Debiutanckie zawody cyklu Grand Prix w Horsens wygrał Peter Kildemand. Matej Zagar, stanął na drugim stopniu podium. Turniej na jednodniowym torze obfitował w wiele ciekawych wyścigów.

 

W inauguracyjnym wyścigu, Krzysztof Kasprzak po dobrym starcie z wewnętrznego pola, został zamknięty przez Nickiego Pedersena, a następnie musiał bronić się przed atakami Grega Hancocka. Reprezentant Polski obronił się przed atakami Amerykanina i zdobył bardzo ważne dwa punkty. Zawody w Horsens słabiej rozpoczęli Matej Zagar i Niels Kristian Iversen. Słoweniec po słabym starcie, na wyjściu z pierwszego łuku minął Jonssona i mimo, że był szybki na trasie, nie potrafił wyprzedzić jadących z przodu Australijczyków. Mijanek w pierwszych czterech odsłonach duńskiego turnieju było niewiele.

 

W piątej gonitwie, Kasprzak nie liczył się w walce o punkty już po starcie. Kapitalną akcję na przeciwległej prostej pierwszego okrążenia przeprowadził Maciej Janowski. Polak jazdą pod bandą wyprzedził wszystkich rywali, uzyskując bezpieczną przewagę, która dała pewne zwycięstwo. Zaczęło się ściganie w Horsens.

 

W biegu ósmym, zamieszanie trójki zawodników wykorzystał Matej Zagar. Słoweniec jadąc na czwartej pozycji, pojechał po zewnętrznej części toru i w podobnie jak Janowski objął prowadzenie, którego nie oddał przez cztery okrążenia.

 

W wyścigu inaugurującym trzecią serię startów, pod taśmą startową pojawiła się trójka zawodników Stali Gorzów. Niels Kristian Iversen przesiadł się na inny motocykl, co zaowocowało bardzo dobrym startem i zwycięstwem w nienagannym stylu. Kasprzak jadący początkowo na trzeciej pozycji, na wejściu w drugi wiraż ostro zaatakował Zagara, którego wywiózł pod bandę. Słoweniec miał małe problemy z Michelsenem, ale Słoweńcowi udało się przywieźć do mety jedno „oczko”.

 

W gonitwie szesnastej, Janowski na wejściu w pierwszy łuk wywiózł nieco Iversena na zewnętrzną część toru, do którego zbliżył się Harris. Duńczyk odjechał Brytyjczykowi i zbliżył się do „Magica”. Janowski zablokował atak Nielsa na wejściu w drugi wiraż wygrywając wyścig ze sporą przewagą. Start w biegu siedemnastym wygrał Krzysztof Kasprzak i jazdą przy krawężniku objął prowadzenie. Natomiast na wejściu w drugi wiraż, zawodnik gorzowskiej Stali zanotował defekt.

 

Fatalny karambol miał miejsce w wyścigu osiemnastym. Peter Kildemand na wyjściu z pierwszego wirażu poszerzył tor jazdy do zewnętrznej części toru, zczepiając się z motocyklem Nickiego Pedersena. Nieszczęśliwie w tym samym momencie, pod bandą jechał Matej Zagar, w którego uderzyła maszyna Duńczyka. Słoweniec odbił się od płotu i upadł na tor. Zagar po dłuższej chwili podniósł się z toru o własnych siłach, trzymając się za lewy nadgarstek. Powtórka wyścigu odbyła się w pełnej obsadzie. W niej, dobry start Janowskiego, ale za jego plecami szalał Kildemand. Duńczyk przez dwa okrążenia nękał atakami Polaka, ale na mecie lepszy był „Magic”. Zagar jechał daleko z tyłu.

 

Ciekawa sytuacja miała miejsce w wyścigu dwudziestym. Zacięta walka przez cztery okrążenia pomiędzy Michelsenem, a Jonssonem. Młody Duńczyk na prostej startowej nie zostawił Szwedowi miejsca pod bandą. Podrażniony Andreas, na wejściu w ostatni wiraż czwartego okrążenia odbił drugie miejsce. Po zakończeniu gonitwy, doszło między zawodnikami do ostrej wymiany zdań. Do półfinału awansował tylko Matej Zagar.

 

W pierwszej odsłonie pierwszego półfinału, bardzo dobry start Janowskiego, który objął prowadzenie. Napędzający się po szerokiej Zagar, na wejściu w drugi wiraż znalazł się za plecami Polaka, ale w tym samym momencie, upadł jadący na ostatnim miejscu Holder, który został wykluczony. W powtórce, Janowski dobrze wystartował, ale na drugim okrążeniu wyprzedził go Woffinden. Na ostatnim łuku trzeciego okrążenia, Janowski wpadł w nierównośc na torze i z trudem opanował motocykl. Reprezentanta Polski dogonił Matej Zagar. Słoweniec na wejściu w kolejny wiraż na ostatnim okrążeniu, lekko wywiózł Maćka, który upadł na tor i decyzją arbitra został wykluczony. Wyniki wyścigu zostały zaliczone, kosztem upadku Janowskiego, do finału awansował Słoweniec.

 

W pierwszej odsłonie wielkiego finału, znakomicie spod taśmy wyszedł Zagar. Na wejściu w drugi łuk pierwszego okrążenia, Woffinden wjechał z impetem w Kildemanda powodując upadek Duńczyka. Brytyjczyk przy wielkiej euforii miejscowej publiczności, został wykluczony z powtórki. W niej, lepiej pierwszy wiraż rozegrał Peter Kildemand, który niezagrożony pognał do mety po zwycięstwo. Jadący na trzeciej pozycji Zagar, ambitnie atakował Michaela Jepsena Jensena i na ostatnim okrążeniu minął Duńczyka. Zwycięstwo Kildemanda było jego pierwszym w cyklu Grand Prix.

 

Wyniki:
1. Peter Kildemand (Dania) – 14 (3,0,w,3,2,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Matej Zagar (Słowenia) – 12 (1,3,1,3,0,2,2) + 2. miejsce w finale
3. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 13 (1,2,3,1,3,2,1) + 3. miejsce w finale
4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 11 (2,2,1,0,3,3,w) + wykluczenie w finale
5. Maciej Janowski (Polska) – 12 (1,3,2,3,3,w)
6. Jason Doyle (Australia) – 12 (3,1,3,2,2,1)
7. Chris Holder (Australia) – 10 (3,2,2,1,2,w)
8. Nicki Pedersen (Dania) – 7 (3,w,0,3,1,0)
9. Andreas Jonsson (Szwecja) – 7 (0,3,1,1,2)
10. Greg Hancock (USA) – 7 (1,1,0,2,3)
11. Niels Kristian Iversen (Dania)7 (0,1,3,2,1)
12. Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 7 (2,2,1,1,1)
13. Mikkel Michelsen (Dania) – 6 (0,3,0,2,1)
14. Troy Batchelor (Australia) – 6 (2,1,3,0,0)
15. Krzysztof Kasprzak (Polska)4 (2,0,2,0,d)
16. Chris Harris (Wielka Brytania) – 2 (0,0,2,0,0)

17. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania) – NS
18. Anders Thomsen (Dania) – NS

 

Bieg po biegu:
1. Pedersen, Kasprzak, Hancock, Harris
2. Kildemand, Woffinden, Jensen, Iversen
3. Doyle, Jonasson, Janowski, Michelsen
4. Holder, Batchelor, Zagar, Jonsson
5. Janowski, Woffinden, Batchelor, Kasprzak
6. Jonsson, Jonasson, Iversen, Pedersen (w/u)
7. Michelsen, Holder, Hancock, Kildemand
8. Zagar, Jensen, Doyle, Harris
9. Iversen, Kasprzak, Zagar, Michelsen
10. Doyle, Holder, Woffinden, Pedersen
11. Jensen, Janowski, Jonsson, Hancock
12. Batchelor, Harris, Jonasson, Kildemand (w/u)
13. Kildemand, Doyle, Jonsson, Kasprzak
14. Pedersen, Michelsen, Jensen, Batchelor
15. Zagar, Hancock, Jonasson, Woffinden
16. Janowski, Iversen, Holder, Harris
17. Jensen, Holder, Jonasson, Kasprzak (d4)
18. Janowski, Kildemand, Pedersen, Zagar
19. Hancock, Doyle, Iversen, Batchelor
20. Woffinden, Jonsson, Michelsen, Harris

 

Półfinały:
21. Woffinden, Zagar, Janowski (w/u), Holder (w/u)
22. Kildemand, Jensen, Doyle, Pedersen

 

Finał:
23. Kildemand, Zagar, Jensen, Woffinden (w/su)

 

Relacja na postawie: Canal + HD

Udostępnij