Matej Zagar zajął trzecie miejsce w Grand Prix Czech na praskiej Markecie. Startujący po kontuzji Krzysztof Kasprzak nie awansował do półfinału zajmując ostatecznie dziewiątą pozycję.

Krzysztof Kasprzak powrócił do ścigania po ponad dwutygodniowej przerwie, która spowodowana była kontuzją kolana. Kapitan Stali Gorzów startował już w pierwszej gonitwie czeskiego turnieju w Pradze. Za rywali miał m.in. Jarosława Hampela i Nielsa Kristiana Iversena. Dobrze spod taśmy wyszedł Duńczyk, natomiast Kasprzak startował z najbardziej zewnętrznego pola i na dojeździe do pierwszego wirażu, był zdecydowanie z tyłu. Reprezentant Polski już na przeciwległej prostej wyprzedził Hampela i próbował jeszcze minąć Andreasa Jonssona. Ostatecznie Krzysztof Kasprzak przywiózł na metę jeden punkt.

Na torze w Pradze nie działo się zbyt wiele. Na dystansie tworzyły się duże odległości między poszczególnymi zawodnikami, liczył się przede wszystkim moment startowy.

Turniej dobrze rozpoczął Matej Zagar. Słoweniec rozpoczął od zdobycia dwóch punktów, przyjeżdżając za plecami Hancocka. Matej startował także w kolejnej gonitwie, w której odniósł pewne zwycięstwo. Za jego plecami przyjechał Iversen. Duńczyk w swoim trzecim starcie, po skutecznej akcji na wyjściu z pierwszego wirażu minął Amerykanina i przywiózł pewne trzy punkty.

W siódmym wyścigu doszło do bardzo groźnego wypadku. Bardzo dobrze wystartował Vaclav Milik, ale na szczycie pierwszego łuku, czeski żużlowiec został wypchnięty przez rywala i wjechał w Jarosława Hampela. Polak najpierw uderzył o tor, a następnie z impetem wpadł w dmuchaną bandę. „Mały” długo leżał na torze, ale ostatecznie wstał o własnych siłach.

W biegu dwunastym pod taśmą stanęli dwaj żużlowcy Stali Gorzów: Matej Zagar i Krzysztof Kasprzak. „Kasper” wyjechał do tego wyścigu na nowym motocyklu. Reprezentant Polski bardzo dobrze wyszedł spod taśmy, po czym wyniósł się pod bandę. Kasprzak na tyle napędził się na przeciwległej prostej, że wyprzedził słoweńskiego kolegę z zespołu. Zagar do ostatnich metrów ścigał kapitana Stali, ale Krzysztof Kasprzak ostatecznie przywiózł ważne zwycięstwo. Po zakończonym wyścigu, Krzysztof wyraźnie trzymał się za lewe kolano, a w parku maszyn widać było jak ewidentnie cierpiał z powodu bólu.

„W gazie” był Niels Kristian Iversen. Po małej wpadce w czwartej serii startów, gdzie Duńczyk przywiózł jedynkę, w gonitwie siedemnastej „PUK” był zdecydowanie najlepszy zostawiając za sobą m.in. swojego rodaka Nickiego Pedersena. Tym zwycięstwem, Iversen zapewnił sobie awans do półfinału czeskiego turnieju.

Mimo ambitnej walki, Krzysztof Kasprzak w swoim ostatnim wyścigu jechał na końcu stawki, co wykorzystał Chris Holder. Australijczyk wygrał swój bieg, dzięki czemu awansował do półfinału. Kapitan Stali Gorzów zajął ostatecznie dziewiąte miejsce.

Do półfinału awansowali dwaj pozostali żużlowcy Stali Gorzów: Matej Zagar oraz Niels Kristian Iversen. Słoweniec startował w pierwszym półfinale, w którym na przeciwległej prostej na pierwszym okrążeniu wyprzedził Darcy’ego Warda. Zagar pewnie awansował do finału, a Australijczyka na dystansie wyprzedził także Nicki Pedersen. Do Słoweńca nie dołączył jednak Niels Kristian Iversen, który zajął trzecią pozycję w półfinale.

W finale Matej Zagar startował z trzeciego, korzystnego pola. Słoweniec na dojeździe do pierwszego wirażu, zajmował ostatnią pozycję. Jednak już na drugim łuku, Matej wyprzedził Pedersena zajmując ostatecznie trzecie miejsce w turnieju.

Grand Prix w Pradze wygrał podobnie jak przed rokiem Tai Woffinden, który został nowym liderem całego cyklu. Matej Zagar awansował na piąte miejsce w generalnej klasyfikacji Indywidualnych Mistrzostw Świata, natomiast Krzysztof Kasprzak spadł na szóstą pozycję.
Kolejny turniej cyklu Grand Prix odbędzie się 14 czerwca w szwedzkiej Malilli.

Wyniki:
1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 18 (3,3,1,2,3,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Greg Hancock (USA) – 12 (3,0,2,3,0,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Matej Zagar (Słowenia) – 16 (2,3,2,3,2,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Nicki Pedersen (Dania) – 10 (2,2,3,0,1,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Darcy Ward (Australia) – 16 (3,3,3,3,3,1)
6. Niels Kristian Iversen (Dania) – 13 (3,2,3,1,3,1)
7. Chris Holder (Australia) – 8 (1,3,1,0,3,0)
8. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 8 (1,0,2,3,2,0)
9. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 7 (1,1,3,2,0)
10. Andreas Jonsson (Szwecja) – 7 (2,0,2,2,1)
11. Martin Smolinski (Niemcy) – 6 (2,1,0,1,2)
12. Chris Harris (Wielka Brytania) – 6 (d,1,1,2,2)
13. Kenneth Bjerre (Dania) – 4 (1,2,0,1,0)
14. Troy Batchelor (Australia) – 3 (0,w,1,1,1)
15. Vaclav Milik (Czechy) – 2 (0,2,0,0,0)
16. Jarosław Hampel (Polska) – 2 (0,1,0,d,1)
17. Zdenek Holub (Czechy) – NS
18. Michal Skurla (Czechy) – NS

Bieg po biegu:
1. Iversen, Jonsson, Kasprzak, Hampel
2. Woffinden, Pedersen, Bjerre, Harris (d/s)
3. Ward, Smolinski, Lindgren, Batchelor
4. Hancock, Zagar, Holder, Milik
5. Zagar, Iversen, Harris, Lindgren
6. Holder, Bjerre, Smolinski, Jonsson
7. Woffinden, Milik, Hampel, Batchelor (w/su)
8. Ward, Pedersen, Kasprzak, Hancock
9. Iversen, Hancock, Batchelor, Bjerre
10. Ward, Jonsson, Harris, Milik
11. Pedersen, Lindgren, Holder, Hampel
12. Kasprzak, Zagar, Woffinden, Smolinski
13. Ward, Woffinden, Iversen, Holder
14. Zagar, Jonsson, Batchelor, Pedersen
15. Hancock, Harris, Smolinski, Hampel (d4)
16. Lindgren, Kasprzak, Bjerre, Milik
17. Iversen, Smolinski, Pedersen, Milik
18. Woffinden, Lindgren, Jonsson, Hancock
19. Ward, Zagar, Hampel, Bjerre
20. Holder, Harris, Batchelor, Kasprzak
Półfinały:
21. Zagar, Pedersen, Ward, Holder
22. Woffinden, Hancock, Iversen, Lindgren
Finał:
23. Woffinden, Hancock, Zagar, Pedersen

Wyniki za: SportoweFakty.pl

Autor: Maciej Gaj

Udostępnij