 26 bezpośrednich starć.

Liczby:

* 38? liczba zwycięstw Stali w roli gospodarza

*443 ? tyle punktów w derbach zdobył najskuteczniejszy żużlowiec w historii tych meczów Andrzej Huszcza

* 270 ? jest to dorobek najskuteczniejszego żużlowca Stali w meczach derbowych, Jerzego Rembasa

* 12? tylu żużlowców wystąpiło w derbach reprezentując raz jeden, innym razem drugi klub. Byli to Bolesław Proch, Rafał Okoniewski, Mariusz Staszewski, Jason Crump, Rune Holta, Niels K. Iversen, Łukasz Jankowski, Grzegorz Walasek, Michael Jepsen Jensen, Martin Vaculik i Nicki Pedersen, Matej Zagar

Udostępnij