8 i 9 września do Wawrowa ponownie zawitają rozgrywki miniżużlowe. W piątek rozegrane zostaną zawody indywidualne, które zaplanowano na godzinę 16:00. W sobotę zaś zmagania drużynowe rozpoczną się o godzinie 10:00.

Zasady meczowe

W zawodach indywidualnych w klasie 85-140 cc stosuje się formę znaną, z chociażby Nice Cupu. Mini żużlowcy podzieleni są na 2 grupy. W ramach każdej z nich rozgrywana jest określona ilość biegów – w tym wypadku po 13. Z każdej grupy do wielkiego finału awansuje 2 dwóch najlepszych zawodników. Tym samym kibice będą świadkami aż 27 biegów.

Sytuacja w mistrzostwach

Do tej pory rozegrano 6 z 7 rund Indywidualnego Pucharu Polski. Sezon byłby już zakończony, lecz w sierpniu odwołano zawody właśnie we Wawrowie. Teraz zatem zaległości zostaną odrobione. Liderem w klasyfikacji mistrzostw jest Mieszko Mudło – zawodnik BTŻ Polonii Bydgoszcz, który uzbierał do tej pory 126 punktów. Podium uzupełniają dwaj mini żużlowcy z Rybnika – Krzysztof Harendarczyk (112) i Franciszek Szczyrba (108). Szansę na włączenie się do walki o medale ma także częstochowianin Jakub Plutowski. Zawodnik Włókniarza traci do 3. pozycji 8 “oczek”.

Jeśli chodzi o zawodników z Wawrów Stali Gorzów to na ten moment najwyżej sklasyfikowany jest Michał Głębocki. Zajmuje on 15. miejsce w tabeli z dorobkiem 43 “oczek”. William Forstner plasuje się jedną lokatę pod nim. Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że drugi z reprezentantów “Młodej Stali” ominął kilka rund ze względu na kontuzję. 21. jest zaś Marcel Zwierzyński, który kilka tygodni temu pozytywnie zdał egzamin na licencję.

Trzech młodych Stalowców

Ośrodek w Wawrowie ma wielu wspaniałych absolwentów. Są nimi m.in. Krzysztof Cegielski, Bartosz Zmarzlik, Mateusz Bartkowiak czy też Adrian Cyfer. Można wręcz powiedzieć, że tytuł słynnej powieści “Jak hartowała się Stal” idealnie wpisuje się w szkolenie żużlowców znad Warty. W ich ślady z pewnością będą pójść obecni mini żużlowcy. W zawodach w ten weekend ujrzymy wspomnianych już wyżej Michała Głębockiego i Marcela Zwierzyńskiego. Dołączy do nich William Forstner, który w piątek będzie rezerwowym, a w sobotę wraz z tą dwójką wystartuje w drużynówce. Podopieczni Pawła Parysa w sezonie 2023 startowali w wielu rodzajach zawodów i za każdym razem notowali bardzo dobre wyniki.

Słów kilka o rywalizacji drużynowej

Drugiego dnia zostanie zakończone zmagania w formie zespołowej. W sezonie 2023 w rywalizacji tej bierze udział po 7 ekip. Za wygranie turnieju zwycięzca otrzymuje 6 punktów, 2. miejsce premiowane jest 5 “oczkami” itd., aż do 7. lokaty, która nie jest punktowana. Kluby do tej rywalizacji wystawiają 3 zawodników z opcją zgłoszenia jednego rezerwowego.

Zasady klasyfikacji generalnej i po danej rundzie

Jeżeli dwie lub więcej drużyn ukończą rundę DMP 85-140 cc z taką samą sumą punktów biegowych, klasyfikuje się je na tych samych miejscach, np.I – II, II – III – IV, itd. Wówczas dzieli się równo pomiędzy drużynami sumę punktów meczowych za zajęte miejsca.

W przypadku remisu w tabeli pod kątem punktów meczowych po wszystkich rundach rozgrywa się bieg dodatkowy. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie pozycji na podium.

W sezonie 2023 w tych rozgrywkach żużlowcy Wawrów Stali Gorzów zajmują 5. pozycję z dorobkiem 12 punktów meczowych. Tracą oni zaledwie jedno “oczko” do reprezentantów Włókniarza Częstochowa. Mini żużlowcy z Wawrowa w DMP otarli się 2-krotnie o podium. Czy przed własną publicznością uda im się zakończyć zawody w czołowej trójce? Przekonamy się o tym już niebawem.

Udostępnij