Sezon żużlowy w Žarnovicy został zakończony. W sobotę rozegrano tradycyjny Puchar Przyjaźni, a w niedzielę finał 1. ligi czeskiej. W tych drugich zawodach wystartował Martin Vaculik. Słowak zdołał w całym turnieju zdobyć komplet punktów, a ponadto w biegu dodatkowym przypieczętował wygraną w całych zawodach drużynie SC Žarnovica.

Bohater zapowiedziany hucznie

Martin Vaculik od kilku dni jest na ustach sympatyków sportu ze Słowacji. Kapitan ebut.pl Stali Gorzów w tym roku został pierwszym żużlowcem ze swojego kraju, który wywalczył medal w zawodach indywidualnych mistrzostw świata. Oficjalna strona promująca te zawody w Žarnovicy, tak zapowiadała przybycie Vaculika na ostatnie zawody w sezonie.

Żużlowy weekend nabrał nowego znaczeniu, po sobotnim sukcecie Martina Vaculíka. Martin przyjedzie w niedzielę, aby podziękować swoim kibicom w Žarnovicy za wsparcie i aby zakończyć ten wspaniały sezon. Zawody w niedzielę rozpoczną się o godzinie 14:00. Zanim to nastąpi, będziemy mieli uroczyste gratulacje dla Martina Vaculíka – można było przeczytać na stronie https://www.speedwayclub.sk.

Zgodnie z przewidywaniami tłumy kibiców przyszły, aby przywitać 33-latka. Po spotkaniu z kibicami, gdzie fani mogli zdobyć autograf Vaculika, nadszedł czas zawodów.

Absolutna dominacja Słowaka

W finale 1. ligi czeskiej brało udział 5 klubów. SPT Profil Team Kopřivnice, AK Markéta Praha i AMK ZP Pardubice to drużyny z Czech. 2 pozostałe drużyny zaś były ze Słowacji i Słowenii. Mowa tu o ekipach SC Žarnovica i AMD Krško. W kadrze każdej z drużyn znalazło się maksymalnie 4 zawodników. W przypadku reprezentantów gospodarzy wystawiono 3 żużlowców. Oprócz Vaculika ekipę z Žarnovicy zasilili Jakub Valkovič i Austriak Sebastian Kössler.Eduard Krčmář również miał startować w ich barwach, lecz Czech odpuścił te zawody po upadku w Slanach.

1. liga czeska stosuje zupełnie inny format rozgrywek, co te znane z polskich zawodów. O ile są to zawody parowe, o tyle każdy rywalizuje ze sobą 2-krotnie. Z racji na to, że jest 5 zespołów, to łącznie w poszczególnym meczu jest 20 biegów. Organizatorzy stosują jednak klasyczną punktację: 3-2-1-0.

Zawody dla SC Žarnovicy rozpoczęli Valkovič i Kössler. Dwójka ta zwyciężyła swój pierwszy bieg w stosunku 5:1. Po 4. pozycji tego drugiego zdecydowano się na to, aby do gry od 3. startu wkroczył Vaculik. 33-latek w każdym biegu był praktycznie nieosiągalny dla swoich rywali. W każdym ze swoich 6 biegów przekraczał linię mety jako 1.Tym samym na koniec części zasadniczej na swoim koncie miał 18 punktów. Dla porównania jego koledzy z drużyny w swoich 9 startach łącznie wywalczyli 11 “oczek”. Choć trzeba tu powiedzieć, że Kössler po upadku w 4. serii startów już więcej nie pojawił się na torze. Para Valkovič-Vaculik drużynowo wygrała zaś tylko 2 biegi.

Po 20 biegach w tabeli zawodów na samym szczycie panował remis. Ekipa z Žarnovicy , jak i ta z Kopřivnic miała na swoim koncie po 29 punktów. Oznaczało to, że fani doczekają się biegu dodatkowego. W nim Vaculik przypieczętował zwycięstwo reprezentantów gospodarzy, gdyż Hynek Štichauer nie był w stanie go wyprzedzić. Niezależnie od poziomu rozgrywek, wygranie 7 biegów w jednych zawodach to fenomenalny wyczyn.

Z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że mistrzostwo za sprawą niesamowitej szarży Nick Škorjy w innym biegu dodatkowym wywalczyła ekipa ze Słowenii. SC Žarnovica zajęła zaś 4. miejsce, wyprzedzając zawodników z Pardubic.

Wyniki

1. SC Žarnovica 29

Jakub Valkovič 3,3,1 ,–,0,2 – 0: 9

Sebastian Kössler, 2,0 – U – – –:2

Martin Vaculík 3,3,3,3,3,3: 18+3

2. SPT Profil Team Kopřivnice 29
Hynek Štichauer 1,–,2,2,–,2,2: 9+2
Josef Franc 2,2,1,–,1,– ,– 2, 8
Jan Macek E – 3,2,1,3,3: 12
Radek Bambuch NS


3. AMD Krško 28
Nick Škorja 2,3.–.–.2.3.3.2: 15
Andrea Battaglia, I,-,–,0, –, –, –,2: 2
Luka Omerzel 2,1: 3
Ričards Ansviesulis, LAT 1,1,2,3,0,1: 8


4. AK Markéta Praha 23
Daniel Klíma 3,2,2,-, –,2,d,,2:11
Vojtěch Šachl 0,–, –, –, 0, –,–,–:0
Adam Bubba Bednář 3,0,3,1,3,1: 11
Michal Baštecký 0,1: 1


5. AMK ZP Pardubice 11
Matouš Kameník 0,–, 3, –, –,0, W: 3
Jaroslav Petrák 1,–,1,–,W, – 1,-: 3
Jan Jeníček 1,0,1,1: 3
Jan Hlačina 0,1,1,0: 2

Bieg po biegu

 1. Valkovič, Kössler, Petrák, Kamenik
 2. Klima, Škorja, Ansviesulis, Šachl
 3. Valkovič,Franc, Štichauer, Kössler
 4. Bednář, Klima, Jeníček, Hlačina
 5. Škorja, Franc, Ansviesulis, Macek
 6. Vaculik, Klima, Valkovič, Bednář
 7. Kamenik, Omerzel, Petrák, Battaglia
 8. Bednář, Štichauer, Franc, Baštecký
 9. Vaculik, Ansviesulis, Omerzel, Kössler (u)
 10. Macek, Štichauer, Hlačina, Jeníček
 11. Ansviesulis, Škorja, Bednář, Šachl
 12. Vaculik, Macek, Franc, Valkovič
 13. Bednář, Klima, Hlačina, Petrák
 14. Škorja, Štichauer, Macek, Ansviesulis
 15. Vaculik, Valkovič, Jeníček, Kamenik
 16. Macek, Štichauer, Bednář, Klima (d)
 17. Škorja, Battaglia, Petrák, Kamenik
 18. Vaculik, Klima, Šachl, Valkovič (ns)
 19. Macek, Franc, Jeníček, Hlačina
 20. Vaculik, Škorja, Ansviesulis, Valkovič

Bieg dodatkowy o wygraną w meczu: Vaculik, Štichauer

Bieg dodatkowy o mistrzostwo: Škorja, Macek

Tabela końcowa 1. ligi czeskiej sezonu 2023:

 1. Krško – 19+5
 2. Kopřivnice – 19+4
 3. Praha – 16
 4. Žarnovica – 16
 5. Pardubice – 5

Wyniki za https://www.speedwaya-z.cz, Plocha Draha Žarnovica

Udostępnij