Pod koniec lutego redakcja www.stalgorzow.pl zachęcała kibiców, by ci zadawali za pośrednictwem maili pytania do trenera gorzowskiej Stali Piotra Palucha. Odpowiedzi szkoleniowca prezentujemy w poniższym materiale.

1. Czy jest pan zadowolony z dopingu kibiców i osiągnięć gorzowskiej Stali w roku 2012?

Jeżeli chodzi o doping kibiców, to jestem bardzo zadowolony. W moim mniemaniu zdobyli złoto. Natomiast jeżeli chodzi o drużynę Stali Gorzów, srebro jest dobrym wynikiem w porównaniu do brązu z zeszłego sezonu, ale pozostał pewien niedosyt.

2. Czy wśród młodych wychowanków lub szkółkowiczów widzi pan kogoś z talentem pokroju Bartka Zmarzlika, Pawła Hliba czy Piotra Śwista?

Widzę. Jest pewien chłopak i jeśli będzie tak dalej pracował, przyniesie nam dużo pożytku. A jak wiadomo w żużlu nie ma dużego wysypu talentów.

3. Jak będzie przebiegała walka o skład i rotacja zawodników?

O obecności w składzie będzie decydowała aktualna forma zawodników. Jestem odpowiedzialny za wynik, dlatego nikt nie będzie miał przypisanej ilości meczów do przejechania.

4. Czemu Krzysztof Kasprzak od razu został kapitanem, choć w Stali będzie dopiero drugi rok?

Rozmawialiśmy wcześniej z Nielsem Iversenem i mówił, że jest kapitanem w duńskiej reprezentacji i nie przebywa w Gorzowie na co dzień. Rolę kapitana przypisaliśmy Krzysztofowi Kasprzakowi, bo jest w reprezentacji Polski, dzięki temu czuje temat od środka.

5. Panie trenerze, czy w życiu sportowym jest pan osobą konfliktową? Czy zdarzyło się panu „nie dogadywać” z jakimiś zawodnikami?

W życiu sportowym nie jestem osobą konfliktową, ale lubię przedstawiać swoje racje. Nigdy nie jest idealnie, ale przede wszystkim stawiam na drużynę, jednostki mnie nie interesują.

6. Jaki był pana wkład w budowanie składu, który będzie reprezentował Stal w nadchodzącym sezonie? Czy biorąc pod uwagę budżet jest to pana wymarzony skład czy może są to zawodnicy z tzw. łapanki?

Jest to skład, który wymusiły KSM oraz żądania finansowe niektórych zawodników.

7. Panie Piotrze, Cyran lub Cyfer w razie nie załapania się do składu mają miejsce w Grudziądzu. Starszy z braci Karczmarzy ma być podobno wypożyczony do klubu drugoligowego, a co z Łukaszem Kaczmarkiem? Czy klub ma zamiar go wypożyczyć tak jak Karczmarza?

Łukasz Kaczmarek ma startować jako gość w drużynie drugoligowej.

8. Nowinkami technicznymi w nadchodzącym sezonie są silniki z częściami tytanowymi oraz nowe przelotowe tłumiki. Niektórzy żużlowcy, w tym T. Gollob, zapowiedzieli testowanie nowych tłumików, które „zabierają” mniej mocy, a jednocześnie spełniają obowiązujące normy hałasu. Czy te tłumiki mają już homologację w Polsce i którzy żużlowcy Stali będą je testować? To samo pytanie dotyczące tytanu, choć tutaj sprawa rozbija się o koszty.

Jeżeli chodzi o tytan, obowiązuje w tym roku i część zawodników będzie korzystała z tych nowinek. Będą porównywać silniki z tytanem i bez, a następnie ocenią, które są lepsze. Jeżeli chodzi o nowe tłumiki, to nie mają homologacji na Polskę i na razie nie są przewidziane do użytku.

9. Panie Piotrze, czy nie uważa pan, że tor Stali Gorzów jest przygotowany pod kredę? Wiem, że regulaminowo, ale na nim nie można oglądać walki, szczególnie jazdy „po bandzie”. Gdzie te szarże sprzed kilku lat, gdzie Gollob wprawiał nas w szał radości po kapitalnych akcjach przy bandzie. My chcemy emocji!!! Jak przegrać, to po walce, a nie starcie.

Przygotowanie toru w zeszłym sezonie zapewniało kibicom wiele emocji i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że tor nie służył do walki, ponieważ zawody były emocjonujące i nasi zawodnicy byli zadowoleni z tak przygotowanej nawierzchni. A poza tym, kibice lubią jak drużyna zwycięża.

10. Gdyby nie było dla pana miejsca w żadnym klubie (odpukać), czym by się pan zajął na co dzień?

Dałbym sobie radę 😉

11. Czemu nie korzysta pan z możliwości zgłoszenia protestu, np. z powodu podejrzenia przelitrażowania silnika w momencie, gdy mecz kończy się na styku? Czy poza zasadą fair play oraz opłatą za oprotestowanie jest jakiś inny powód nie korzystania z podobnych możliwych regulaminowych metod przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę?

Gdyby były przesłanki, że takie działanie ma miejsce, z pewnością robiłbym to. W razie podejrzeń na pewno z kierownikiem drużyny zareagowalibyśmy odpowiednio.

12. Czy myślał pan o prowadzeniu kadry Polski seniorów? I czy po kontrakcie przereklamowanego trenera Marka Cieślaka zgłosi pan do PZM swoją kandydaturę do pełnienia w/w funkcji?

Zajmuję się klubem Stal Gorzów i na razie nie myślę o niczym innym.

13. Jakie będą w tym sezonie pary? Z kim Bartek będzie jeździł w parze?

Mam pewne przemyślenia, ale wszystko okaże się w praktyce, tor wszystko zweryfikuje.

14. Czy L. Sundstrom ma szansę na skład podstawowy od pierwszego meczu, jeśli na treningach i meczach kontrolnych będzie lepszy od T. Gapińskiego?

Ma szansę, jak każdy inny w zespole Stali.

15. Czy znany jest już dokładny terminarz sparingów, przede wszystkim tych, które odbyć się mają na „Jancarzu”?

16 marca jedziemy w Ostrowie, 17 w Gorzowie z Ostrowem oraz 23 marca w Gnieźnie i 24 w Gorzowie z Gnieznem.

16. Co pan myśli o racach na stadionach?

Ta kwestia jest uwarunkowana zapisami bezpieczeństwa na stadionie i wszyscy wiemy jak to wygląda.

Udostępnij