Sezon żużlowy w Žarnovicy został zakończony. W sobotę rozegrano tradycyjny Puchar Przyjaźni, a w niedzielę finał 1. ligi czeskiej. W tych drugich zawodach wystartował Martin Vaculik. Słowak zdołał w całym turnieju zdobyć komplet punktów, a ponadto w biegu dodatkowym przypieczętował wygraną w całych zawodach drużynie SC Žarnovica.

Bohater zapowiedziany hucznie

Martin Vaculik od kilku dni jest na ustach sympatyków sportu ze Słowacji. Kapitan ebut.pl Stali Gorzów w tym roku został pierwszym żużlowcem ze swojego kraju, który wywalczył medal w zawodach indywidualnych mistrzostw świata. Oficjalna strona promująca te zawody w Žarnovicy, tak zapowiadała przybycie Vaculika na ostatnie zawody w sezonie.

Żużlowy weekend nabrał nowego znaczeniu, po sobotnim sukcecie Martina Vaculíka. Martin przyjedzie w niedzielę, aby podziękować swoim kibicom w Žarnovicy za wsparcie i aby zakończyć ten wspaniały sezon. Zawody w niedzielę rozpoczną się o godzinie 14:00. Zanim to nastąpi, będziemy mieli uroczyste gratulacje dla Martina Vaculíka – można było przeczytać na stronie https://www.speedwayclub.sk.

Zgodnie z przewidywaniami tłumy kibiców przyszły, aby przywitać 33-latka. Po spotkaniu z kibicami, gdzie fani mogli zdobyć autograf Vaculika, nadszedł czas zawodów.

Absolutna dominacja Słowaka

W finale 1. ligi czeskiej brało udział 5 klubów. SPT Profil Team Kopřivnice, AK Markéta Praha i AMK ZP Pardubice to drużyny z Czech. 2 pozostałe drużyny zaś były ze Słowacji i Słowenii. Mowa tu o ekipach SC Žarnovica i AMD Krško. W kadrze każdej z drużyn znalazło się maksymalnie 4 zawodników. W przypadku reprezentantów gospodarzy wystawiono 3 żużlowców. Oprócz Vaculika ekipę z Žarnovicy zasilili Jakub Valkovič i Austriak Sebastian Kössler.Eduard Krčmář również miał startować w ich barwach, lecz Czech odpuścił te zawody po upadku w Slanach.

1. liga czeska stosuje zupełnie inny format rozgrywek, co te znane z polskich zawodów. O ile są to zawody parowe, o tyle każdy rywalizuje ze sobą 2-krotnie. Z racji na to, że jest 5 zespołów, to łącznie w poszczególnym meczu jest 20 biegów. Organizatorzy stosują jednak klasyczną punktację: 3-2-1-0.

Zawody dla SC Žarnovicy rozpoczęli Valkovič i Kössler. Dwójka ta zwyciężyła swój pierwszy bieg w stosunku 5:1. Po 4. pozycji tego drugiego zdecydowano się na to, aby do gry od 3. startu wkroczył Vaculik. 33-latek w każdym biegu był praktycznie nieosiągalny dla swoich rywali. W każdym ze swoich 6 biegów przekraczał linię mety jako 1.Tym samym na koniec części zasadniczej na swoim koncie miał 18 punktów. Dla porównania jego koledzy z drużyny w swoich 9 startach łącznie wywalczyli 11 “oczek”. Choć trzeba tu powiedzieć, że Kössler po upadku w 4. serii startów już więcej nie pojawił się na torze. Para Valkovič-Vaculik drużynowo wygrała zaś tylko 2 biegi.

Po 20 biegach w tabeli zawodów na samym szczycie panował remis. Ekipa z Žarnovicy , jak i ta z Kopřivnic miała na swoim koncie po 29 punktów. Oznaczało to, że fani doczekają się biegu dodatkowego. W nim Vaculik przypieczętował zwycięstwo reprezentantów gospodarzy, gdyż Hynek Štichauer nie był w stanie go wyprzedzić. Niezależnie od poziomu rozgrywek, wygranie 7 biegów w jednych zawodach to fenomenalny wyczyn.

Z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że mistrzostwo za sprawą niesamowitej szarży Nick Škorjy w innym biegu dodatkowym wywalczyła ekipa ze Słowenii. SC Žarnovica zajęła zaś 4. miejsce, wyprzedzając zawodników z Pardubic.