Edward Jancarz – ikona gorzowskiego speedway’a, który zapisał się na kartach historii jako jeden z najlepszych polskich żużlowców. Sześciokrotnie stawał na podium Indywidualnych Mistrzostw Polski, z kolei na arenie międzynarodowej aż dziesięciokrotnie miał okazję uczestniczyć w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata

Przez całą długą karierę sportową związany był ze swoim macierzystym klubem – Stalą Gorzów. Karierę zakończył, organizując w Gorzowie Wielkopolskim turniej pożegnalny w 1986 roku.

Zmarł 11 stycznia 1992 roku. Jego imię nosi gorzowski stadion żużlowy oraz jedna z gorzowskich ulic. Jancarz jest także pierwszym żużlowcem na świecie, któremu postawiono pomnik. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w grudniu 2005 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Dla uczczenia pamięci tego znakomitego zawodnika, od roku 1992 organizowany jest turniej memoriałowy. Jego pierwszym zwycięzcą został multimedalista rozgrywek żużlowych – Hans Nielsen. Na liście triumfatorów memoriału znajdują się także nazwiska takich zawodników jak: Tomasz Gollob, Gary Havelock, Joe Screen, Leigh Adams czy Rune Holta. Chociaż memoriał nie odbywał się regularnie – to cieszył się prestiżem – startowali w nim czołowi żużlowcy.

 

Zachęcamy bardzo gorąco do zapoznania się z naszą ofertą, wsparcia imprezy oraz do uczestnictwa w wydarzeniu historycznym, tak ważnym dla naszego Miasta i sportu jakim jest speedway.

 


memoriał

 

POBIERZ OFERTĘ

Udostępnij