W miniony weekend w Poznaniu rozgrywany był finałowy turniej PLFA J-8 w futbolu amerykańskim. Juniorzy Stali Gorzów byli o krok od medalu, przegrywając w meczu o trzecie miejsce z Kraków Kings.

W sobotę otwieraliśmy turniej spotkaniem z gospodarzami – Patriotami Poznań. Był to o tyle ważny pojedynek, że zwycięstwo dawało możliwość walki w strefie medalowej. Miejscowi nie sprzedali łatwo skóry, ale gorzowianie świetnie spisywali się w defensywie. Zagrywki ofensywne również dobrze wychodziły, co dało prowadzenie 14:6 po pierwszej połowie. Dzieła zniszczenia dopełniono w drugich dwunastu minutach. W trzeciej kwarcie obyło się bez punktów, ale „żółto-niebiescy” wciąż mieli przewagę, którą udokumentowali w czwartej części gry za sprawą Marcina Niewiarowskiego. Nasz quarterback chwycił świetne podanie od kolegi w polu punktowym. Patrioci naciskali do samego końca, a piłka co chwilę zmieniała właścicieli. Poznaniakom nie udało się już jednak zdobyć punktów i Stal znalazła się w półfinale. Tam czekali już gracze Bielawy Owls, którzy ograli naszych grupowych rywali – Gryfitów Szczecin – 38:6.

Spotkanie z „Sowami” odbyło się po nieco ponad dwugodzinnej przerwie, podczas której zespół opracowywał taktykę, a także przyglądał się innym meczom. W międzyczasie jednak do szpitala udać się musiał Maciej Lasik, który narzekał na bóle brzucha. W pozostałej części turnieju już nie zagrał. Strata ta okazała się dość mocna. Zawodnicy z Gorzowa opadli z sił i nie radzili sobie z atakami bielawian, którzy przebijali się środkiem po rozpoczęciu akcji. Na przerwę schodziliśmy ze stratą 14 punktów i nadziejami na odrobienie tego. Rzeczywistość była jednak brutalna. Gracze Owls byli szybsi, dołożyli trzecie przyłożenie i przypieczętowali awans do finału.

Przed pojedynkiem o brązowy medal gorzowianie mogli odpocząć. Mecze o poszczególne miejsca odbywały się w niedzielę. Warsaw Eagles zrezygnowali jednak z walki o siódmą lokatę, oddając ją Gryfitom Szczecin przez walkower. Później gospodarze mocno musieli się namęczyć z Angels Toruń. Dopiero dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie. Krótko po godzinie 12:30 ruszył zaś mecz Stali Gorzów z Kraków Kings, którzy dzień wcześniej ponieśli porażkę z późniejszymi zwycięzcami turnieju – Panthers Wrocław.

„Żółto-niebiescy” zaliczyli znakomite otwarcie meczu. Dzięki znakomitej dyspozycji Marcina Niewiarowskiego, jego dwóm przyłożeniom i jednemu innego naszego zawodnika po sześciu minutach prowadziliśmy 20:0. „Królewscy” szybko się jednak przebudzili i na przerwę zespoły schodziły przy stanie 20:16. Wszystko rozstrzygało się w ostatniej kwarcie. Gorzowianie popełnili jednak błąd. Mieli czwartą próbę, ale nie zdecydowali się na odkopnięcie piłki, mimo dość bliskiej odległości do własnego pola punktowego. Rywale z tego skorzystali i zdobyli touchdown. Stalowcy do końca jeszcze atakowali, byli w ofensywie kilkanaście jardów od pola krakowian, ale nie zdołali przekroczyć linii. Ostatecznie przegrali 20:22 i tym samym nie powtórzyli zeszłorocznego wyniku, lądując tuż za podium. Zdecydowanie zabrakło sił, a trener Emil Mikuła nie miał zbyt szerokiej ławki do dyspozycji. Był jednak dumny ze swoich graczy, z których wielu będzie tworzyć drużynę w premierowym sezonie PLFA J-11 we wrześniu, a w przyszłości trzon seniorskiego zespołu.

Po dość zaciętym pojedynku zwycięzcami PLFA J-8 zostali faworyci zawodów, czyli Panthers Wrocław, którzy wygrali z Bielawą Owls 12:6. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w końcówce.

Wkrótce opublikujemy rozmowę z trenerem naszej ekipy.

Komplet wyników:

Sobota 20.06.2015

mecz 1.: Patrioci Poznań – Stal Gorzów 6:20 (6:6, 0:8, 0:0, 0:6)
mecz 2.: Gryfici Szczecin – Bielawa Owls 6:38 (0:14, 0:12, 0:0, 6:12)
mecz 3.: Panthers Wrocław – Angels Toruń 27:8 (0:0, 20:0, 0:8, 7:0)
mecz 4.: Kraków Kings – Warsaw Eagles 36:28 (10:0, 6:6, 6:8, 14:14)
repasaż 1.: Gryfici Szczecin – Patrioci Poznań 6:12 (6:12, 0:0, 0:0, 0:0)
repasaż 2.: Angels Toruń – Warsaw Eagles 34:12 (18:0, 8:6, 0:6, 8:0)
półfinał 1.: Bielawa Owls – Stal Gorzów 20:0 (0:0, 14:0, 6:0, 0:0)
półfinał 2.: Panthers Wrocław – Kraków Kings 34:0

Niedziela 21.06.2015

O 7. miejsce: Gryfici Szczecin – Warsaw Eagles 20:0 (walkower)
O 5. miejsce: Angels Toruń – Patrioci Poznań 14:20 (0:0, 6:14, 0:0, 8:0, 0:6 – dogrywka)
O brąz: Stal Gorzów – Kraków Kings 20:22 (20:0, 0:16, 0:0, 0:6)
O mistrzostwo: Panthers Wrocław – Bielawa Owls 12:6 (0:0, 0:0, 6:0, 6:6)