Po dwóch latach przerwy cykl Speedway Grand Prix powrócił do Bydgoszczy. Po niezwykle emocjonujących zawodach nowym królem bydgoskiego toru został Emil Sajfutdinow, który w wielkim finale pokonał Mateja Zagara, Tomasza Golloba oraz Taia Woffindena. 

 

W inaguracyjnym biegu z wielką przewagą wygrał Greg Hancock. Chwilę później pod taśmą stanęli Tomasz Gollob oraz Nicki Pedersen, co już na samym początku gwarantowało wielkie emocje. Tak też było. Ze startu najlepiej wyszedł co prawda Duńczyk, lecz na trzecim okrążeniu wyprzedził go kapitan reprezentacji Polski. Na tym ataku skorzystał również Krzysztof Buczkowski, który ostatecznie przyjechał na drugiej pozycji. W stawce całkowicie nie liczył się kapitan Stali, Krzysztof Kasprzak. W kolejnych gonitwach swoje biegi pewnie wygrywali Jarosław Hampel oraz Matej Zagar.

 

Po krótkim równaniu toru „trójkę” przy swoim nazwisku zapisał Niels Kristian Iversen. Druga seria okazała się jednak pechowa dla reprezentantów Polski. Kolejno Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak oraz Tomasz Gollob przyjeżdzali na ostatnich pozycjach.  W 8. biegu zrehabilitował się trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen, wygrywając po ładnej walce z Chrisem Holderem i Taiem Woffindenem.

 

Na początku trzeciej serii, kapitanowi Stali nie pomogło nawet pierwsze pole. Kasprzak po kiepskim starcie po raz kolejny nie nawiązał walki z przeciwnikami. Po zwycięstwie Martina Vaculika, pod taśmą stanęli Nicki Pedersen oraz Jarosław Hampel. Wygrany start przez Polaka jednak nie wystarczył na dobrze dysponowanego w tym dniu Duńczyka, który już na drugim łuku objął prowadzenie i nie oddał go już do mety. Chwilę później świetnym atakiem popisał się Tomasz Gollob. Bydgoszczanin wyprzedził Chrisa Holdera atakiem tuż przy samej bandzie na pierwszym łuku. 

 

Czwarta seria rozpoczęła się od ponownego zwycięstwa kapitana reprezentacji Polski. Przed 14. begiem doszło do niecodziennego zdarzenia w cyklu Speedway Grand Prix. Uszkodzeniu uległa taśma startowa, której naprawa zajęła kilkadziesiąt minut. To jednak nie był koniec nieszczęść w tej gonitwie. Na pierwszym łuku po klasycznym efekcie domina upadł Darcy Ward. W trzeciej próbie tego biegu to właśnie młody Australijczyk okazał się najlepszy. Chwilę później zmarznięci kibice zgromadzeni na stadionie w Bydgoszczy zostali rozgrzani za sprawą walki Taia Woffindena i Emila Sajfutdinowa. Ostatecznie pierwszy linię mety przekroczył młody Anglik. W  16. biegu kolejne zero zanotował Krzysztof Kasprzak, a Jarosław Hampel uległ Chrisowi Holderowi.

 

Po zwycięstwie Mateja Zagara pod taśmą stanęli dwaj reprezentanci Polski – Tomasz Gollob i Jarosław Hampel. Lepszy okazał się ten pierwszy, a zawodnika Falubazu Zielona Góra na dystansie pokonał jeszcze świetnie spisujący się w tym dniu Tai Woffinden. W kolejnej gonitwie awans do półfinału zapewnił sobie Niels Kristian Iversen. Niestety, jego kolega z zespołu Krzysztof Kasprzak zakończył udział w tym turnieju bez żadnej zdobyczy punktowej.

 

W pierwszym półfinale poraz kolejny szans rywalom nie dał Tomasz Gollob. Tuż za jego plecami o drugie miejsce, dające awans do finału, walkę stoczył Matej Zagar z Chrisem Holderem. Ostatecznie z tarczą z tego pojedynku wyszedł Słoweniec. Niels Kristian Iversen jedynie oglądał plecy swoich przeciwników. Prawdziwy pokaz światowego speedwaya dało trzech zawodników w kolejnej gonitwie. Po rewelacyjnej walce na pierwszych dwóch pozycjach przyjechali Emil Sajfutdinow i Tai Woffinden, którzy za swoimi plecami zostawili Darcy’ego Warda.

 

W wielkim finale niespodziewanie słabo wystartował Tomasz Gollob, co zostało wykorzystane przez Mateja Zagara oraz Emila Sajfutdinowa. Rosjanin wykorzystał ścieżkę przy bandzie i przemknął koło Słoweńca nie oddając prowadzenia aż do samej mety. Reprezentant Polski ostatecznie ukończył zawody na trzeciej pozycji. 

 

Wyniki:
1. Emil Sajfutdinow (Rosja) – 15 (2,3,1,2,1,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Matej Zagar (Słowenia) – 14 (3,1,2,1,3,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Tomasz Gollob (Polska) – 16 (3,0,3,3,3,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 14 (2,2,3,3,2,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Darcy Ward (Australia) – 13 (1,3,2,3,3,1)
6. Nicki Pedersen (Dania) – 10 (1,3,3,1,2,d)
7. Chris Holder (Australia) – 10 (1,1,2,3,2,1)
8. Niels Kristian Iversen (Dania) – 9 (1,3,0,2,3,0)
9. Jarosław Hampel (Polska) – 8 (3,d,2,2,1)
10. Greg Hancock (USA) – 8 (3,2,1,1,1)
11. Krzysztof Buczkowski (Polska) – 6 (2,2,1,0,1)
12. Martin Vaculik (Słowacja) – 4 (0,1,3,0,0)
13. Andreas Jonsson (Szwecja) – 4 (0,0,0,2,2)
14. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 4 (2,1,1,d,0)
15. Antonio Lindbaeck (Szwecja) – 3 (0,2,0,1,0)
16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 0 (0,0,0,d,0)

17. Szymon Woźniak (Polska) – NS
18. Mikołaj Curyło (Polska) – NS

 

Bieg po biegu:
1. Hancock, Lindgren, Holder, Vaculik
2. Gollob, Buczkowski, Pedersen, Kasprzak
3. Hampel, Sajfutdinow, Ward, Jonsson
4. Zagar, Woffinden, Iversen, Lindbaeck
5. Iversen, Buczkowski, Lindgren, Hampel (d)
6. Sajfutdinow, Lindbaeck, Vaculik, Kasprzak
7. Ward, Hancock, Zagar, Gollob
8. Pedersen, Woffinden, Holder, Jonsson
9. Woffinden, Ward, Lindgren, Kasprzak
10. Vaculik, Zagar, Buczkowski, Jonsson
11. Pedersen, Hampel, Hancock, Lindbaeck
12. Gollob, Holder, Sajfutdinow, Iversen
13. Gollob, Jonsson, Lindbaeck, Lindgren (d)
14. Ward, Iversen, Pedersen, Vaculik
15. Woffinden, Sajfutdinow, Hancock, Buczkowski
16. Holder, Hampel, Zagar, Kasprzak (d)
17. Zagar, Pedersen, Sajfutdinow, Lindgren
18. Gollob, Woffinden, Hampel, Vaculik
19. Iversen, Jonsson, Hancock, Kasprzak
20. Ward, Holder, Buczkowski, Lindbaeck

 

Półfinały:
21. Gollob, Zagar, Holder, Iversen
22. Sajfutdinow, Woffinden, Ward, Pedersen (d)

 

Finał:
23. Sajfutdinow, Zagar, Gollob, Woffinden

 

Wyniki za sportowefakty.pl

Udostępnij