Pierwsza seria startów rozpoczęła udane występy Stalowców. W inaugurującym zawody biegu, Niels Kristian Iversen, niesiony gromkim dopingiem rodzimej publiczności, przywiózł do mety dwa punkty. Po drugim biegu, ten sam rezultat zapisał przy swoim nazwisku Bartosz Zmarzlik: na pierwszym wirażu Hancock założył się na Zmarzlika, na drugim, zawodnika Stali Gorzów, na chwilę wyprzedził Thomsen, ale już po chwili gorzowski junior wrócił na drugie miejsce, z którego do ostatnich metrów walczył o biegowe zwycięstwo. Trzeci wyścig zawodów, z udziałem Mateja Zagara, musiał zostać powtórzony z powodu nierównego startu Piotra Pawlickiego. Ten incydent nie wpłynął jednak negatywnie na koncentrację Słoweńca, który w pięknym stylu zwyciężył bieg. Piotr Pawlicki dojechał na ostatniej pozycji – niestety, nieudany początek zawodów w wykonaniu polskiego zawodnika.

 

Druga seria startów to problemy Bartosza Zmarzlika z powodu przegranego startu, jednak sportowy upór i wola walki tego młodego zawodnika pozwoliły mu wywalczyć jeden cenny punkt. Bieg szósty mógł być prawdziwym świętem dla polskich kibiców, a okazał się niezwykle pechowy dla jadącego w niebieskim kasku Piotra Pawlickiego, który przez prawie cały wyścig prowadził z Maciejem Janowskim, jednak na ostatnim okrążeniu, po problemach z opanowaniem maszyny, spadł na ostatnią pozycję. Pomimo walki z Nielsem Kristianem Iversenem, nie zdołał mu odebrać punktu w tym wyścigu. Doskonałą dyspozycję w zawodach w Danii potwierdził Matej Zagar, który zwyciężył swój drugi bieg i po dwóch seriach był jednym z dwóch niepokonanych zawodników.

 

Dobra passa Mateja Zagara zakończyła się jednak w trzeciej serii startów. Słoweniec, broniący na co dzień barw Stali Gorzów, w siódmym wyścigu dnia, przyjechał do mety na ostatniej pozycji. Trzeci start Bartosza Zmarzlika i pierwsze upragnione zwycięstwo biegowe: Pedersen na pierwszym wirażu nie dał rywalom szans i objął prowadzenie. Jednak już na drugim wirażu receptę na wyprzedzenie Duńczyka znalazł Zmarzlik. Polak powiększał przewagę nad rywalami, a Pedersen skupił się na odpieraniu ataków Iversena. Na wejściu w pierwszy łuk czwartego okrążenia Pedersen zaliczył upadek, po którym drugi z reprezentantów Stali Gorzów, Niels Kristian Iversen, został wykluczony. Bieg, pomimo przerwania, został zaliczony, bowiem zdarzenie miało miejsce na czwartym okrążeniu.

 

Czwarta seria startów nie przyniosła przebudzenia Mateja Zagara, który przywiózł niestety kolejne zero i nie dopisał tym samym punktów do swojego dorobku. Powodów do radości dla kibiców Stali Gorzów przysporzył za to Niels Kristian Iversen, który zwyciężył pierwszy bieg w zawodach, co przez miejscowych kibiców zostało odebrane z wielkim entuzjazmem. Wyścig piętnasty i druga powtórka z powodu nierównego startu – ponownie za sprawą Piotra Pawlickiego. W powtórce zawodnik Unii Leszno zdobył swoje pierwsze punkty tych zawodów i zapisał dwa oczka przy swoim nazwisku. Nieudany start zaliczył niestety Bartosz Zmarzlik, który na trasie zdołał wywalczyć tylko jeden punkt.

 

Ostatnia seria przed półfinałami to tylko jeden punkt startującego w swoim kraju Nielsa Kristiana Iversena. W dwudziestym biegu, jadący na pierwszym łuku po szerokiej Woffinden, przedarł się na prowadzenie. Na następnym okrążeniu w tym samym miejscu manewr ten powtórzył Zagar, który wyprzedził obu Polaków. Bartosz Zmarzlik przyjechał do mety na ostatnim miejscu i tym samym zakończył swój start w Grand Prix Danii.

 

Pierwszy półfinał: Hancock wygrał start, ale na wyjściu z pierwszego łuku wyprzedził go Holder. Na wejściu w drugi wiraż upadek zanotował Lindbaeck. Szwed o własnych siłach wrócił do parku maszyn, jednak został wykluczony z powtórki. W drugiej odsłonie tego biegu na drugim łuku, jadący po szerokiej Holder, wyprzedził Hancocka. Australijczyk wygrał z dużą przewagą. Amerykanin na przeciwległej prostej ostatniego okrążenia popełnił błąd. Z wyjścia z pierwszego łuku pociągnęło mu motocykl, odbił się od bandy i uratował się przed upadkiem. Błąd ten wykorzystał Pedersen, który przedarł się na drugą lokatę.

 

Drugi półfinał również musiał zostać powtórzony, powodem jednak nie był upadek zawodnika, a nierówny start. W drugim podejściu doskonale pojechał Maciej Janowski, który prowadzenie obronił do samego końca i wywalczył pierwszy finał w tym roku. Matej Zagar przywiózł zero punktów, tym samym do finału nie zdołał awansować żaden z żółto-niebieskich zawodników.

 

W finale upadek na pierwszym łuku zaliczyli Woffinden i Pedersen. Duńczyka pociągnęło na łuku i musiał się ratować przed wpadnięciem w bandę. Pedersen w dodatku zajechał drogę Woffindenowi i obaj zawodnicy upadli, na szczęście prędkość była niewielka i obaj zawodnicy do parku maszyn wrócili o własnych siłach. Z powtórki wykluczony został Pedersen. Druga odsłona finałowego biegu w Danii należała do Macieja Janowskiego. Polak stoczył walkę z Holderem. Janowski odpierał ataki Australijczyka i odniósł zwycięstwo w Horsens! Polscy kibice mogli cieszyć się z dźwięków Mazurka Dąbrowskiego w Danii.

 

Wyniki:
1. Maciej Janowski (Polska) - 16 (2,3,1,3,1,3,3) – 1. miejsce w finale
2. Chris Holder (Australia) - 13 (1,0,3,1,3,3,2) – 2. miejsce w finale
3. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 15 (1,3,3,2,3,2,1) – 3. miejsce w finale
4. Nicki Pedersen (Dania) - 10 (2,1,2,2,1,2,w) – wykluczony w finale
5. Greg Hancock (USA) - 14 (3,2,3,3,2,1)
6. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 10 (3,3,2,1,1,w)
7. Matej Zagar (Słowenia) - 8 (3,3,0,0,2,0)
8. Andreas Jonsson (Szwecja) - 8 (0,2,2,3,0,1)
9. Jason Doyle (Australia) - 7 (3,1,1,0,2)
10. Peter Kildemand (Dania) - 7 (0,2,1,1,3)
11. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 7 (2,1,3,1,0)
12. Niels Kristian Iversen (Dania) - 7 (2,1,w,3,1)
13. Piotr Pawlicki (Polska) - 5 (0,0,0,2,3)
14. Anders Thomsen (Dania) - 5 (1,2,0,2,0)
15. Chris Harris (Wielka Brytania) - 4 (0,0,2,u,2)
16. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 2 (1,w,1,0,0)

17. Mikkel Bech (Dania) - NS
18. Mikkel Michelsen (Dania) - NS

 

Bieg po biegu:
1. Lindbaeck, Iversen, Woffinden, Jonsson
2. Hancock, Zmarzlik, Thomsen, Harris
3. Zagar, Pedersen, Holder, Pawlicki
4. Doyle, Janowski, Lindgren, Kildemand
5. Lindbaeck, Kildemand, Zmarzlik, Holder
6. Janowski, Hancock, Iversen, Pawlicki
7. Zagar, Jonsson, Doyle, Harris
8. Woffinden, Thomsen, Pedersen, Lindgren (w)
9. Hancock, Lindbaeck, Lindgren, Zagar
10. Zmarzlik, Pedersen, Doyle, Iversen (w)
11. Holder, Jonsson, Janowski, Thomsen
12. Woffinden, Harris, Kildemand, Pawlicki
13. Janowski, Pedersen, Lindbaeck, Harris (u)
14. Iversen, Thomsen, Kildemand, Zagar
15. Jonsson, Pawlicki, Zmarzlik, Lindgren
16. Hancock, Woffinden, Holder, Doyle
17. Pawlicki, Doyle, Lindbaeck, Thomsen
18. Holder, Harris, Iversen, Lindgren
19. Kildemand, Hancock, Pedersen, Jonsson
20. Woffinden, Zagar, Janowski, Zmarzlik

PÓŁFINAŁ 1: Holder, Pedersen, Hancock, Lindbaeck (w)
PÓŁFINAŁ 2: Janowski, Woffinden, Jonsson, Zagar

FINAŁ: Janowski, Holder, Woffinden, Pedersen (w)

 

sędzia: Jesper Steentoft

wyniki za: nc+

Udostępnij