Dziś druga odsłona cyklu „Rywale Stali”. W tym tygodniu zajmiemy się Spartą Wrocław.

Klub pochodzący ze stolicy Dolnego Śląska od 1999 roku ani razu nie opuścił szeregów najwyżej klasy rozgrywkowej w Polsce – najbliżej tego niezbyt wesołego zdarzenia było w sezonie 2012, kiedy to Spartanie walczyli w barażach o ekstraligowy byt z pierwszoligowym GKM Grudziądz. Z reguły żółto – czerwoni plasują się jednak w środku tabeli, z przewagą tych wyższych pozycji. Ostatni tytuł Drużynowego Mistrza Polski wywalczyli w roku 2006.

Miniony sezon, w którym to podopiecznych trenera Piotra Barona skazywano na porażkę już od samego początku rozgrywek, okazał się zaskakująco udany w ich wykonaniu. Patrząc przez pryzmat tzw. składu na papierze, bukmacherzy płacili najmniej właśnie za spadek Sparty. Na szczęście dla kibiców z południowo – zachodniego rejonu Polski poziom wrocławian przewyższył nieco ten domniemany przez hazardzistów i żółto – czerwoni zajęli ostatecznie 7. lokatę w ENEA Ekstralidze. Największym bohaterem bez wątpienia był młody Anglik – Tai Woffinden – imponujący zaskakująco wysoką skutecznością na torze.

Jak prezentuje się Sparta w roku 2014? W porównaniu do poprzedniego z pewnością o niebo lepiej. Do macierzystej drużyny, po dwóch latach spędzonych na tarnowskiej ziemi, powraca niezwykle utalentowany wychowanek – Maciej Janowski. Magic wielokrotnie udowadniał już, że można liczyć na pokaźne zdobycze punktowe z jego strony, oraz że radzi sobie z presją przejmowania odpowiedzialności za wynik w biegach nominowanych. Dodatkowo kadrę Piotra Barona wzmocnił Jurica Pavlic, który sezonu 2013 z pewnością nie zaliczy do udanych – delikatnie mówiąc, był on po prostu przeciętny. Chorwat deklaruje jednak powrót do dawnej formy, co z pewnością działa na korzyść wrocławian. Żółto – czerwoni utrzymali ponadto ubiegłoroczny trzon składu. Jedynym wyjątkiem są przenosiny Petera Ljunga do spadkowicza z Rzeszowa.

Prognozy? Tym razem wiele osób wskazuje Spartan na czarnego konia zbliżających się wielkimi krokami rozgrywek. Wszystko zależeć będzie od formy żużlowców drugiej linii – wspomnianego wcześniej Juricy Pavlicia, a także gorzowianina – Zbigniewa Sucheckiego. Formacja młodzieżowa z Patrykiem Malitowskim na czele to jedna wielka niewiadoma. Nie ma co wróżyć z fusów, wszystko zweryfikuje tor. Można jednak śmiało stwierdzić, iż z tak solidnie prezentującą się drużyną, wrocławianie tanio skóry nie sprzedadzą.

Skład Sparty Wrocław:

Seniorzy:
Tai Woffinden
Troy Batchelor
Jurica Pavlic
Maciej Janowski
Tomasz Jędrzejak
Zbigniew Suchecki

Juniorzy:
Patryk Malitowski
Patryk Dolny
Mike Trzesiok

Menedżer: Piotr Baron

Udostępnij